Skip to content
www.mednews.cz
  • Úvod
  • Aktuality
  • Kalendář
  • Kontakt
  • Vstup pro odborníky
Zpravodaj

Expert WHO zpochybnil zpravodajské informace USA o viru

  • 10 února, 2021
  • by Redakce

Peking 10. února (ČTK) – Jeden z expertů Světové zdravotnické organizace (WHO), kteří v uplynulých dnech pátrali po původu nového koronaviru v čínském městě Wu-chan, dnes zpochybnil spolehlivost amerických zpravodajských informací o pandemii nemoci covid-19. Peter Daszak se tak vyjádřil poté, co americká vláda reagovala rezervovaně na závěry mise WHO v Číně. Její členové v úterý označili za vysoce nepravděpodobné, že by virus SARS-CoV-2 unikl z čínské laboratoře, a uvedli, že je pravděpodobně přírodního původu. Nevyloučili ani hypotézu Pekingu, že se nový koronavirus dostal do Číny ze zahraničí, například se zmraženými potravinami.

„Nespoléhejte příliš na americké zpravodajské informace, které se v mnoha ohledech mýlí,“ napsal Daszak na twitteru v poslední den svého pobytu v Číně.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price v reakci na úterní tiskovou konferenci WHO uvedl, že není jasné, zda Čína s týmem expertů ve Wu-chanu plně spolupracovala. „Myslím si, že Číňané nenabídli takovou transparentnost, jakou potřebujeme,“ citovala Pricea agentura Reuters. Čína dlouhodobě čelí obviněním, že objev nového typu koronaviru zpočátku tajila a dopustila se rozšíření nákazy. Návštěvě expertů Světové zdravotnické organizace se dlouho bránila.

Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová řekla, že americká vláda se nepodílela na „plánování a realizaci“ mise a chce nezávisle prozkoumat její závěry a data. Přestože se Spojené státy po nástupu nové administrativy prezidenta Joea Bidena vrátily do WHO, je „klíčové, abychom měli na místě (v Číně) vlastní tým expertů“, dodala.

Peter Ben Embarek, který vedl tým expertů WHO ve Wu-chanu, v úterý konstatoval, že mise odhalila jisté nové skutečnosti, celkovou představu o propuknutí pandemie to ale příliš nezměnilo. Podle něj je nejpravděpodobnější, že se nový typ koronaviru přenesl na člověka z netopýrů, možná přes další zvíře jako mezihostitele.

Možnost, že se virus rozšířil z wuchanského virologického institutu, označil Embarek za extrémně nepravděpodobnou. Tuto teorii razil bývalý americký prezident Donald Trump, který loni prohlásil, že existuje dostatek důkazů o tom, že koronavirus unikl právě odtud.

Embarek své tvrzení zdůvodnil tím, že náhodné úniky virů z takovýchto laboratoří jsou velmi vzácné. Tým WHO se podle něj při návštěvě institutu přesvědčil, že by z tohoto zařízení jen těžko mohl nějaký virus nechtěně uniknout. Poukázal také na to, že o existenci viru SARS-CoV-2 v jakékoli světové laboratoři nebyly před pandemií zprávy. Vysoký představitel čínské národní zdravotnické komise (NHC) Liang Wan-nien zdůraznil, že ve wuchanské laboratoři žádný takový vzorek nebyl.

O britském členovi mise WHO Peteru Daszakovi média psala již v minulých dnech, když upozorňovala na možný střet zájmů. Daszak je předsedou nevládní organizace EcoHealth Alliance. Tato organizace, která sídlí ve Spojených státech a specializuje se na prevenci nemocí, v minulosti s wuchanským institutem virologie na určitých projektech spolupracovala.

Zpravodaj

Tým WHO navštívil Wuchanský institut virologie

  • 2 února, 20213 února, 2021
  • by Redakce

Wu-chan (Čína) 3. února (ČTK) – Experti Světové zdravotnické organizace (WHO), kteří v čínském Wu-chanu pátrají po původu nemoci covid-19, dnes navštívili Wuchanský institut virologie. Informovala o tom agentura Reuters. Tým, který do Wu-chanu přijel v polovině ledna, po absolvování 14denní karantény v uplynulých dnech navštívil místní tržiště a nemocnice.

Po jízdě hustou ranní mlhu dorazil dnes tým WHO v čele s odborníkem Peterem Ben Embarekem k přísně střežené wuchanské laboratoři. „Těším se na velmi produktivní den, na setkání s klíčovými lidmi a pokládání všech důležitých otázek, které je nutné položit,“ uvedl člen týmu Peter Daszak při průjezdu do areálu.

Wuchanským institutem virologie se zabývá řada konspiračních teorií, podle nichž propuknutí nákazy ve Wu-chanu koncem roku 2019 způsobil únik koronaviru z laboratoře.

Většina vědců tuto hypotézu odmítá a soudí, že virus SARS-CoV-2 je přírodního původu a na lidi se přenesl z netopýrů nebo jiných živočichů, možná na wuchanském tržišti, kde se prodávala divoce žijící a exotická zvířata. Někteří ale spekulují, že virus zachycený ve volné přírodě mohl být v laboratoři podroben experimentům, které zkoumaly riziko přenosu na člověka. Uniknout z laboratoře podle této teorie mohl prostřednictvím nakaženého zaměstnance, píše Reuters. Vládnoucí čínská komunistická strana tvrdí, že virus pochází ze zahraničí, například z dovezených mořských plodů. To však vědci odmítají. Někteří vyzvali Čínu, aby zveřejnila podrobnosti k vzorkům všech virů zkoumaných laboratoří, aby se zjistilo, který z nich nejvíce připomíná SARS-CoV-2.

Čínská vláda příjezd týmu WHO schválila až po měsících diplomatických sporů, které generálního tajemníka WHO přiměly, aby si na situaci veřejně postěžoval. Peking se snaží vyhnout obviněním, že existenci nového koronaviru zpočátku tajil a umožnil tak rozšíření nákazy.

Potvrzení původu viru podle agentury AP pravděpodobně potrvá roky. Odhalení zvířecího zdroje viru vyžaduje důkladný výzkum, včetně odběru vzorků, genetické analýzy a epidemiologických studií.

Zpravodaj

WHO zařadila ÚZIS mezi centra pro mezinárodní klasifikace

  • 25 ledna, 202125 ledna, 2021
  • by Redakce

Praha 25. ledna (ČTK) – Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila minulý týden Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) mezi 20 spolupracujících center pro mezinárodní klasifikaci ve zdravotnictví. Ministerstvo zdravotnictví, jehož je ÚZIS přímo řízenou organizací, o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je standardizace klasifikace a vykazování dat nezbytná zejména v dnešní době srovnávání států podle statistik.

Blatný nedávno způsob vykazování dat týkajících se epidemie covidu-19 kritizoval a varoval před srovnáváním s dalšími zeměmi, které vykazují data s jiným zpožděním a podle jiné metodiky než Česko. „Zvláště v dnešní době, kdy je řada často neúplných mezinárodních statistik používána ke srovnávání států, které může mít dalekosáhlé důsledky, vnímáme, jak nezbytná a podstatná je standardizace klasifikací a vykazování dat,“ uvedl Blatný k potřebnosti sjednocení mezinárodních metodik.

Minulý týden ve sněmovně ministr odmítl srovnávání úmrtí lidí s covidem-19 s Německem. Česko podle něj vykazuje každého, kdo zemře a má covid-19 bez ohledu na příčinu úmrtí, proto má vykázanou úmrtnost vyšší než sousední Německo. „I úmrtí se vykazují úplně jinak, ale i když my vykazujeme každého, kdo zemře i na autonehodu a má covid, jako člověka, který zemřel na covid, tak ten den máme kolem 150 mrtvých. To znamená, Německo v současné době má výrazně vyšší smrtnost než Česká republika,“ řekl v úterý ve sněmovně.

České statistiky podle Blatného ukazují, že těchto úmrtí nakažených s covidem-19 z jiných příčin je v datech asi deset procent, dalších 60 procent je kombinace komplikací covidu-19 a dalších zdravotních potíží a ve 30 procentech je nákaza přímo příčinou úmrtí. ÚZIS od začátku epidemie zodpovídá za sběr a zveřejňování dat o počtech nakažených, naplněnosti nemocnic a dalších měřených parametrech. Vytváří pro ministerstvo také predikce dalšího vývoje a pracoval i na protiepidemickém systému PES.

Ministr považuje výběr ÚZIS mezi spolupracující centra za významný úspěch v mezinárodní spolupráci a v propagaci kvalitní datové základny českého zdravotnictví. Status spolupracujícího centra WHO mu zároveň umožní intenzivnější výměnu informací, rozsáhlou odbornou spolupráci a také finanční zdroje pro jeho práci. Podle zástupce WHO v ČR Srdana Matiće je ČR první zemí střední a jihovýchodní Evropy mezi těmito centry. Nejbližší je v Německu.

Nejznámějším výstupem těchto center je Mezinárodní klasifikace nemocí, která umožňuje jednoznačnou identifikaci onemocnění ve zdravotnictví pomocí kódování. Využívají se pro vykazování péče a statistické zpracování na národní úrovni a mezinárodní srovnávání výsledků.

„Rozvoj medicínských klasifikací a standardizace nomenklatury tvoří základ dlouhodobé koncepce rozvoje Národního zdravotnického informačního systému (NZIS), který náš ústav buduje a spravuje,“ uvedl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. „Standardizace klasifikačních systémů je také podmínkou úspěšné implementace elektronického zdravotnictví, ke které moderní NZIS přispěje,“ dodal.

V rámci ÚZIS vzniklo také Národní centrum pro medicínské nomenklatury a klasifikace, pro jehož rozvoj získal ÚZIS peníze z Evropského sociálního fondu Operačního programu Zaměstnanost. Vzniklo ve spolupráci s akademickými institucemi, například s Univerzitou Karlovou.

 

Zpravodaj

WHO: Svět je v distribuci vakcíny na prahu morálního selhání

  • 18 ledna, 2021
  • by Redakce

Ženeva 18. ledna (ČTK) – Svět se v distribuci vakcín proti covidu-19 ocitá na prahu katastrofálního morálního selhání. Dnes to prohlásil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Vyzval přitom státy a výrobce, aby vakcíny spravedlivěji rozdělovali. V opačném případě podle něj hrozí prodloužení pandemie.

Šance na spravedlivé rozdělení vakcín jsou podle Tedrose „vážně ohroženy“ v situaci, kdy má příští měsíc začít distribuce chudším zemím v rámci iniciativy WHO COVAX. V uplynulém roce bylo podle něj podepsáno 44 bilaterálních dohod k nákupu vakcíny proti covidu-19 a letos nejméně 12.

„To by mohlo zpozdit dodávky COVAX a vytvořit přesně ten scénář, kvůli němuž byl COVAX navržen,“ uvedl šéf WHO s tím, že smyslem iniciativy bylo zabránit hromadění vakcín jednotlivými státy, nekoordinovanému postupu, chaosu na trhu s vakcínami a prodloužení ekonomických a sociálních problémů spojených s pandemií.

V důsledku přístupu „já na prvním místě“ jsou ohroženi nejchudší a nejzranitelnější lidé světa, řekl šéf WHO v úvodu virtuální schůze výkonné rady organizace. „V konečném důsledku toho chování pandemii pouze prodlouží,“ dodal, přičemž vyzval státy, aby se vyvarovaly stejných chyb jako při pandemiích H1N1 a HIV.

Celosvětová tahanice o vakcíny nabyla na síle po nedávném odhalení nových nakažlivějších mutací koronaviru. Ve 49 bohatších zemích bylo přitom podle Tedrose dosud lidem aplikováno na 39 milionů dávek vakcín proti covidu-19, zatímco jedna z chudých zemí podala pouze 25 dávek.

Vyslanec Burkina Faso jménem afrických států vyjádřil při schůzi obavy, že několik zemí „vyluxovalo“ většinu světových zásob proticovidových vakcín.

Jednání výkonné rady WHO potrvá do úterý. Podle pozorovatelů patří k nejdůležitějším ve více než 70leté historii této agentury OSN a mohlo by formovat její roli v globálním zdraví dlouho po skončení pandemie. Na programu jednání je reforma WHO i systém jejího financování, který je považován za nedostačující poté, co Spojené státy, největší přispěvatel organizace, loni oznámily své odstoupení.

„WHO musí zůstat relevantní… musí z této krize vyjít silnější než předtím,“ řekl minulý týden místopředseda výkonné rady Bjoern Kuemmel. Lze však podle něj očekávat, že se tlak na zvýšení finančních příspěvků setká s odporem některých zemí.

Zpravodaj

V lednu vyrazí do Číny mise WHO, zkoumat bude…

  • 16 prosince, 202017 prosince, 2020
  • by Redakce

Ženeva 16. prosince (ČTK) – Světová zdravotnická organizace (WHO) vyšle v lednu do Číny mezinárodní tým vědců, jehož úkolem bude zjistit původ viru SARS-CoV-2. S odvoláním na mluvčího organizace o tom dnes informovala agentura AFP. Nákaza koronavirem, který byl poprvé pozorován na konci loňského roku v čínském městě Wu-chan, se na světě prokázala u více než 73,6 milionu lidí.

„Mohu potvrdit, že to bude v lednu,“ odpověděl mluvčí WHO Hedinn Halldorsson na dotaz, kdy mise do Číny vyrazí. Členy vědeckého týmu budou zástupci deseti zemí: Dánska, Británie, Nizozemska, Austrálie, Ruska, Vietnamu, Německa, USA, Kataru a Japonska. Každý z nich má jinou odbornost.

Další podrobnosti k výpravě zatím nejsou k dispozici. Podle agentury AFP ale zástupci WHO v minulosti uvedli, že jednou ze zastávek bude jistě město Wu-chan v provincii Chu-pej. Už na konci října se členové vědeckého týmu poprvé setkali on-line s čínskými odborníky.

Cílem mise WHO bude zjistit, odkud se koronavirus vzal a jak se přenesl na člověka. U odborné veřejnosti převládá názor, že původním nositelem viru byl netopýr. Ze kterého zvířete se ale koronavirus přenesl na člověka, zatím není jasné. V minulosti se v této souvislosti nejčastěji hovořilo o luskounech.

Americký prezident Donald Trump opakovaně obvinil Čínu, že tají informace o koronaviru a Světovou zdravotnickou organizaci, že se příliš poddává vůli Pekingu. Další země sice nejsou tak kritické, i ony ale podle AFP Čínu podezřívají, že šíření viru zpočátku tajila.

Nákaza virem SARS-CoV-2 se od konce loňského roku potvrdila na světě u více než 73,6 milionu lidí. S nemocí covid-19, kterou virus vyvolává, zemřelo přes 1,6 milionu lidí, nejvíce ve Spojených státech (přes 303.000). V Česku mělo zatím pozitivní výsledek testu na koronavirus přes 594.000 lidí. S covidem-19 jich od března 9882 zemřelo.

 

Zpravodaj

WHO nedoporučila používat lék remdesivir proti covidu-19

  • 20 listopadu, 2020
  • by redakce

Londýn/Brusel/Praha 20. listopadu (ČTK) – Světová zdravotnická organizace (WHO) nedoporučuje používat lék remdesivir proti covidu-19. V nejnovějším stanovisku uvádí, že chybějí důkazy, že přípravek zvyšuje šance na přežití pacientů s touto nemocí či že u nich snižuje potřebu plicní ventilace. Evropská komise dnes uvedla, že na procesu schvalování léku se z evropské strany zatím nic nemění.

Antivirotický lék remdesivir získal celosvětovou pozornost coby potenciálně účinný lék pro pacienty s vážným průběhem covidu-19 a zdravotníci jej čím dál častěji používají při léčbě pacientů v nemocnici. Jeho skutečná účinnost v klinické praxi nicméně zůstává nejistá.

Panel WHO složený z mezinárodních expertů uvedl, že remdesivir není doporučeníhodný pro nemocniční pacienty s covidem-19 bez ohledu na to, jak vážný je jejich zdravotní stav.

Stanovisko podle WHO vychází z nových zjištění při výzkumu, který porovnával účinky několika medikamentů používaných při léčbě covidu-19 na celkem 7000 hospitalizovaných pacientech. Z nich nevyplývá, že remdesivir nemá na léčbu žádný efekt, ale spíše že na základě dostupných dat nejsou důkazy o tom, že zlepšuje vyhlídky pacientů na uzdravení, uvedl panel.

S ohledem na možnost škodlivých vedlejších účinků, relativně vysokou cenu i nesnadnou aplikaci – remdesivir musí být vpichován do žíly – proto WHO považovala za adekvátní vydat negativní stanovisko pro užívání tohoto přípravku.

Remdesivir, který v americké farmaceutické společnosti Gilead vyvinul tým pod vedením českého vědce Tomáše Cihláře, měl původně sloužit pro léčbu krvácivé horečky ebola v Kongu. Lék je však od března nasazován i při léčbě pacientů s covidem-19. Česká vláda v říjnu schválila nákup 10.000 dávek tohoto léku za 205 milionů korun.

Vedoucí lékař Kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Martin Balík v polovině října uvedl, že remdesivir ochránil mnoho pacientů před nutností intenzivní péče. K výsledkům dřívějších klinických testů WHO, které vliv léku na délku hospitalizace či přežití popíraly, se Balík tehdy podrobněji vyjadřovat nechtěl. „Naše zkušenosti jsou ale takové, že při dodržení specifických indikačních podmínek lék funguje. Dokonce jsem přesvědčený, že mnoho pacientů ochránil před přechodem na intenzivní péči,“ řekl nicméně ČTK.

Nejnovější stanovisko WHO vyvolalo otázku, zda Evropská unie bude potřebovat dodávku léku pro 500.000 pacientů, na kterou s firmou Gilead podepsala v říjnu smlouvu za miliardu eur Evropská komise. Ta už v červenci remdesivir podmínečně povolila jako první lék na covid-19.

Dnes EK v reakci na prohlášení WHO uvedla, že stanovisko světové organizace vzala na vědomí, ale „v tuto chvíli se nic nemění“ na povolování léku. Komise poukázala na to, že Evropská léková agentura (EMA) požádala o veškerá data z testování léku a vyhodnotí je spolu s dalšími dostupnými daty, aby zjistila, „zda je potřeba něco měnit“.

„Jedním z hlavních vyjednávaných bodů v kontraktech na vakcíny je samozřejmě spolehlivost. To znamená, že musí být účinné a bezpečné,“ zdůraznila dnes šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Italský úřad pro dohled nad léčivy AIFA dnes uvedl, že už několik týdnů zdůrazňoval nízkou účinnost remdesiviru. „Prakticky jsme už nějakou dobu říkali, že není moc k užitku,“ cituje agentura Reuters mluvčí úřadu.

Český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dnes sdělil, že pro pacienty s covidem-19 v Česku se po vyjádření WHO ohledně remdesiviru nic nemění. „Případná změna v rozhodnutí o registraci přísluší vyjádření Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA),“ vysvětlila mluvčí ústavu Monika Segedová.

zdp abl ank

Zpravodaj

WHO tvrdí, že se stala terčem kyberútoků kvůli Tchaj-wanu

  • 12 listopadu, 2020
  • by redakce

Ženeva/ Tchaj-pej 12. listopadu (ČTK) – Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes uvedla, že se stala terčem kyberútoků aktivistů, kteří odkazovali na Tchaj-wan. Oznámení přecházela stížnost tchajwanské vlády, podle níž byly na facebooku WHO cenzurovány příspěvky podporující Tchaj-wan. Informovala o tom agentura Reuters.

Prodemokratický Tchaj-wan, který Čína považuje svou vzbouřenou provincii, kritizuje, že se kvůli tlaku Pekingu nemohl ani v době pandemie covidu-19 stát členem WHO. Tento týden opět nebyli zástupci Tchaj-wanu přizváni na zasedání Světového zdravotnického shromáždění WHO.

Tchajwanská vláda uvedla, že WHO příspěvky podporující Tchaj-wan na svých facebookových stránkách cenzurovala a blokovala, čímž nedodržela neutralitu.

WHO naopak kroky hájila. „Během zasedání Světového zdravotnického shromáždění čelí WHO náporu kybernetických útoků on-line aktivistů,“ uvedla WHO. Aktivisté podle ní poukazují na kontroverzní témata a používají „klíčová slova jako například Tchaj-wan nebo Čína“. Podle WHO tyto příspěvky znemožňovaly moderovat diskuse mezi lidmi, kteří na stránkách chtěli rozebírat zdravotní problematiku, a tým WHO, který facebookovou stránku spravuje, proto začal obsah filtrovat. WHO uvedla, že krok byl učiněn z praktických důvodů a nebyl politicky motivovaný.

„Chceme umožnit našim uživatelům, aby se nestávali terčem spamu skrze kyberútoky… a najít vyvážený způsob, jak udržet tok informací a konverzací,“ uvedla WHO. Doplnila, že nyní na stránce obnovila možnost uveřejňovat příspěvky se slovy „Tchaj-wan“ a „Čína“.

Tchaj-wan, který v minulosti obvinil Čínu, že podněcuje nenávist vůči WHO prostřednictvím falešným účtů, které se vydávají za tchajwanské, uvedl, že za nejnovějšími příspěvky nestojí. Podle tchajwanské diplomacie byli autory nových příspěvků pouze lidé, kteří podporují Tchaj-wan, včetně spojenců.

Čína tvrdí, že proti ostrovu dezinformační kampaň nevede.

ngl mka

Zpravodaj

WHO chce v Evropě místo plošných uzávěr přesně cílené kroky

  • 15 října, 2020
  • by redakce

Kodaň/Praha 15. října (ČTK) – Epidemická situace v Evropě je velmi znepokojivá, není však stejná jako na jaře a budou-li všichni striktně dodržovat protikoronavirová opatření, bude možné za několik týdnů sledovat zlepšení. Myslí si to šéf evropské pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Hans Kluge. Na dotaz ČTK uvedl, že opatření mají být cílená a časově omezená a mají zohledňovat i na vedlejší důsledky, mimo jiné sociální i psychické. Národní lockdowny, tedy plošná omezení volného pohybu a ekonomického života, přitom Kluge označil až za krajní možnost.

„Pandemické časy nemusí nutně znamenat temné časy,“ zahájil dnes online tiskový brífink Kluge. „Jsme v bezprecedentních časech,“ dodal s tím, že podle průzkumu jeho pobočky je už víc než polovina lidí z restrikcí unavená. Podle Klugeho je také třeba hledat nové způsoby, jak být štastný.

Vlády mají podle Klugeho rovněž lidem při přijímání restrikcí proti šíření koronaviru ukázat empatii a vést s nimi sociální dialog. Dodal, že je třeba brát ohledy i na psychické důsledky opatření, včetně možného domácího násilí i vlivu na psychiku dětí. Připomněl také, že pandemie, která trvá už od března, znamená velkou zátěž pro zdravotníky.

Šéf evropské pobočky WHO zdůraznil, že se kvůli covidu-19 nesmí zapomínat na jiné vážné nemoci, jako je rakovina či kardivaskulární onemocnění.

Jako klíčová opakovaně zmínil systematické nošení roušek, časté mytí rukou a zejména dodržování sociálních rozestupů. Pochválil omezování počtů lidí na veřejnosti, které v posledních týdnech zavedla řada evropských zemí. Vyzval všechny, aby tato opatření striktně dodržovali.

Kluge varoval, že situace je vážná, opakovaně ale řekl, že není stejná jako v březnu. „Ačkoliv máme dva až třikrát více případů nákaz denně než v dubnu, stále máme pětkrát méně úmrtí,“ řekl. Připomněl, že v Evropě nyní přibývá na sto tisíc případů nákazy denně a za poslední týden tu přibylo nejvíce nakažených od počátku pandemie (téméř 700.000). Dodal ale, že se dělá i více testů.

Šéf evropské pobočky WHO dnes konstatoval, že počet potvrzených případů koronavirové infekce v Evropě překročil sedm milionů, přičemž poslední milion přibyl za posledních deset dní.

„Virus se nezměnil. Nestal se ani více, ani méně nebezpečným,“ zdůraznil Kluge. Nicméně dodal, že místo jarních lockdownů jsou nyní na místě stupňovaná a cílená opatření.

nob zdp jd

Zpravodaj

WHO by měla mlčet, uvedl Babiš k varování před změnou…

  • 8 září, 2020
  • by Lucie Fílová

Praha 8. září (ČTK) – Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval českou pobočku Světové zdravotnické organizace (WHO), která dnes varovala před záměrem odklonit se od trasování veškerých kontaktů nakažených koronavirem, aby mlčela. Nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie, napsal předseda na adresu organizace na twitteru. Doplnil, že podle statistiky úmrtí v evropských zemích na milion obyvatel Česko situaci zvládá.

„Čtu, co teď vydala WHO. Ta WHO, která nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie. Podle mě by měla mlčet. A pro česká média, která stále kritizují a píšou, jak to nezvládáme, posílám statistiku počtu úmrtí v evropských státech na milion obyvatel. Jsme na tom velmi dobře,“ uvedl premiér. O změně v trasování nyní diskutují experti ministerstva zdravotnictví. Babiš avizoval její zveřejnění do pátku. Vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula ČTK napsal, že „změna trasování bude ještě diskutována“.

Situace v Česku je podle české pobočky WHO nyní znepokojivá. Data ukazují rostoucí úroveň šíření infekce napříč kraji a okresy a přibylo hospitalizovaných pacientů s covidem-19, včetně těch, kteří jsou ve vážném stavu. Řešením není zastavit trasování kontaktů nakažených, ale zvýšit kapacity, uvedla pobočka na facebooku. „Testování, trasování kontaktů a izolace nemají žádnou jinou alternativu ve zvládání covid-19. Ani u nás, ani kdekoliv jinde,“ uvedla zdravotnická organizace a doplnila, že testování na covid-19 se značně rozšířilo a ukazuje dobré výsledky.

Denní nárůst nakažených v Česku v pondělí překonal pošesté od začátku epidemie pětistovku a aktuálně nakažených je přes 8400 lidí.

Spolu se změnou trasování Babiš mluvil také o možnosti, že by do karantény nemuseli ti, kteří při kontaktu s nakaženým měli na ústech respirátor. Prymula diskusi o tom označil za mediální bublinu. „I tam, kde lidé dodržovali roušky a vzdálenost, by do karantény nemuseli. Pokud mají všichni roušky není problém. Respirátor má význam třeba u učitelů, když žáci ve třídě roušky nemají,“ napsal ČTK.

rem snm

Zpravodaj

Trump pohrozil trvalým zastavením financování WHO

  • 19 května, 202018 července, 2020
  • by redakce

Washington 19. května (ČTK) – Americký prezident Donald Trump pohrozil trvalým zastavením amerického financování Světové zdravotnické organizace (WHO) a přehodnocením členství USA. Napsal to v dopisu šéfovi WHO, který zveřejnil na twitteru.

Trump uvedl, že pokud se WHO do 30 dnů nezaváže k výrazným zlepšením, promění dočasné zmrazení amerického financování organizace na trvalé a přehodnotí členství Spojených států. Podle Trumpa WHO musí prokázat nezávislost na Číně. V této souvislosti šéf Bílého domu poznamenal, že jeho vláda o reformách jedná s šéfem WHO Tedrosem Adhanomem Ghebreyesusem.

Trump přikázal dočasně přerušit americké financování WHO v polovině dubna a obvinil organizaci z šíření čínských „dezinformací“ o koronavirové nákaze, což Peking odmítá. USA byly největším přispěvatelem, loni organizaci zaslaly asi 22 procent jejího rozpočtu. Americký ministr zdravotnictví Alex Azar v pondělí navázal na předchozí kritiku ze strany Washingtonu a obvinil WHO, že selhala a umožnila nekontrolovatelné šíření koronaviru.

Ghebreyesus v pondělí podpořil „nezávislé“ vyšetření původu pandemie i počínání jeho organizace v ní a slíbil, že jej nařídí „v nejbližším vhodném okamžiku“.

Čínský prezident Si Ťin-pching rovněž podpořil zhodnocení světové reakce na pandemii a přislíbil dvě miliardy dolarů (51,1 miliardy Kč) během dvou let na boj s koronavirem. Slíbil také, že případnou vakcínu, kterou by vyvinula Čína, dostanou k dispozici všichni. Tvrzení USA o čínském zatajování epidemie ale Si odmítl.

ngl

 

Navigace pro příspěvky

1 2
ADHD u dospělých

ADHD u dospělých

více
Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu MedNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Leden

Únor 2021

Březen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
1
2
3
4
5
6
7
Únor

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
8
9
10
11
12
13
14
Březen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
15
16
17
18
19
20
21
Březen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
22
23
24
25
26
27
28
Březen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
29
30
31
1
2
3
4
Březen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Duben

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Duben

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Duben

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Přidat akci

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.

Vyplněním e-mailové adresy a odesláním souhlasím s GDPR.

  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS