Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
    • Aktuálně
    • Prevence a léčba
    • Děti a mateřství
    • České zdravotnictví
    • Sex a intimní zdraví
    • Výzkumy a studie
  • Akce
  • Kontakt
  • Vstup pro odborníky
Zpravodaj

Ordinace pro sociálně vyloučené lidi v Pardubicích má stovky pacientů

  • 23 srpna, 2023
  • by budskap

„Přála jsem si pomáhat lidem, kteří jsou v sociálních potížích. Nejsou to jenom lidé bez domova, ale třeba maminky z azylového domu. Je to přes sedm let, co se mi ozval magistrát, jestli bych neměla o provoz ordinace zájem,“ řekla Zbytková.

Ordinace v ulici Jana Palacha má za roky provozu přes 500 pacientů v evidenci, ročně provede kolem 750 vyšetření. Lékařka se zdravotní sestrou chodí také za pacienty například do azylových domů.

„Ordinace pořád není přetížená. Fungujeme jednou týdně ve středu, kdokoliv má zdravotní problém a je doporučený k vyšetření z nějaké sociální služby v Pardubicích, tak může přijít. Naši pacienti se rekrutují z lidí, kteří se rozhodli se svým zdravotním stavem něco dělat,“ uvedla lékařka.

Pacienti mají menší i větší zdravotní potíže. „I v létě jsou lidé nachlazení, letos bylo hodně angín, přicházejí s úrazy a jinými zdravotními problémy. V létě se lidé méně pozorují, mají lepší náladu, takhle to funguje i v jiných ordinacích,“ uvedla lékařka.

Kateřina Hrubá je jednou z pacientek ordinace, chodí na vyšetření poměrně často, podle svých slov má hodně zdravotních potíží. „Paní doktorka je hodná. V září jdu na operaci s plotýnkou, mám s ní problémy pět nebo osm let,“ řekla mladá žena.

Sedmatřicetiletá Hana má praktickou lékařku jinde, ale do ordinace k doktorce Zbytkové občas chodí také. Popsala svůj akutní problém, který před časem měla. „Dusila jsem se, měla jsem strach, že mám zase zápal plic. Paní doktorka mě vyšetřila, uklidnila, že o zápal plic nejde,“ řekla Hana. Žena je bez bydlení dva roky, po smrti své matky postupně přišla o dům a pak o byt na sídlišti.

Podle lékařky Zbytkové ordinace posílá pacienty také ke specialistům nebo s akutními problémy do nemocnice. Někdy se povede ve spolupráci se sociálními pracovnicemi získat klientovi v seniorském věku místo například v domově pro seniory.

„Máme lidi, kterým jsme takto pomohli. Jejich zdravotní stav se tam díky pravidelné péči stabilizuje. Beru to jako dobrý konec, že člověk zlepšil svoji životní situaci a že je o něj postaráno,“ řekla lékařka.

Provozovatelem ordinace je lékařská praxe lékaře Radoslava Svobody, SKP Centrum a Pardubice. Město přispívá od začátku ročně částkou 200.000 korun. Úkony hradí zdravotní pojišťovny. Nedávno služba získala Cenu ministerstva vnitra za inovaci ve veřejné správě.

„Když jsme začínali, museli jsme překonat řadu překážek, od jednání se zdravotními pojišťovnami přes vytipování místa, vybavení ordinace, ale především sehnání ochotného lékařského a sesterského personálu. Nenechali jsme se však odradit,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký (Žijeme Pardubice/ČSSD). Hlavním důvodem zahájení provozu ordinace bylo, že sociálně vyloučení lidé neměli dostupnou a včasnou zdravotní péči.

České zdravotnictví

Projekt Homesharing v Pardubickém kraji pomáhá s péčí o děti s autismem

  • 22 února, 2023
  • by budskap

Pilotní projekt funguje v kraji od roku 2019, zaštiťuje ho Rodinné Integrační centrum se sídlem v Pardubicích a pobočkou v Lanškrouně na Orlickoústecku. Iveta Petrová z Orlickoústecka s desetiletou dcerou Martinou je první klientkou služby. Dívka má těžký autismus.

Dívka chodí do hostitelské rodiny minimálně jednou měsíčně. „Vždycky je to na domluvě, Verča, která se o Martinku stará, je jednadvacetiletá žena, která má i své aktivity, studuje vysokou školu. Martince služba prospěla,“ řekla Petrová.

Hostitelská rodina má koně, dívka má ráda zvířata. A také má z domu výhled na vlaky, které miluje. „Jsme vícečlenná rodina. Díky službě jsme pozornost mohli dát i dalším dětem. Mohli jsem jít s klukama na kolo, jít na automobilové závody, kam Martinka jít nemohla. Všechno se jinak točilo okolo Martinky, byla dlouho na plínách, dlouho nemluvící,“ řekla Petrová.

Hostitelkou se nedávno stala i Jaroslava Šilarová z Orlickoústecka, její dcera pracuje v Rodinném Integračním centru. „Dcera mě oslovila, že shání asistenta pro příměstský tábor. Tam jsem setkala s chlapcem, kterému teď dělám hostitelku,“ řekla Šilarová.

Chlapci je 12 let, nemluví, má i mentální postižení. Podle Šilarové je to úžasný kluk, výborně si „sedli“. „Po týdnu na táboře bylo jasné, že do Homesharingu půjdu. Mívám chlapce jednou za 14 dní, byl u mě třikrát. Kristiánek si rád prohlíží fotky, miluje časopisy. Tančíme spolu, třeba hodinu v kuse, je nadšený, že má pohyb,“ řekla Šilarová.

Žena nejdřív absolvovala školení, od rodiny měla podrobný soupis chlapcových zvyklostí. „Kdyby cokoliv nastalo, mám pomoc koordinátorky. Ale my jsme na sebe dobře napojení. Chlapec se ke mě těší, je nám spolu dobře, vaříme společně, přespává u mě,“ dodala Šilarová.

Do České republiky přišel Homesharing v roce 2018 z Irska, kde funguje téměř 40 let. Pilotní projekt v Pardubickém kraji mohl začít díky podoře nadačního fondu Abakus. A postupně začíná v osmi dalších krajích. „Chceme, aby Homesharing byl běžně nabízenou pomocí pro rodiče pečující o dítě s mentálním znevýhodněním,“ uvedla Kateřina Kotasová z Abakusu.

V Pardubickém kraji je spárovaných 12 rodin, je pro děti od čtyř do 18 let. Zástupci centra věří, že se jednou rozšíří i lidi s autismem do 21 let. Služba bude zatím fungovat v Rodinném integračním centru do konce roku, evropské dotace umožní podporu další osmi rodin.

Hostitelské rodiny dostávají odměnu 120 korun za každou hodinu, kdy pečují o dítě s poruchou autistického spektra. Byť by to podle zástupců centra i rádi dělali dobrovolnicky. Rodina s dítětem platí 50 korun, zbytek doplácí centrum. Odměna je podle zástupců centra spíš symbolická, kompenzuje náklady za pobyt dítě v pečovatelské rodině.

 

České zdravotnictví

Pardubická nemocnice otevřela ambulanci plastické chirurgie

  • 26 května, 2022
  • by andrlovak1

Služby, které plastická chirurgie Pardubické nemocnice nabízí, zahrnují menší výkony i operace prsou nebo liposukci. Mezi drobnější zákroky patří například odstraňování znamének, nezhoubných tukových bulek a usazenin nebo mazových cyst pod kůží, ale třeba i aplikace piercingu. Možná je také korekce jizev, operace syndromu karpálního tunelu nebo lupavých prstů, úpravy ušních lalůčků a odstátých boltců, a to i u dětí, nebo operace očních víček.

 

„Blefaroplastika, tedy operace horních očních víček, je dnes již naprosto běžným zákrokem, který má nejen estetický, ale i funkční význam, a stále častěji ho podstupují i muži,“ řekla lékařka Ludmila Hýžová Šafusová.

 

Mezi standardními výkony plastické chirurgie zájemci naleznou také miniinvazivní lifting pomocí nití a vyhlazování vrásek pomocí kyseliny hyaluronové. „Kyselina hyaluronová je tělu vlastní látka, která se postupně vstřebává. Není to zákrok, který by pak člověk musel nutně absolvovat znovu. Po první aplikaci lze zjistit, jestli pacientovi vyhovuje, a na základě toho se může rozhodnout, zda si aplikaci obnoví či nikoli,“ řekla lékařka.

 

Poradna nabízí i větší zákroky, mezi které patří liposukce nebo operace prsou. „Provádíme zvětšení, zmenšení i modelace prsou, operace vpáčených bradavek, vyjímání implantátů, ale i operace gynekomastie, tedy operace prsou u mužů,“ řekla Hýžová Šafusová.

 

Ve většině případů se lidé mohou objednat telefonicky bez žádanky. Například u kožních projevů je ale dobré problém nejprve zkonzultovat s kožním lékařem, u operace syndromu karpálního tunelu je pak nutné předchozí vyšetření neurologem.

 

„Stejně tak v případě operací prsou musí vždy samotnému zákroku předcházet mamologické vyšetření, abychom měli jistotu, že operovaná prsa jsou zdravá,“ řekla lékařka.

 

Výkony si platí pacienti sami, některé hradí pojišťovny. Ludmila Hýžová Šafusová je lékařka s téměř 20 praxí, od roku 2014 s atestací z plastické a estetické chirurgie a zkušenostmi nejen z plastické a estetické, ale také popáleninové medicíny.

Prevence a léčba

Vědci z Univerzity Pardubice vyvinuli filtr na zachytávání virů

  • 10 ledna, 202214 ledna, 2022
  • by andrlovak1

Prototyp za zhruba 30.000 korun zatím filtruje vzduch v jedné z učeben Fakulty elektrotechniky a informatiky. Filtrační systém využívá princip pomalého proudění vzduchu přes filtrační tkaninu, díky kterému je možné zachytit s vysokou účinností aerosolové částice už od velikosti desítek nanometrů.

 

Systém je tedy vhodný a účinný pro všechny známé viry, včetně koronaviru, pro bakterie a tuhé aerosolové částice. Celé zařízení připomíná obří rukáv. „Soustředili jsme se na množství vyčištěného vzduchu za jednotku času, ne pouze na účinnost filtru. Proto jsme mohli navrhnout filtrační zařízení, které je účinné, tiché a rovnoměrně rozvádí filtrovaný vzduch v místnosti,“ řekl Max Fraenkl z Centra materiálů a nanotechnologií Univerzity Pardubice.

 

Zařízení přefiltruje objem učebny třikrát za hodinu. „Od chvíle, kdy z učebny odejde nakažený člověk, se při využití našeho zařízení množství koronavirových částic už za deset minut sníží zhruba na polovinu a po hodině bude v pouhých jednotkách procent,“ řekl Fraenkl.

 

Na projektu vědci spolupracují s Akademií věd ČR a Českým vysokým učením technickým. Filtrační novinka představuje podle vědců efektivní a levné řešení. Zhotovení vlastního filtru nebo jeho výměna jsou jednoduché s minimálními náklady.

 

„Filtrační systém by se mohl uplatnit ideálně ve školních třídách, v čekárnách u lékaře nebo v kancelářích. Volba tichých ventilátorů zajišťuje, že výuka by nebyla rušena nadměrným hlukem. Umístění zařízení u stropu nebrání běžnému provozu nebo aktivitám dětí ve třídách,“ uvedl vedoucí Centra materiálů a nanotechnologií Miroslav Vlček.

Prevence a léčba

Centrum duševního zdraví v Pardubicích je po půlroční rekonstrukci

  • 13 prosince, 2021
  • by andrlovak1

Centrum v Bělehradské ulici provozuje organizace Péče o duševní zdraví. Pomáhá lidem s duševním onemocněním, jako je schizofrenie či těžké chronické deprese. Klienti tam mohou trávit volný čas. Volně přístupné je centrum v úterý odpoledne a pátek dopoledne, v ostatní časy ve všedních dnech po domluvě s personálem.

 

„Vzhledem k tomu, že se zařízení rozrostlo o zdravotnický personál a hlavně výrazně navýšilo počty klientů, bylo nutné kapacitně navýšit i prostory střediska,“ řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).

 

Jsou tam nové kanceláře, konzultační místnosti i ordinace psychiatra, také denní centrum, kam mohou klienti přijít, setkávat se s ostatními a v případě potřeby se i umýt a vyprat si oblečení.

 

Komunikace s klienty je důležitá

Pracovníci s klienty řeší léčbu diagnostikovaného onemocnění i osobní rozvoj, budování sebedůvěry, navazování vztahů, návrat k volnočasovým a pracovním aktivitám. Tým spolupracuje také s blízkým okolím klientů, jeho lékaři či dalšími odborníky a institucemi, uvedl vedoucí střediska Artem Vartanyan.

 

„Nabízíme klientovi podporu v místě, kde se cítí bezpečně, ideálně doma. Tak, aby nemusel být hned hospitalizován v nemocnici či jiném zařízení. V kontaktu s ním můžeme být i několikrát denně, kontakt nepřerušujeme ani v době jeho hospitalizace,“ uvedl sociální pracovník centra Jan Rybička.

 

Pardubice podporují centrum dotacemi na letošní a příští rok dostane celkem 621.200 korun. Na rekonstrukci radnice dala 1,5 milionu korun. Zřízení center duševního zdraví vychází ze Strategie reformy psychiatrické péče a jejich cílem je začlenění lidí s dlouhodobým duševním onemocněním do běžného života. Pardubické centrum vzniklo v roce 2019.

Prevence a léčba

Pardubická nemocnice má nový pavilon psychiatrie za 350 mil.…

  • 4 listopadu, 2021
  • by andrlovak1

„Samostatné lůžkové oddělení v Pardubicích vzniklo v roce 1953, byly to provizorní podmínky, které se protáhly na 68 let. Nový pavilon znamená výrazné zkvalitnění péče,“ řekl primář psychiatrického oddělení Jan Kolomazník. Stěhování je naplánované během listopadu, dodal.

 

Ambulantní a lůžková péče dosud působí v areálu na několika místech. Staré oddělení psychiatrie má 25 lůžek, je to smíšené oddělení pro ženy a muže. Nový pavilon bude mít 50 lůžek, pokoje tam jsou zpravidla dvoulůžkové, dřív pobývali pacienti na pokojích se sedmi lůžky.

 

V prvním patře nového pavilonu klienti najdou dětské ambulance, ambulance klinické psychologie pro dospělé, denní stacionář, v něm je místo pro pracovní terapie, art-terapii, nácvik počítačových dovedností, je tam i tělocvična.

 

V druhém podlaží je uzavřené oddělení pro pacienty, kteří potřebují intenzivní psychiatrickou péči. Třetí podlaží má otevřené lůžkové oddělení pro pacienty s méně závažnými diagnózami. Kromě toho je v budově psychiatrická ambulance, protialkoholní, protitoxikomanická a sexuologická ambulance.

Nové tech. přístroje

Podle Kolomazníka má pavilon jedno z nejmodernějších přístrojových vybavení v Česku. Nabídne elektrokonvulzivní terapii, repetitivní transkraniální magnetickou stimulaci nebo fototerapii, řekl primář. Potřebný nový personál se podařilo přijmout, chybějí pouze zdravotní sestry, kterých není dost v celém zdravotnictví, dodal.

 

Kromě oddělení psychiatrie je v pavilonu oddělení klinické psychologie. Nové prostory psychologům umožní dělat skupinové terapie, lépe se věnovat hospitalizovaným pacientům. Děti tam mají hernu a relaxační místnost. Nemocnice očekává, že se sníží čekací doby na vyšetření.

 

„Díky nové budově můžeme rozšířit péči zejména o dětské pacienty, ale i o pacienty psychiatrické. Klientů je obecně velký převis kvůli pandemii, už před ní bylo běžné, že se čekalo půl roku i déle na vstupní vyšetření. Teď se to zhoršuje,“ řekl vedoucí klinických psychologů Jan Bažant. Nový pavilon nemocnice připravovala tři roky, dva roky trvaly stavební práce. Stavba a vybavení pavilonu stálo 350 milionů korun, přibližně 220 milionů korun uhradily evropské dotace.

ADHD v praxi dětského neurologa

ADHD v praxi dětského neurologa

více
Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu MedNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Září

Říjen 2023

Listopad
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
30
31
1
2
3
4
5
Říjen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Říjen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Říjen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
6
7
8
9
10
11
12
Listopad

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
13
14
15
16
17
18
19
Listopad

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
20
21
22
23
24
25
26
Listopad

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
27
28
29
30
1
2
3
Listopad

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Přidat akci

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.

Vyplněním e-mailové adresy a odesláním souhlasím s GDPR.

  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS