Šťovík kyselý – jarní bylina bohatá na vitamín C

Autor: redakce | Doporučené články | 24. 3. 2022

Už z dětství si pamatujeme tu radost v očích, když u cesty vyrašil první šťovík. Všichni ho hned začali žvýkat a užívali si to osvěžení a příchod jara. Nic se nezměnilo ani v dospělosti, jen s tím rozdílem, že dnes již víme, že tato kyselá rostlina má i blahodárné účinky na naše zdraví.

Šťovík je vytrvalá bylina, kterou s příchodem jara najdeme téměř na každé louce a na okrajích cest. Má červenozelené květy a podlouhlé listy, které jsou specifické svou kyselou chutí. Právě jejich kyselost nás po rozžvýkání osvěží a dodá energii po dlouhé zimě. Kromě toho má ale šťovík i další léčivé účinky.

Šťovík využívali již v antice

Šťovík nesměl chybět na žádné velké hostině již v období antiky. V té době ho během jídla konzumovali především pro jeho schopnost zlepšovat trávení. Nebyl to ale jediný účinek, který tato rostlina měla. Námořníci ho například během cest žvýkali, aby se ochránili proti kurdějím.

Může léčit, ale i škodit

Šťovík je významným zdrojem především vitamínu C, dále také vitamínu A a v menším množství v něm najdeme i vitamíny B2 a B6. Kromě těchto látek v sobě skrývá také hořčík, draslík a železo. Tyto vitamíny a minerální látky jsou bezesporu pozitivní pro fungování našeho těla. Mezi pozitivní účinky šťovíku tak patří:

  • zlepšení pohybu ve střevech a jejich čištění,
  • odvodnění organismu,
  • rozpuštění hlenů při rýmě,
  • uvolnění dýchacích cest.

Tato rostlina je vhodnou složkou pro očistnou jarní kůru, přesto je ale potřeba si na ni dávat pozor. Kromě pozitivních složek v sobě šťovík skrývá také kyselinu šťavelovou. Ta na sebe váže minerální látky, jako je vápník či železo, a tělo je poté nemůže využívat. Proto může konzumace šťovíku u některých jedinců způsobit tvorbu ledvinových kamenů. Není tedy vhodný především pro osoby s onemocněním ledvin nebo se sklonem k tvorbě kamenů v močovém měchýři.

Jak šťovík zpracovat?

Pokud chceme ze šťovíku získat co nejvíce vitamínu C, je ideální ho konzumovat syrový. To ale neznamená, že jediná cesta je utrhnout ho na louce a samotný sníst. Šťovík se skvěle hodí například do nejrůznějších salátů.

S ohledem na obsah kyseliny šťavelové je vhodné šťovík v kuchyni využívat jako ochucovadlo. Skvěle se hodí do různých pomazánek, polévek, ale i omáček nebo jako součást smoothies. Stačí se řídit jeho přirozeně kyselou chutí a využít ho všude tam, kde je takové osvěžení žádoucí.