Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
    • Aktuálně
    • Prevence a léčba
    • Děti a mateřství
    • České zdravotnictví
    • Sex a intimní zdraví
    • Výzkumy a studie
  • Akce
  • Kontakt
  • Vstup pro odborníky
Výzkumy a studie

Případy hepatitidy u dětí se už objevily v okolních zemích, v ČR…

  • 4 května, 20225 května, 2022
  • by andrlovak1

SZÚ vydal metodiku pro lékaře a krajské hygienické stanice (KHS), jak podezřelý případ poznat a jak ho SZÚ hlásit. „Nelze vyloučit, že s ohledem na zveřejnění metodiky se nám nyní budou ozývat jednotlivé KHS k případným konzultacím, pokud by měly podezření na možnost této nákazy. Zatím ale v SZÚ nemáme žádný vzorek zaslaný ke konfirmaci a ani žádný hlášený vzorek s podezřením na tuto formu hepatitidy,“ dodala Čechová.

 

Hlásit by se měly případy vážné hepatitidy u dětí, které jsou na ostatní druhy žloutenky vyšetřené. Lékaři potom mají do SZÚ zaslat vzorek krve, stolice a stěr z horních cest dýchacích. Ideální doba je do 24 hodin.

 

První případy hlásili lékaři z Velké Británie na začátku dubna. „Klinicky onemocnění probíhá jako těžká akutní hepatitida vyžadující hospitalizaci se žloutenkou,“ uvedl SZÚ. Většinou předcházelo onemocnění trávicího traktu s příznaky jako je zvracení, průjem nebo nevolnosti. „Dosud se většina pacientů, o kterých jsou dostupné informace, uzdravila, ale u řady z nich došlo k progresi do akutního jaterního selhání a bylo nutno provést transplantaci jater,“ napsal.

 

Odborníci se zatím snaží důvody těchto vážných hepatitid najít, hypotéz mají několik. Jednou z možností je přítomnost dalšího faktoru, který činí mírné adenovirové infekce závažnějšími, může jím být například předchozí nákaza koronavirem, souběh více infekcí nebo nedostatečné vystavení adenovirům v době pandemie. Další možností je expozice nějakému toxinu, patogenu, léku či nějaké látce v prostředí. Možností je také nový druh adenoviru nebo nová varianta koronaviru.

 

Z okolních evropských zemí se už první případy objevily v Rakousku, Německu a Polsku, v Evropě v celkem 11 zemích. U dvou dětí mladších deseti let se nákaza objevila v Rakousku, obě musely být hospitalizované, ale jejich stav byl stabilizovaný. Sedmileté dítě onemocnělo v dubnu v Polsku, v Německu pětileté. Obě musely být hospitalizované, jedno bylo pozitivní na adenovirus, druhé již dříve prodělalo covid.

Prevence a léčba

Vědec usiluje o nový, zacílený způsob léčby žloutenky typu B

  • 23 března, 202224 března, 2022
  • by andrlovak1

Nanočástice je složená z tuků se zmíněnou siRNA. „Aktuálně se v laboratoři zabýváme přípravou a testováním částic. Ve chvíli, kdy se dostanou do jaterních buněk, uvolní se z nich léčivo, terapeutická siRNA, která způsobí utišení virového genu. Právě ten je zodpovědný za proniknutí viru do buněk,“ vysvětlil Kratochvíl. Vědec předpokládá, že drtivá většina nanočástic se dostane na požadované místo do blízkosti jádra cílových buněk. „Tím pádem dokážeme maximálně eliminovat vedlejší účinky, které se jinak běžně při léčbě žloutenky objevují,“ doplnil. Proti tomuto typu žloutenky je dostupné i očkování.

 

Nanočástice jsou obalené speciálním krycím polymerem, díky kterému organismus léčivo snáz akceptuje. „Tělo je přijme a nevyvine proti němu přehnanou imunitní reakci. Účinná látka se tak dostane přesně tam, kam má,“ popsal Kratochvíl.

 

Podle výsledků prvních pokusů se ukazuje, že léčivo dokáže virový gen v jaterních buňkách utišit v průběhu několika dní až o 80 procent. Na projektu zamýšlí Kratochvíl s kolegy pracovat do konce roku. Následně se chtějí zaměřit na možnosti cílení tohoto typu nanočástic do mozku pro léčbu klíšťové encefalitidy. Využití by mohla najít i při léčbě nádorových onemocnění nebo ve výzkumu mRNA vakcín.

 

Kratochvíl se k doktorandskému studiu na agronomické fakultě dostal oklikou. Absolvent Vysokého učení technického v Brně v oboru chemie pro medicínské aplikace zamířil po konci studia do soukromého sektoru. Ten ho nenadchl, tak se vrátil na akademickou půdu.

 

Zpravodaj

V kantýně u budějovického nádraží se nakazilo 26 lidí žloutenkou

  • 9 října, 2020
  • by CRS Webmaster

České Budějovice 9. října (ČTK) – V jižních Čechách onemocnělo 26 lidí hepatitidou typu A. Chorobou, přezdívanou nemoc špinavých rukou, se nakazili v kantýně u českobudějovického nádraží. Jde většinou o zaměstnance Českých drah (ČD). Jeden zaměstnanec kantýny byl 6. října hospitalizován na infekčním oddělení českobudějovické nemocnice. Hygienici hledají ty, kdo byli v přímém kontaktu s nemocným, tyto lidi budou očkovat. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělila ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Předsedkyně představenstva holdingu Jihočeské nemocnice Zuzana Roithová ČTK ve čtvrtek řekla, že jde o epidemii. Hygienici trasují další kontakty všech, kteří se v kantýně stravovali. Roithová předpokládá, že příští týden bude hospitalizováno dalších 50 lidí. „Hospitalizováno bylo do čtvrtka 18 pacientů v Českých Budějovicích a tři ve Strakonicích,“ uvedla Roithová. Nově vyčleněná stanice bude pro tyto pacienty v českokrumlovské nemocnici. Cílem je uvolnit lůžkové kapacity pro pacienty s covid-19.

Hygienici podle Kotrbové řeší hepatitidu typu A u 21 lidí z Českobudějovicka a pěti z dalších okresů. Prvních pět případů zaznamenali 5. října. „Zjistili jsme, že všechny případy jsou spojeny se stravovacím zařízením v blízkosti budovy českobudějovického nádraží,“ uvedla Kotrbová. Jak dodala, většinou jsou to zaměstnanci ČD nebo ti, kdo se poblíž nádraží pohybovali, a v kantýně, která vařilo asi sto obědů denně, jedli.

Jídelna je teď zavřená a dezinfikuje se. Hygienici hledají, s kým se nakažení setkali. Mohli se totiž infikovat i ti, kteří se v kantýně stravovali na konci září a zkraje října, a příznaky zatím nemají. „Inkubační doba, tedy období, kdy se onemocnění může od nákazy projevit, je totiž jeden týden až padesát dnů,“ uvedla epidemioložka krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková. Jak dodala, další nemocní tak mohou přibývat.

Epidemie hepatitidy A, která vznikla v kantýně železničářů, komplikuje lůžkovou situaci kolem nemoci covid-19. S koronavirem bylo ve čtvrtek večer hospitalizováno v jihočeských nemocnicích 117 lidí, přičemž přes 30 jich bylo v těžkém stavu a deset z nich na umělé plicní ventilaci.

Jihočeské nemocnice zatím plánované operace kvůli nárůstu počtu pacientů s koronavirem neruší. Na operace ale budou delší objednací lhůty.

K typickým příznakům hepatitidy typu A patří tzv. žloutenka, čili žluté zbarvení kůže a bělma, tmavá moč, světlá stolice a nevolnosti.

vkc hj

Zpravodaj

Žloutenka v Turnově je zřejmě na ústupu, přibylo šest případů

  • 4 listopadu, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Turnov (Semilsko) 4. listopadu (ČTK) – Lokální epidemie žloutenky v Turnově je možná na ústupu, za poslední týden přibylo šest nových případů. Od druhé poloviny září hygienici zaznamenali 73 nemocných žloutenkou typu A s vazbou na ohnisko v Turnově. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Genetická vyšetření zachycených virů z Turnova prokázaly shodnost s původcem zvýšeného výskytu žloutenky typu A (VHA) v rizikových komunitách na Liberecku a Jablonecku na jaře letošního roku, kde onemocnělo 21 lidí.

„Vzhledem k charakteru epidemie se kromě kontaktního přenosu onemocnění jeví jako vysoce pravděpodobná cesta nákazy užitková voda používaná v zahrádkářských koloniích v Turnově, ačkoliv se nyní přítomnost viru VHA v ní neprokázala,“ uvedl krajský ředitel hygieniků Vladimír Valenta.

Za poslední týden podle něj přibyly jen případy, které odhalili v rámci prováděného epidemiologického šetření, nebo šlo o osoby sledované v rámci takzvaného lékařského dohledu. „Od začátku roku v lékařském dohledu sledujeme více než 300 osob. V současné situaci předpokládáme, že se již nacházíme v sestupné fázi vývoje epidemie,“ dodal Valenta.

Hygienici v ohnisku nákazy doporučují vyvarovat se konzumace ovoce a zeleniny zalévaných či omývaných užitkovou vodou z neprověřených zdrojů, a to jak čerstvých, tak mražených. „Virus VHA je velmi odolný vůči teplotám a dlouho přežívá v prostředí. V zamraženém stavu virus přežívá. Varem je virus zničen, pokud působí déle než pět minut, teplota 60 stupňů Celsia jej ničí po deseti hodinách,“ uvedla Balašová.

Žloutenka typu A, označovaná také jako nemoc špinavých rukou, se přenáší především kontaktem. Lidé se ale mohou nakazit i kontaminovanou vodou, potravinami a znečištěnými předměty. Nemoc se projevuje dva až sedm týdnů od nákazy. Jde o onemocnění jater. Pacient má zažívací potíže, může mít také příznaky podobné chřipce či nervové potíže. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost. U dospělých se častěji než u dětí projeví nemoc i žlutým zabarvením kůže a očního bělma. Od začátku roku hygienici evidují v Libereckém kraji 97 případů a dalších osm lidí s trvalým bydlištěm mimo Liberecký kraj, ale vazbou na ohnisko nákazy v Turnově.

Zpravodaj

V Turnově přibylo 20 lidí nakažených žloutenkou, jde o epidemii

  • 9 října, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Liberec 10. října (ČTK) – V Libereckém kraji od začátku října přibylo dalších 20 lidí nakažených žloutenkou typu A. Od začátku roku jich tak je už 69, loni žloutenkou onemocněli jen dva lidé. Nové případy mají souvislost s ohniskem v Turnově. Jde o lokální epidemii, řekla dnes ČTK mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Případy spojené s Turnovem hygienici evidují od poloviny září, zatím jich je 39. Hygienici předpokládají, že se lidé nakazili prostřednictvím takzvaného vehikula, kterým může být například potravina. „Bohužel jsme zdroj zatím nezjistili,“ uvedla Balašová.

Mluvčí Krajské nemocnice v Liberci Václav Řičář ČTK řekl, že infekční oddělení je kvůli nemocným se žloutenkou téměř plné. „Máme tam 25 lůžek. Kolem 20 nám kontinuálně zabírá žloutenka typu A z Turnovska, každý den nám přicházejí dva noví pacienti. Lidi u nás poleží týden, my je pak jako bezinfekční pouštíme,“ uvedl Řičář.

Žloutenka typu A, označovaná také za nemoc špinavých rukou, se přenáší především kontaktem. Lidé se ale mohou nakazit také kontaminovanou vodou, potravinami a znečištěnými předměty. Nemoc se projevuje dva až sedm týdnů od nákazy. Jde o onemocnění jater. Pacient má zažívací potíže, může mít také příznaky podobné chřipce či nervové potíže. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost. U dospělých se častěji než u dětí projeví nemoc také žlutým zabarvením kůže a očního bělma. Odborníci radí očkování, u kterého ochrana proti žloutence A nastupuje dva týdny po první dávce.

Další letošní případy v Libereckém kraji nemají s Turnovem nic společného. Na začátku roku hygienici evidovali dva importované případy z Egypta a další dvě ohniska se objevila na jaře v Liberci a Jablonci nad Nisou. Nemoc v těchto místech se šířila hlavně v komunitě nitrožilních uživatelů drog a lidí bez domova, nakazilo se mezi nimi zatím 21 lidí.

 

Zpravodaj

Lékaři: Když teď investujeme, můžeme na léčbě žloutenky ušetřit

  • 7 října, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 8. října (ČTK) – Investice do odhalování nemocných žloutenkou typu C a do její nové léčby mohou do budoucna pomoci ušetřit peníze za léčbu cirhózy nebo rakoviny jater včetně transplantací. Odborníci to dnes řekli na tiskové konferenci. Cílem Světové zdravotnické organizace (WHO) je snížit do roku 2030 výskyt nových případů žloutenky C o 90 procent. V Česku je jich každý rok objeveno kolem 1000.

Virus žloutenky C se přenáší krví a infekce nemá zpočátku příznaky, až po letech se projeví nevratné poškození jater. „Léky proti viru hepatitidy C sice nejsou levné, ale je naprosto jasné, že jsou levnější než péče o pacienty, kteří dospějí k cirhóze, rakovině jater či transplantace,“ uvedl vedoucí infekčního oddělení Krajské zdravotní – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý.

Podle odborníků Česko potřebuje národní plán pro eliminaci žloutenky typu C, jaký mají západoevropské země. K dosažení cíle WHO je třeba 90 procent všech infikovaných najít a diagnostikovat a aspoň 80 procent z nich léčit. Odhalit nemoc pomůže vyšetření protilátek v krvi nebo jaterní testy.

Pokud by Česko podle farmakoekonoma Jindřicha Kotrby jako dosud každý rok odhalilo o desetinu nemocných víc, bylo by v roce 2030 léčeno asi 26.000 lidí, nicméně bez léčby by podle odhadů dál zůstávalo asi 54.000 nemocných a bylo by odhaleno asi 200 případů cirhózy, 120 případů rakoviny jater a 38 případů by si vyžádalo transplantaci. Náklady na léčbu spojenou se žloutenkou typu C mezi roky 2019 a 2030 by byly asi 15 miliard, přičemž případů by neubývalo.

Pro dosažení cílů WHO ohledně snížení výskytu žloutenky C by podle propočtů bylo potřeba 27 miliard korun. Léčeno by bylo až 49.000 pacientů a bez léčby by zůstávalo asi 10.000. Případů cirhózy by v roce 2030 zbývalo asi 20, 15 rakoviny a u pacientů se žloutenkou by byly nutné jen čtyři transplantace jater.

 

 

Zpravodaj

Liberec nechá očkovat všechny strážníky proti žloutence

  • 1 října, 201918 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Liberec 2. října (ČTK) – Liberec nechá očkovat proti žloutence typu A i B všechny své strážníky. Nejčastěji se vystavují riziku nákazy, řekl dnes novinářům primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj). Právě v Liberci je jedno z ohnisek žloutenky typu A v Libereckém kraji, nemoc se šíří hlavně mezi nitrožilními uživateli drog a lidmi bez domova. V Liberci a Jablonci v této komunitě letos onemocnělo zatím 21 lidí.

„Strážníci přicházejí často do styku s bezdomovci, případně sbírají, když někdo najde, injekční stříkačky,“ uvedl Zámečník. Častokrát také strážníci poskytují první pomoc při úrazech nebo asistují u dopravních nehod. Na očkování strážníků vydá letos Liberec 200.000 korun a příští rok dalších 100.000 korun.

V předchozích týdnech nechali hygienici na své náklady očkovat několik desítek lidí z řad bezdomovců a uživatelů drog v Liberci a Jablonci. „Očkování v ohnisku nákazy je v tuto chvíli nejefektivnějším nástrojem, jak zabránit přenosu nákazy do většinové populace. Riziko přenosu onemocnění v těchto komunitách je opravdu velmi vysoké,“ řekla nedávno krajská ředitelka odboru protiepidemického v Liberci Jana Prattingerová.

V kraji je kromě Liberce a Jablonce aktuálně ještě jedno ohnisko nákazy, které se ale nešíří mezi bezdomovci a uživateli drog. Je v Turnově a žloutenkou typu A se tam v předchozích dvou týdnech nakazilo 26 lidí. Hygienici předpokládají, že se nakazili prostřednictvím takzvaného vehikula, kterým může například být potravina. Zdroj zatím nezjistili.

 

ŽIVOTNÍ STYL U PACIENTŮ S PSYCHÓZAMI

ŽIVOTNÍ STYL U PACIENTŮ S PSYCHÓZAMI

více
Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu MedNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Březen

Duben 2023

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
1
2
3
4
5
6
7
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
8
9
10
11
12
13
14
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
15
16
17
18
19
20
21
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
22
23
24
25
26
27
28
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
29
30
31
1
2
3
4
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Přidat akci

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.

Vyplněním e-mailové adresy a odesláním souhlasím s GDPR.

  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS