Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
    • Aktuálně
    • Prevence a léčba
    • Děti a mateřství
    • České zdravotnictví
    • Sex a intimní zdraví
    • Výzkumy a studie
  • Akce
  • Kontakt
  • Vstup pro odborníky
Aktuálně

Dva lékaři z Brna pomáhali v Turecku 24 hodin denně, ošetřovali…

  • 20 února, 2023
  • by budskap

Lékaři byli na záchranné misi 12 dní. „Pracovali jsme ve dne i v noci. Ošetřovali jsme na základně hasiče, kteří pracovali v terénu. Drobná zranění jsme ošetřovali i psům, kteří hasičům pomáhali. Fungovali jsme 24 hodin denně,“ uvedl Kopčík.

O odletu se lékaři dozvěděli jen pár hodin předem. Vybavení měli vlastní. „V takových podmínkách je nutné improvizovat. Je náročné dopředu odhadnout, jaké vybavení bude potřeba. Standardně vozíme obvazové materiály včetně sádry. Dále chirurgické nástroje na základní výkony a také různé léky, abychom mohli zaléčit základní nemoci,“ řekl druhý z traumatologů Radek Zukal.

Lékaři pracovali převážně ve stanech na základně, několikrát vyrazili i na samotná místa vyprošťování. „Většinou jsme během této záchranné mise řešili menší poranění. Jednalo se například o poranění v důsledku manuálních činností, tržná či námahová poranění,“ doplnil Zukal. Český záchranářský tým nakonec ze sutin vyprostil 78 mrtvých a dva živé lidi. Výprava se vrátila z Turecka v pátek.

Úrazová nemocnice v Brně má traumatým od roku 1987. Od té doby se účastnil několika misí, například v Nikaragui, Arménii a Íránu. Lékaři pomáhali i po explozi v libanonském přístavu v Bejrútu.

 

Doporučené články

Co se v těle děje, když se zraníme?

  • 22 května, 202222 srpna, 2022
  • by andrlovak1

Škrábanec, říznutí, odřenina… takové běžné zranění, které se čas od času nevyhne nikomu z nás. Drobnější poranění asi nikoho z nás příliš nerozhodí, co se ale vlastně v těle odehraje, když se zranění přihodí?

Běžné drobné úrazy se nejčastěji přihodí v domácnosti, při sportu, ve škole nebo v zaměstnání. Právě proto, aby o tomto fenoménu a také o prevenci co nejvíce lidí informovala, vyhlásila OSN v roce 1992 17. říjen Světovým dnem úrazů.

 

 Víte, že…

… každý rok je v České republice ambulantně ošetřeno přibližně 1,5 mil. obyvatel?

Připravujete si večeři, když v tom nůž sjede, a vy jen s hrůzou sledujete, jak vám ostří zajíždí do prstu. Uf, naštěstí se nestalo nic vážného, ránu opláchnete čistou vodou, ošetříte dezinfekcí a přelepíte náplastí. Následně na poraněné místo dáváte pozor, protože bolí, a vy chcete, aby se co nejdříve zahojilo. Takhle jednoduché to ale není.

Jak správně ošetřit drobné poranění?

Takové poranění nejprve opláchněte čistou vodou, a následně na ránu nebo postiženou kůži aplikujte 1–3 ml dezinfekce Betadine (dávka závisí na rozsahu poranění / postižení) a opatrně rozetřete – pokud možno sterilně – s přesahem na zdravou kůži alespoň 1,5 cm. Poté (opět pokud možno sterilně) překryjte obvazem nebo náplastí.
Ať se Vám všechna poranění obloukem vyhnou!

Zraněné ovlivní celé tělo

I když vy vnímáte za poraněné místo jen ono říznutí, tělo reaguje jako celek. V těle jsou totiž na sebe všechny tkáně navázány, vše ovlivňuje vše. Když tedy nastane zranění, nastanou změny v podstatě v celém těle. Pokožka okamžitě zareaguje, a započne vícestupňový proces regenerace.

Prvním stupněm je fáze zánětlivá. Tělo pracuje o 106, aby zabránilo dalším škodám: cévy se zúží, krev, vytékající z rány, se začne srážet. Vyplavují se látky, které spouštějí proces hojení.

Následuje fáze epitelizace, kdy nové kožní buňky tvoří ochrannou bariéru, která zadržuje vodu, a také brání vstupu mikroorganismů do rány.

Po několika dnech přichází proliferační fáze. V ráně se množí buňky produkující kolagen, čímž dochází ke zpevnění kůže. Rána je zásobována kyslíkem a živinami, což se projevuje zbarvením okolí rány do tmavorůžova.

Poslední fáze, která přichází po dvou až třech týdnech, je fáze rekonstrukční. Náhradní vrstva zesiluje a dostává normální barvu. Možná vás překvapí, že kůže bude přibližně ze 70 % stejná jako před úrazem až po 6 měsících.

Kdy volat lékaře?

Většinu řezných ran, škrábanců nebo odřenin jistě zvládnete ošetřit sami, jsou ale situace, kdy je vhodné kontaktovat lékaře. To tehdy, když:

  • je krvácení silné a ani po 10 minutách tlaku se ho nedaří zastavit.
  • je poranění rozsáhlé anebo rána hluboká.
  • je třeba ránu zašít – tedy v případě, že je rána hlubší než 0,5 cm, je na obličeji anebo zasahuje kost.
  • je rána způsobená rezavým anebo jinak silně znečištěným předmětem, nebo pokud je úzká a hluboká – například po šlápnutí na hřebík nebo po píchnutí jehlicí nebo vidlemi.
  • v ráně zůstává nečistota nebo cizí předmět.
  • se rána ani po ošetření nehojí a vykazuje známky infekce (hnisavý výtok, pulzování rány, teplo a zarudnutí v okolí rány, neustupující bolest, otok, horečka).
  • … a když už budete u lékaře, nezapomeňte si také zkontrolovat, kdy jste naposledy podstoupili očkování proti tetanu.

Jizvy jako vzpomínky na dávné rány

Nepříjemnou připomínkou dávných ran jsou jizvy. Pravda, na některé jizvy můžeme být právem hrdí, anebo díky nim můžeme vyprávět všelijaké historky, asi se ale shodneme na tom, že bez jizev je to zkrátka lepší. Aby se rány zahojily s co nejmenšími vizuálními následky, je vhodná metoda tzn. vlhkého hojení. Už v 60. letech 20. století se prokázalo, že rány, které se udržují ve vlhkém prostředí, se hojí až o 40 % rychleji ve srovnání s ranami krytými suchým obvazem. Ideální je proto na ránu aplikovat dezinfekční mast Betadine. Ta pomáhá prostředí pro vlhké hojení udržet.

Zpravodaj

Srážka vlaků v Českém Brodě: osm zraněných je mimo ohrožení…

  • 15 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha/České Budějovice 15. července (ČTK) – Osm zraněných lidí, které z tragické noční srážky vlaků rozvezla záchranná služba do vinohradské a Thomayerovy nemocnice v Praze a do českobudějovické nemocnice, je mimo ohrožení života. Dva z nich už jsou doma. Stav dalších zraněných ČTK zjišťuje. Vinohradská nemocnice přijala dva zraněné, Thomayerova nemocnice čtyři a českobudějovická dva. Zraněné záchranná služba dovezla také do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích a lehce zraněné do nemocnic v Kolíně a Nymburku. Záchranáři při nehodě u Českého Brodu ošetřili 31 lidí, z toho čtyři těžce zraněné. Strojvedoucí nehodu nepřežil.

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady přijala v noci dva pacienty z havarovaného vlaku. „Jeden pacient byl přijat na Kliniku anesteziologie a resuscitace se sériovou zlomeninou žeber a bude v průběhu dnešního dne přeložen na standardní oddělení. Pacientka, která byla přijata na Jednotku intenzivní péče Ortopedicko-traumatologické kliniky s rozsáhlou tržnou ranou stehna a se zlomeninou v oblasti krční páteře, bude také přeložena na standardní oddělení,“ uvedla nemocnice. Podle ředitele vinohradské nemocnice Petra Arenbergera jsou oba pacienti mimo ohrožení života.

Thomayerova nemocnice v pražské Krči přijala čtyři zraněné. Podle informací mluvčího Petra Sulka z toho už dva lehce zraněné poslali domů a dva lidi ještě v nemocnici zůstávají na pozorování. „Ale nejsou v ohrožení života,“ doplnil Sulek.

V českobudějovické nemocnici jsou po srážce vlaku muž a žena. Oba utrpěli lehčí zranění. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Iva Nováková. Jejich stav není vážný, spíše utrpěli pohmožděniny, ale oba zůstanou v nemocnici na pozorování.

Osobní vlak CityElefant, ve kterém cestovalo více než sto lidí, narazil v úterý večer do stojícího nákladního poštovního vlaku. Strojvedoucí nehodu nepřežil, zranilo se podle posledních informací středočeských záchranářů 31 lidí, z toho čtyři těžce. Policie vyšetřuje nehodu vlaků u Českého Brodu jako obecné ohrožení z nedbalosti a ublížení na zdraví s následkem smrti z nedbalosti. Trať, která je jednou z nejvytíženějších v republice, byla do 10:00 zcela uzavřená. Provoz byl obnoven po 10:00 po jedné koleji a za snížené rychlosti. Podle ministra dopravy Karla Havlíčka bylo příčinou tragické srážky vlaků nejspíš selhání člověka. Vlak projel návěstidlem na červenou. Celková škoda podle Drážní inspekce dosáhla 45 milionů korun.

gcm rek dr

Zpravodaj

Průzkum: Na horách se někdy zranila čtvrtina Čechů

  • 29 února, 20203 srpna, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 29. února (ČTK) – Úraz na horách někdy zažila čtvrtina Čechů, dvě procenta lidí přiznala, že zranění způsobila jinému lyžaři. Největší počet srážek a úrazů na sjezdovkách se stává o jarních prázdninách. V té době na hory vyráží 60 procent lyžařů. Vyplývá z průzkumu ERV Evropské pojišťovny. Na hory do zahraničí vyrazí každý šestý Čech.

Na konci loňské zimní sezony pojišťovna v meziročním srovnání evidovala o 11 procent zranění na horách více. Mezi nejčastější zranění patří úrazy kolenních vazů, zlomeniny nohou, zranění zápěstí či loktů. Příčinou nejvážnějších úrazů jsou podle mluvčího ERV Evropské pojišťovny Vlastimila Divokého srážky lyžařů. „Dochází při nich ke komplikovaným zlomeninám, úrazům hlavy a páteře,“ uvedl. Viník nehody je navíc podle něj povinen uhradit škody na zdraví poškozeného, náklady na jeho léčení, rehabilitaci, přepravu, ale i ušlý zisk, bolestné nebo právníky. Zranění zahraničního lyžaře tak může viníka stát podle pojišťovny od 560.000 do 2,8 milionu korun.

Cestovní pojištění si podle průzkumu nesjedná každý desátý Čech. Ve většině zdravotnických zařízení v zahraničních střediscích je soukromá a nelze v nich tak uplatnit Evropský průkaz zdravotního pojištění. Neobsahuje pojištění odpovědnosti, omezení má i v případě, že se lyžař zraní sám.

Podle průzkumu se 63 procent Čechů věnuje sjezdovému lyžování, na snowboardu jezdí 13 procent lidí, třetina Čechů preferuje běžky.

Ceník zákroků v Alpách (rozmezí obvyklých cen):

ambulantní ošetření naražených zad5500 korun
ambulantní ošetření zlomené ruky (s následnou operací v ČR)28.000 korun
operace natržených kolenních vazů112.000 až 126.000 korun
operace komplikované nebo otevřené zlomeniny400.000 korun
operace komplikovaného úrazu hlavy nebo páteře570.000 korun
převoz sanitkou do ČR30.000 až 70.000 korun
svoz vrtulníkem ze sjezdovky55.000 až 84.000 korun
zranění zahraničního lyžaře560.000 až 2,8 milionu korun

Zdroj: ERV Evropská pojišťovna

 

jif jw

ŽIVOTNÍ STYL U PACIENTŮ S PSYCHÓZAMI

ŽIVOTNÍ STYL U PACIENTŮ S PSYCHÓZAMI

více
Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu MedNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Leden

Únor 2023

Březen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
27
28
1
2
3
4
5
Únor

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Únor

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Únor

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
6
7
8
9
10
11
12
Březen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
13
14
15
16
17
18
19
Březen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
20
21
22
23
24
25
26
Březen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
27
28
29
30
31
1
2
Březen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Přidat akci

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.

Vyplněním e-mailové adresy a odesláním souhlasím s GDPR.

  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS