Skip to content
www.mednews.cz
  • Úvod
  • Aktuality
  • Kalendář
  • Kontakt
  • Vstup pro odborníky
Zpravodaj

Někteří praktici v Praze mohou očkovat, začal rozvoz vakcíny

  • 25 února, 2021
  • by Redakce

Praha 25. února (ČTK) – Řidiči dnes začali s rozvozem vakcíny AstraZeneca asi 170 praktickým lékařům v metropoli. Rozvoz organizuje pražský magistrát ve spolupráci se spolkem Mladí praktici a soukromými firmami, které se dobrovolně přihlásily a které rozvoz zajišťují bezplatně. Státem vybraný distributor má začít fungovat až od příštího týdne. Dnes a v pátek by se mělo rozvézt asi 3600 dávek, které byly od začátku týdne uloženy v Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech. Novinářům to dnes řekli zástupci magistrátu a spolku.

Vláda minulý týden vybrala celostátního distributora AstraZeneky, kterou je firma Alliance Healthcare. Podle pražské radní Mileny Johnové (Praha Sobě) však tato společnost s rozvozem vakcíny stále nezačala. To vedlo spolek Mladí praktici, sdružující praktické lékaře mladších ročníků, k odstartování projektu s názvem Rozvezme si to sami. Přihlásila se řada jednotlivých řidičů a také firmy, jako je Rohlik.cz nebo pivovar Raven.

Látka dnes a v pátek zamíří k asi 170 praktikům, kteří se magistrátu přihlásili a jsou ochotni kromě očkování v ordinacích navštěvovat i nemobilní pacienty v jejich domovech. Podle průzkumu magistrátu již o očkování projevilo zájem více než 500 praktických lékařů z asi 700, kteří v Praze ordinují.

Místopředseda Mladých praktiků Vojtěch Mucha řekl, že lékaři zatím nemají přístup do státního očkovacího systému, měli by jej získat v pondělí. I tak řada z nich začne s očkováním ihned a data do systému zanese zpětně. Město lékařům kromě vakcíny dodává i stříkačky a jehly.

Další dávky vakcíny AstraZeneca by měly dorazit tento týden, podle dřívějších informací pražského koordinátora očkování Martina Ježka má jít o 9000 dávek. „Bohužel stále ještě nebudeme mít distributora, který byl přislíben státem, takže patrně zopakujeme tento způsob distribuce,“ řekla pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě). Mucha dodal, že dobrovolníků je dost a jsou připraveni látku rozvážet, dokud to bude potřeba.

Lékař dále řekl, že firmy, které se přihlásily, jsou pro rozvoz vhodné zejména proto, že jejich vozy disponují chladicími boxy. AstraZeneca je látka, kterou je potřeba skladovat v teplotách mezi dvěma a sedmi stupni Celsia, což je výhoda oproti sérům Pfizer/BioNTech a Moderna, pro které je nutné zajistit teploty hluboko pod bodem mrazu. Vůz s chladicím boxem tak může AstraZeneku bez problémů převážet. Podle Johnové nicméně zákon určuje, že je možné látku rozvážet jen po 100 dávkách. „Což při tomto množství vakcín nedává úplně smysl,“ řekla.

Radní uvedla, že nyní rozvážené dávky AstraZeneky jsou z druhá dodávky, kterou město od státu dostalo. Tu první použilo pro očkování klientů sociálních zařízení, která má magistrát mimo metropoli, a pro vakcinaci personálu očkovacích míst. Jedno z nich má být i v Nemocnici následné péče ve Vysočanech, odkud se nyní látka rozváží. Otevřít se má tento týden, čeká se na dodávku látky firmy Moderna, kterou chce město ve svých centrech používat.

Deník N v pondělí napsal, že ve skladech po republice leží 120.000 dávek očkovacích látek. Premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci řekl, že stát má vliv jen na své nemocnice a ústavy a ostatní očkovací místa jsou odpovědností krajů. Kraje a Praha si naopak od začátku očkování stěžují na komunikaci a centralistický přístup státu. V metropoli pak navíc na fakt, že vakcína Pfizer/BioNTech chodí pouze do velkých nemocnic, které jsou v metropoli státní, a město tak na její rozdělování nemá vliv.

 

Zpravodaj

Pražská záchytná stanice je po rekonstrukci v plném provozu

  • 19 února, 2021
  • by Redakce

Praha 19. února (ČTK) – Prahou zřizovaná Městská poliklinika spustila od čtvrtka do plného provozu protialkoholní záchytnou stanici, která se od loňského března rekonstruovala a fungovala jen se šesti lůžky. Nyní jich má 25 a při rekonstrukci se opravil vnější plášť budovy, vyměnila se střecha, upravily interiéry a přistavěl se velký výtah. Práce vyšly na zhruba 22 milionů korun. Novinářům to dnes řekli radní města Milena Johnová (Praha Sobě) a ředitel polikliniky David Doležil.

Praha 19. února (ČTK) – Prahou zřizovaná Městská poliklinika spustila od čtvrtka do plného provozu protialkoholní záchytnou stanici, která se od loňského března rekonstruovala a fungovala jen se šesti lůžky. Nyní jich má 25 a při rekonstrukci se opravil vnější plášť budovy, vyměnila se střecha, upravily interiéry a přistavěl se velký výtah. Práce vyšly na zhruba 22 milionů korun. Novinářům to dnes řekli radní města Milena Johnová (Praha Sobě) a ředitel polikliniky David Doležil.

Záchytná stanice se nachází v areálu Bulovky, která ji také do roku 2013 provozovala. Poté přešla pod Městskou polikliniku. „Budova nebyla v dobrém stavu, zatékalo nám tady, byla tady plíseň, prostředí bylo technicky zastaralé a nevyhovovalo provozu,“ řekl Doležil. Dodal, že rekonstrukce po dlouhé přípravě začala loni začátkem března, trvala do konce ledna a stavba byla zkolaudována minulý týden.

Rekonstrukcí přibylo pět lůžek, pět pokojů je třílůžkových, čtyři jsou dvoulůžkové a dva jednolůžkové. Kapacita je podle ředitele pro běžné potřeby Prahy dostatečná. Doplnil, že pro provoz stanice je zásadní přístavba velkého výtahu, který umožňuje pohodlně intoxikované klienty převážet do patra, kde je většina pokojů. Součástí oprav byla mimo jiné i výměna oken a mříží, stejně jako dveří do pokojů. Ty původní podle Doležila agresivní klienti rozbíjeli, což by u nových nemělo být možné.

Stanice má i nové kamery na pokojích či komunikační systém, kterým mohou klienti komunikovat se sestrami. Ředitel dodal, že poliklinika by chtěla ještě rozšířit cestu u stanice tak, aby tam mohly vozy městské policie či sanitky lépe parkovat a byl zajištěn průjezd do areálu nemocnice.

Johnová uvedla, že ztížená situace lidí v době pandemie covidu-19 má podle výzkumů negativní vliv na psychiku lidí, což vede k většímu pití. To se nicméně odehrává doma, kde je zcela mimo kontrolu, což má vliv například na zvyšování počtu případů domácího násilí. Radní dodala, že důsledky se budou projevovat i po skončení pandemie a že plánuje více propojit služby, jako je záchytná stanice, se sociálními a adiktologickými organizacemi.

Město před časem zvedlo cenu za pobyt na stanici na 3000 korun, před tím byla 1950 Kč. To bylo podle Johnové ve srovnání s jinými českými stanicemi velmi levné. Radní nicméně dodala, že město se chce na cenu ještě zaměřit a poskytovat slevy úplně nemajetným lidem, například lidem bez domova. Ti tvoří velký podíl klientů stanice a ve výsledku neúspěšné vymáhání dlužných částek polikliniku pouze zbytečně administrativně zatěžuje. Podle Doležila za přespání zaplatí jen čtvrtina klientů a stanice od roku 2013 eviduje dluhy v celkové výši asi 60 milionů korun.

Záchytná stanice je otevřená 24 hodin denně, podle vrchní sestry Vladimíry Moravcové se mnoho klientů vrací opakovaně. Někteří podle ní začínají pít ihned, jak jsou ze zařízení propuštěni, a dokonce mají hned u stanice schovaný alkohol. K propuštění musí mít klient méně než jednu promile alkoholu v krvi, zdravotnickému personálu se zvládnutím často divokých a agresivních opilců pomáhá 11 sanitářů.

První československá záchytka byla otevřena v Praze u Apolináře v roce 1951, jsou i v dalších krajích. Jinde v Evropě jsou výjimkou, opilci tam většinou končí na urgentních příjmech nemocnic.

 

Zpravodaj

Praha má očkovací strategii, hlavní je podle ní zajištění…

  • 15 února, 202125 února, 2021
  • by Redakce

Praha 15. února (ČTK) – Pražský magistrát má očkování proti covidu-19 především koordinovat, cílem je mít dostatečný počet očkovacích míst a zajistit co nejspravedlivější rozdělení očkovacích látek. Vyplývá to z očkovací strategie, kterou dnes schválili pražští radní a ve čtvrtek o ní budou jednat zastupitelé. Město zatím eviduje 28 registrovaných míst, vláda chystá také velkokapacitní centrum v hale O2 universum a magistrát připravuje další v Kongresovém centru. Podle dokumentu dostala zatím v metropoli první dávku asi polovina lidí starších 80 let.

Podle radní Mileny Johnové (Praha Sobě) se informace o došlých vakcínách a postupu vlády stále mění. „Proto jsme naši strategii pojali jako adaptaci národní strategie a nástroj, jak reagovat na všechny změny,“ řekla. Základním principem je podle ní závazek, že očkovací kapacity musí být dostatečné, aby se nikdy nestalo, že budou očkovací látky, ale nebude, kde je aplikovat.

„Role magistrátu by z našeho pohledu měla být především koordinační,“ doplnil k tomu primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Dodal, že zásadní je zapojení například městských částí, z nichž řada již svoje očkovací centra spustila nebo je připravuje, a praktických lékařů. Z těch by měli zpočátku dostat při distribuci vakcín přednost ti, kteří budou ochotni očkovat svoje nemobilní pacienty přímo u nich doma.

Očkovací místa mohou vznikat v libovolném zdravotnickém zařízení. Magistrát sám plánuje spustit tři, podle Johnové už je připraveno jedno v městské poliklinice ve Spálené ulici a tento týden má být hotovo i další v Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech. Radní dodala, že s ohledem na nedostatek informací od vlády ohledně plánovaného centra v hale O2 universum město připravuje vlastní centrum v Kongresovém centru, které by mělo mít kapacitu od 200 do 1000 lidí denně.

Město nyní čeká na dodávku vakcíny firmy Moderna, kterou plánuje ve svých centrech používat a o jejímž rozdělování bude samo rozhodovat. O distribuci látky Pfizer/BioNTech dosud rozhodovala státní očkovací centra ve velkých nemocnicích a vedení města kritizovalo fakt, že je o vakcínu musí prosit. Vakcínu bude magistrát, respektive pražský očkovací koordinátor, rozdělovat podle počtu čekajících lidí v registračním systému pro dané očkovací místo. Ta s delší „frontou“ dostanou více dávek. Hřib dodal, že lidé by se proto měli do systému registrovat hned, jakmile dostanou možnost, aby město mělo informace o poptávce.

Od začátku vakcinace se stále očkují zdravotníci a senioři starší 80 let. Podle strategie dostalo ke 12. únoru v metropoli alespoň první dávku vakcíny 48 procent z asi 55.000 lidí starších 80 let. I druhou dávkou pak pak bylo naočkováno 11.162 z nich. Ke 13. únoru bylo podle dokumentu první dávkou v Praze naočkováno celkem 51.0000 obyvatel a druhou 31.000. Celkem je podle dokumentu v Praze 128.000 lidí spadajících do první prioritní skupiny. Necelý půl milion lidí pak spadá do následující kategorie, kam patří lidé nad 65 let a zástupci pro stát důležitých povolání včetně učitelů.

 

Zpravodaj

Část pracovišť pražských záchranářů bude v rozšířené poliklinice

  • 5 února, 20218 února, 2021
  • by Redakce

Praha 5. února (ČTK) – Do Polikliniky Prosek na pražském Střižkově by se v budoucnu měla přesunout některá pracoviště pražských záchranářů, která jsou nyní na různých místech metropole. Má k tomu sloužit přístavba, kterou chce Praha 9 začít stavět v příštím roce. Městská část nabídla magistrátu a záchranné službě přístavbu jako dočasné řešení do doby, než se vedle polikliniky postaví plánované nové sídlo záchranářů. ČTK to dnes řekli místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS) a radní Prahy Milena Johnová (Praha Sobě).

Stavba nového sídla záchranné služby, která nyní sdílí budovu v Korunní ulici s městskou policií, se v Praze řeší dlouhou dobu. Několik plánů již padlo, naposledy záměr využít nedostavěnou budovu Prahy 8 na Palmovce. Portlík řekl, že s ohledem na potíže se Praha 9 rozhodla vyjít magistrátu vstříc a nabídla jim možnost stavby na pozemcích na Střižkově a posléze i využití plánované přístavby.

Podle Johnové by se do přístavby měla vejít významná část pracovišť záchranné služby, která jsou nyní rozmístěna po různých částech města. Kromě toho magistrát stále počítá se stavbou nové budovy vedle polikliniky, ta nicméně zabere delší dobu. „Přístavba by byla daleko dříve a záchrance by se ulevilo,“ řekla radní.

O detailech ještě magistrát, městská část a záchranáři jednají. Podle Portlíka již sice radnice má na přístavbu stavební povolení, projekt se však nyní upravuje na základě požadavků záchranné služby. To by mělo být hotovo v létě, následovat bude soutěž na stavebníka a v polovině příštího roku by se podle místostarosty mohlo začít stavět. Na pozemcích kolem polikliniky by v budoucnu mohla ve spolupráci magistrátu a městské části vzniknout i další zdravotnická nebo sociální zařízení, město k tomu loni zadalo vytvoření studie.

Přístavba by podle Portlíka měla stát asi 200 milionů korun bez DPH a financování se ještě bude řešit. Zastupitelé města již loni v prosinci schválili pro Prahu 9 dotaci 20 milionů korun. Podle schváleného dokumentu by se do přístavby mělo přesunout dopravní oddělení, které se stará o vozový park záchranné služby, vzdělávací a výcvikové středisko, sklady a archiv.

S ohledem na to, že bude prostory využívat město, by podle Portlíka bylo na místě větší finanční zapojení magistrátu. Adekvátní část nákladů by mohlo město zaplatit například formou nájemného, řekl. Dodal, že po dokončení nového sídla by se měli záchranáři z polikliniky přesunout tam a v přístavbě by mohly být další ordinace.

Minulé vedení magistrátu chtělo sídlo záchranářů, kde má být administrativa, dispečink či vzdělávací a výcvikové středisko, umístit do již delší dobu rozestavěné budovy na Palmovce. Tam měla původně být radnice Prahy 8. V té době to vypadalo, že se vyřeší dlouhodobý spor ohledně objektu mezi Prahou 8, magistrátem a firmou Metrostav. To se však nestalo a z plánu sešlo.

 

Zpravodaj

Očkovací centra pražského magistrátu by se měla otevřít 15. února

  • 5 února, 2021
  • by Redakce

Praha 5. února (ČTK) – Pražský magistrát plánuje svá dvě připravovaná očkovací centra v poliklinice ve Spálené ulici a v Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech otevřít 15. února poté, co do metropole dorazí plánovaná dodávka vakcíny firmy Moderna. V rozhovoru s ČTK to dnes řekli radní Milena Johnová (Praha Sobě) a pražský koordinátor pro očkování Martin Ježek. Dávky Moderny bude magistrát rozdělovat do dalších očkovacích míst, kterých je zatím registrováno 27 a stále přibývají.

Ježek uvedl, že podle aktuálních informací by mělo do metropole v polovině února dorazit 9700 dávek séra od firmy Moderna. Na rozdíl od vakcíny firem Pfizer a BioNTech si město na ministerstvu zdravotnictví dojednalo, že Moderna bude chodit přímo do magistrátních center a o její distribuci bude rozhodovat pražský koordinátor. Centra již jsou podle Ježka připravena ke spuštění.

Dodal, že po Praze vznikají také desítky dalších očkovacích míst. Ta se musí zaregistrovat na magistrátu a může jít o jakékoliv zdravotnické zařízení. Město do nich poté bude dodávat vakcínu. Koordinátor řekl, že zatím eviduje 27 registrovaných míst. „Myslím, že finálně jich bude kolem 40,“ dodal. Místa podle něj zřizují například městské části, veřejná zdravotnická zařízení nebo soukromé kliniky.

„Máme připravený klíč, jak budeme postupovat při rozdělování vakcíny,“ řekl dále Ježek. Počet dávek se podle něj bude určovat v závislosti na kapacitě daného očkovacího místa a na tom, kolik lidí v něm podle centrálního systému na vakcinaci čeká. Bude nicméně záležet na tom, kolik dávek bude mít město k dispozici.

Magistrát také připravuje vlastní očkovací strategii, která by podle Johnové měla být hotová do dalšího jednání zastupitelstva, které se bude konat 18. února. „Bylo by pro nás dobré, abychom věděli více o plánech vlády,“ řekla v té souvislosti radní. Město, a zřejmě ani ministerstvo zdravotnictví, podle ní například nemá žádné konkrétní informace o plánu vlády zřídit velké očkovací centrum v hale O2 universum.

To má mít podle dřívějších vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) kapacitu až 10.000 naočkovaných denně, podle Johnové se však nyní mluví spíše o čísle maximálně 9000 lidí denně. Podstatným problémem ze strany města nicméně podle radní je, že stále není jasné, jestli bude centrum sloužit jen pro Prahu, nebo i pro jiné kraje. To by magistrát potřeboval vědět, aby podle toho nastavil kapacitu menších míst. „Tím, že to nevíme, tak teď raději podporujeme vznik očkovacích center,“ řekl k tomu Ježek.

Očkovací místa již v metropoli vznikla například v Nemocnici Na Františku zřizované Prahou 1, Poliklinice Prosek, kterou provozuje Praha 9, nebo v církevní Nemocnici sv. Kříže na Žižkově. Zatím však čekají na vakcínu.

Česko má podle koordinátorky očkování Kateřiny Baťhové objednané vakcíny proti covidu-19 pro 11 milionů lidí, uvedla ve středu na jednání sněmovního podvýboru pro zdravotnictví. V posledních týdnech firmy původně sjednané dodávky z vlastních důvodů snížily, brzy by se však měly obnovit dříve sjednané objemy. Nejvíce se nyní očkuje vakcínou firem Pfizer a BioNTech, již nějakou dobu přichází také látka od společnosti Moderna. V sobotu by měla dorazit první dodávka séra AstraZeneca. Ministerstvo zdravotnictví evidovalo ke čtvrtečnímu večeru v celé zemi asi 327.800 očkování, z toho v Praze se uskutečnilo 84.600.

 

Zpravodaj

Praha spustila informační web k očkování proti covidu-19

  • 26 ledna, 2021
  • by Redakce

Praha 26. ledna (ČTK) – Hlavní město připravilo web ockovani.praha.eu, kde návštěvníci naleznou informace k očkování. Web má rovněž vyvracet zavádějící a nepravdivé informace o očkování, které se šíří po sociálních sítích. Město v únoru spustí informační kampaň na podporu vakcinace proti covidu-19. Dnes to novinářům řekli primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha Sobě).

„Cítíme potřebu nabídnout lidem přehledně a na jednom místě všechny potřebné informace ohledně očkování. Vláda totiž zaspala nejen se zajištěním vakcín pro nejrizikovější skupiny, ale i se šířením povědomí o samotném očkování. Aby se lidé mohli skutečně rozhodnout, musejí mít dostatek relevantních informací,“ uvedl primátor.

Na stránce ockovani.praha.eu najdou zájemci seznam a mapu očkovacích center, počet osob naočkovaných v Praze a kontakt na bezplatnou informační linku pražského magistrátu 800 160 166, která funguje zvláště jako pomoc pro pražské seniory při registraci do centrálního systému. Na webu jsou také informační videa a sekce, v níž jsou vysvětleny nejčastější dotazy k očkování. Odborní garanti rovněž na webu vyvrací nejčastější mýty a dezinformace spojené s vakcinací.

Web vyvinuli pracovníci městské firmy Operátor ICT. Za tvorbu webu Praha zaplatila 114.400 korun bez DPH, správa stránky vyjde na 23.000 korun za měsíc, uvedl primátor.

V únoru město spustí informační kampaň k očkování. Vizuály, připravené zdarma agenturou DDB Prague, budou odkazovat k návratu do běžného života před pandemií. Pracovat se bude například s motivy rodiny, podnikání a vzdělávání. Vizuály plánuje Praha poskytnout i dalším krajům prostřednictvím Asociace krajů ČR, doplnil Hřib. Plakáty budou k vidění například na plakátovacích plochách v přístřešcích MHD, které má Praha k dispozici zdarma.

Hřib s odkazem na průzkum společnosti MEDIAN uvedl, že nyní má zhruba 65 procent Pražanů zájem nechat se očkovat. Zhruba 40 procent Pražanů ale podle výzkumu nemá o očkování dostatek praktických informací. Celkem je v Praze očkováno 48.734 lidí. Magistrát od státu ale nemá informaci, kolik z nich má trvalé bydliště v Praze.

Testy prokázaly v Praze v pondělí 721 nových případů nemoci covid-19. Aktuálně nakažených je v hlavním městě 9402 lidí, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od březnového začátku epidemie se v metropoli covid potvrdil u více než 104.000 lidí. Téměř 94.000 z nich se dosud vyléčilo a 1381 lidí s covidem zemřelo.

 

Zpravodaj

Avízo, 8.1.: Klinika plastické chirurgie vinohradské fakultní…

  • 7 ledna, 20217 ledna, 2021
  • by Redakce

Praha – 11:45 Klinika plastické chirurgie vinohradské fakultní nemocnice převezme dar od nadace Báry Nesvadbové, nový RTG přístroj s C-ramenem. Zúčastní se ředitel nemocnice Petr Arenberg, spisovatelka a novinářka Bára Nesvadbová a další. Akreditace na e-mail: tereza.romanova@fnkv.cz

Místo: Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Šrobárova 1150/50, Praha 10

Pramen: Tereza Romanová, mluvčí nemocnice, e-mail: tereza.romanova@fnkv.cz, tel.: 607 333 753

ČTK

Zpravodaj

Praha spustila web s přehledem míst na antigenní testy na…

  • 10 prosince, 2020
  • by Redakce

Praha 10. prosince (ČTK) – Obyvatelé hlavního města, kteří se chtějí nechat testovat na nemoc covid-19 pomocí antigenních testů, mají možnost podívat se na nejbližší volné termíny a místa na nových stránkách covid.praha.eu zřízených magistrátem. Web slouží pro samoplátce i lidi se žádankou od lékaře. ČTK to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. V Praze jsou odběrová místa například v nemocnicích a zřízeny jsou rovněž tzv. drive-in místa, kam lidé dojedou autem.

„Výhodou antigenních testů je, že odhalí nákazu už za několik minut. Je dobré se nechat otestovat například před vánočními návštěvami blízkých. Čím více lidí využije možnosti testování, tím dříve dostaneme nemoc pod kontrolu,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Internetové stránky denně navštíví zhruba dvě tisícovky lidí. „Spuštěním webu se mimo jiné podařilo zamezit tomu, aby se u testování tvořily dlouhé fronty,“ uvedl Hofman.

V Praze je v současné době podle magistrátního webu několik desítek odběrových míst. Některé jsou v nemocnicích, další poskytují soukromá lékařská zařízení. Magistrát zřídil také několik míst, kam lidé přijedou autem a test je jim proveden přímo z vozu a nemusí vystupovat.

 

Zpravodaj

Pražanům je k dispozici nová mobilní laboratoř

  • 1 prosince, 20203 prosince, 2020
  • by Redakce

Praha 1. prosince (ČTK) – První PCR testy dnes zdravotníci provedli v mobilní laboratoři v upraveném sanitním voze, kterou ve spolupráci s pražským magistrátem provozuje GHC Genetics. Služby mobilní laboratoře jsou určené zvláště podnikatelům. Sanitka k testovaným po objednání přijede na libovolné místo v Praze. Vyhodnocení testu bude v některých případech k dispozici i do dvou hodin, řekl dnes novinářům náměstek primátora hlavního města Petr Hlubuček (STAN).

„V této laboratoři můžeme do dvou hodin otestovat PCR testem, tedy tím nejspolehlivějším testem k odhalení nákazy covidem-19, až 94 osob zaráz,“ řekl náměstek. „Toto je další krok, jak pomoct Pražanům, nyní zvláště podnikatelskému prostředí,“ doplnil s tím, že služby mobilní laboratoře by mohly v následujících dnech využívat třeba hotely, úřady, výrobní závody a další provozy, které potřebují vědět, zda jsou jejich pracovníci covid negativní.

Kolik peněz za provedení PCR testu v mobilní laboratoři zákazník zaplatí a kdy budou k dispozici výsledky testů, záleží podle mluvčího GHC Michala Mikšíka na počtu provedených testů v rámci jednoho výjezdu specializované sanitky. Pokud bude provedeno méně než 10 testů, klient za jeden test zaplatí 2500 korun a jeho výsledek může očekávat do dvou hodin. Za samotné přistavení sanitního vozu bude v takovém případě účtovaný poplatek ve výši 5000 korun. Bude-li testů provedeno 11 až 34, bude jeden odběr stát o 300 korun méně a levnější bude i příjezd sanitky na domluvené místo. Pokud bude potřeba provést véce než 35 testů, přistavení sanitky na určeném místě bude pro klienta zdarma. Jeden PCR test vyjde na 1900 korun a jeho výsledek bude k dispozici do šesti hodin.

V nabídce mobilní laboratoře je podle Mikšíka také imunochromatografický test na protilátky a antigenní test, jejichž výsledky pracovníci laboratoře na místě vyhodnotí do 10 minut. Službu je třeba dopředu objednat na e-mailu mobilnilaborator@ghc.cz nebo telefonicky.

Hlubuček upozornil, že hlavní město v minulosti otevřelo ve spolupráci se soukromými laboratořemi na svém území hned několik odběrových míst. S GHC Praha připravila odběrové místo na Václavském náměstí a na Vítězném náměstí a odběrová místa v režimu drive-in na Džbánu a na Výstavišti Holešovice. Na těchto místech stojí samoplátce PCR test 1750 korun, jak je uvedeno na webu GHC.

 

 

 

 

Zpravodaj

Po párty v Praze je 65 nakažených koronavirem, včetně fotbalistů

  • 22 července, 2020
  • by Aneta Řezníčková

Praha 22. července (ČTK) – Po párty v nočním klubu v Praze 11. července evidují hygienici 65 nakažených koronavirem, včetně fotbalistů z několika sportovních klubů. České televizi to dnes řekla ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Večírku se podle ní zúčastnilo 17 lidí, z nichž se nakazilo 15. Mezi lidmi, kteří s těmito nakaženými byli v kontaktu, pak potvrdily testy další případy nemoci covid-19. Podle serveru Seznam Zprávy skončilo v karanténě kromě nakažených dalších více než 120 lidí.

„Této akce se účastnily osoby, které měly vzájemné kontakty. Byli to různí sportovci z různých sportovních klubů,“ řekla Jágrová ČT. „Byla tam jedna osoba, která v době účasti na akci neměla žádné potíže. První obtíže měla den poté,“ doplnila.

Pražská policie se zatím věcí nezabývá. „Do současné chvíle jsme neobdrželi od krajské hygienické stanice žádný podnět,“ sdělila policejní mluvčí Eva Kropáčová na dotaz ČTK.

Mezi nakaženými po párty v klubu jsou podle předchozích informací médií fotbalisté rezervních týmů Sparty, Dukly či Bohemians 1905. Fotbalisté třetiligové rezervy Bohemians 1905 kvůli dvěma nakaženým přerušili letní přípravu. Dukla hlásí jednoho nakaženého dorostence ve výběru do 19 let, Sparta počet nemocných neuvedla. Situace ale údajně neovlivňuje A-týmy těchto klubů. Nakaženi byli podle Tn.cz také třeba hráči pražského týmu florbalové superligy Black Angels.

Více než šest desítek nakažených kvůli jedné akci je v Praze podle Jágrové mimořádný případ. Například v uplynulém měsíci se počty nově zaznamenaných případů covidu-19 v Praze za celý týden pohybovaly mezi 60 a stovkou.

ver tep jw mha

Navigace pro příspěvky

1 2
ADHD u dospělých

ADHD u dospělých

více
Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu MedNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Leden

Únor 2021

Březen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
1
2
3
4
5
6
7
Únor

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
8
9
10
11
12
13
14
Březen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
15
16
17
18
19
20
21
Březen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
22
23
24
25
26
27
28
Březen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
29
30
31
1
2
3
4
Březen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Březen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Duben

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Duben

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Duben

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Přidat akci

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.

Vyplněním e-mailové adresy a odesláním souhlasím s GDPR.

  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS