Středočeskému kraji hrozí v Německu zapsání na rizikový seznam

Zpravodaj | 16. 9. 2020

Berlín 16. září (zpravodaj ČTK) – Středočeskému kraji kvůli šíření koronaviru hrozí zapsání na německý seznam rizikových oblastí, konečné rozhodnutí ale Berlín oznámí až večer kolem 19:00 SELČ. Vyplývá to z informací, které ČTK získala o dnešním jednání grémia německých ministerstev zdravotnictví, vnitra a zahraničí. Toto grémium o zařazení, nebo naopak vyřazení oblasti rozhoduje, seznam pak spravuje německý Institut Roberta Kocha. Minulý týden ve středu Německo označilo za rizikovou Prahu.

Zařazení na seznam rizikových oblastí ale neznamená, že Německo pro obyvatele dotčených regionů uzavírá hranice. Lidé však nyní při cestě z české metropole do Německa musí mít negativní test na koronavirus. Pokud ho nebudou mít, musí nastoupit do karantény a nechat si rozbor udělat v Německu.

K zapsání na seznam stanovilo Německo dvě kritéria. Tím základním je překonání hranice 50 nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, což všechny okresy Středočeského kraje splňují. Druhým vodítkem je rychlost šíření nákazy v porovnání s přijatými protiopatřeními. Pokud Německo vyhodnotí situaci jako dramatickou, i když první kritérium splněno nebylo, může být oblast označena jako riziková.

Německé ministerstvo zahraničí v pondělí na dotaz ČTK odmítlo konkrétní české regiony zmínit, odkázalo ale na zmíněné hlavní kritérium, tedy limit 50 nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní. „To platí pro všechny evropské země, a tedy i pro Česko,“ sdělila německá diplomacie.

České velvyslanectví v Německu již dříve k německým protiopatřením uvedlo, že za klíčové považuje to, že by nemělo docházet k žádným omezením pro pendlery bez příznaků nemoci covid-19.

Aleš Zápotocký mka