Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
    • Aktuálně
    • Prevence a léčba
    • Děti a mateřství
    • České zdravotnictví
    • Sex a intimní zdraví
    • Výzkumy a studie
  • Akce
  • Kontakt
  • Vstup pro odborníky
Aktuálně

Přehled očkování aneb co musíte podstoupit a co ne

  • 27 dubna, 202327 dubna, 2023
  • by andrlovak1

Jde vám ze všech očkování hlava kolem? Nevíte, na která máte jako pojištěnec bezplatný nárok nebo která jsou povinná? Všechny tyto otázky a očkovací termíny vám stručně zodpovíme a vysvětlíme v tomto článku. 

Než se pustíme do přehledu očkování, je důležité vysvětlit, co se za pojmem očkování vlastně skrývá. Principem očkování je vytvořit v těle imunitu, tedy vytvořit protilátky, které nás chrání před onemocněním. Očkování navíc výrazně snižuje výskyt nemoci v populaci, nebo ji úplně vymýtí, což se zatím povedlo pouze u pravých neštovic. U nemocí, které zatím neumíme léčit, je preventivní očkování jedinou z možností, jak se těmto nemocem a jejím následkům vyhnout.

Očkovat či neočkovat? Kolektivní imunita, to je oč tu běží. Proto některé státy po svých občanech vymáhají, aby chránili nejen své zdraví, ale i zdraví ostatních spoluobčanů. V případě dostatečné proočkovanosti v populaci (u každé nemoci je toto procento jiné) se infekce nemohou dále šířit, minimálně ne tak snadno. Tímto chráníme tedy nejen sebe, ale také osoby, které nemohou být z nějakých důvodů očkovány.

Očkování můžeme obecně dělit na: 

  • povinná – hrazená z veřejného zdravotního pojištění
  • nepovinná – hrazená ve stanovených případech 
  • nepovinná – pojišťovnami nehrazená (u některých pojišťoven na ně lze čerpat příspěvky z fondu prevence) 

Povinná očkování u nás

V České republice je povinné očkování proti 9 základním onemocněním: záškrt, černý kašel, tetanus, dětská obrna, hepatitida B, Haemophilus influenzae b (způsobuje meningitidu), zarděnky, spalničky a příušnice. 

S většinou očkování se začíná už v prvních týdnech nebo měsících po narození. Říkáte si, proč tak brzy? Zkrátka proto, že malé děti nemají imunitní systém vyzrálý v takové míře, aby je ochránil před nemocí. Tudíž je potřeba tuto nezralost podpořit právě očkováním.

Očkovací kalendář je pro každé novorozené dítě následující: 

  • 4. den – 6. týden – tuberkulóza 
  • od 9. týden (2 měsíce) – záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna, virová hepatitida B, Haemophilus influenzae typu b – 1. dávka
  • 4. měsíc – záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna, virová hepatitida B, onemocnění vyvolaná Haemophilus influenzae typu b – 2. dávka
  • 11. – 13. měsíc – záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna, virová hepatitida B, Haemophilus influenzae typu b – 3. dávka
  • 13. – 18. měsíc – spalničky, zarděnky, příušnice – 1. dávka
  • 5. – 6. rok – spalničky, zarděnky, příušnice – 2. dávka
  • 5. – 6. rok – přeočkování – záškrt, tetanus, černý kašel, nebo dle typu vakcíny až mezi 10. a 11. rokem

Kromě devíti základních očkování odborníci výrazně doporučují nepovinné očkování proti těmto nemocem: 

  • pneumokok – hrazené očkování u kojenců a osob nad 65 let
  • chřipka – každoroční přeočkování – hrazeno pro seniory nad 65 let, zdravotníky a odborné pracovníky ve zdravotnictví a osoby po odstranění sleziny 
  • meningokok – hrazeno u rizikových osob, kojenců a dětí ve věku 14 – 15 let
  • žloutenka typu A (očkování proti žloutence typu B je povinné)
  • klíšťová encefalitida – hrazené pro osoby nad 50 let – ochrana po dobu 5 let 
  • přeočkování proti černému kašli

HPV (papilomaviry) – hrazené u pojištěnců mezi 13. a 14. rokem věku

Aktuálně

Případů horečky dengue v ČR jsou ročně desítky, nově se…

  • 26 dubna, 2023
  • by budskap

„V letošním roce očekáváme další zvýšení počtu nakažených horečkou dengue, zejména kvůli znovuotevření zemí Asie a Latinské Ameriky pro zahraniční cestovatele,“ uvedl Maďar. Vyskytuje se i v zemích, které Češi podle Maďara vyhledávali místo loni nepřístupných destinací jihovýchodní Asie, jako jsou africké lokality Zanzibar nebo Mauricius.

Nákazu šíří komáři vyskytující se i v obydlených oblastech, stačí jim malá plocha se stojící vodou. V roce 2020 bylo v Evropě evidováno přes 2000 nákaz, více než 80 procent případů bylo dovezených ze zahraničí. Pokud se komár napije krve nakaženého, může se nákaza podle odborníků rozšířit i v zemi, kde se dengue běžně nevyskytuje. Například v roce 2012 se od nakažených na portugalském ostrově Madeira infikovalo přes 2000 lidí.

Typicky se vyskytují nakažení komáři v zemích, kde teplota neklesá pod deset stupňů Celsia. V roce 2021 byly nejvíce zasaženými oblastmi Brazílie, Kolumbie, Fidži, Indie, Keňa, Paraguay, Peru, Filipíny, Reunion nebo Vietnam. Loni nemoci podlehlo přes 3500 lidí, nejvíc právě v Brazílii a Vietnamu.

„V mnoha populárních exotických turistických oblastech severní polokoule je v letním období sezona dešťů. Právě malé rezervoáry stojaté vody po dešti jsou příčinou epidemických vzplanutí této nákazy,“ vysvětlil Maďar. Nejčastěji hrozí poštípání po svítání a před soumrakem, lidé by proto měli na spaní používat moskytiéry a stříkat se repelentem.

Mezi příznaky nemoci patří náhlá horečka a bolest hlavy za očima, lidé mají také velmi silné bolesti svalů a kloubů. Inkubační doba je tři až 14 dní. Asi 80 procent případů je nekomplikovaných, léčí se jen příznaky. Pacienti ale musí být izolovaní na infekčním oddělení nemocnice. „Opakované nákazy virem dengue hrozí závažným průběhem, který může ohrozit život cestovatele,“ dodal Maďar.

Dengue je nejčastější z exotických infekcí, které cestovatelé mohou do ČR dovézt. V letech před covidem to bylo mezi 35 a 123 případy. Případů malárie bývá v běžných letech zhruba 30, u ostatních nemocí jako břišní tyfus, západonilská horečka, horečka zika nebo žlutá zimnice jsou to jednotky ročně.

Cestovatelé by podle odborníků měli nejvíc myslet na očkování proti „nemoci špinavých rukou“, jak nazývají žloutenku typu A. V době respiračních infekcí a cestování hromadnými dopravními prostředky pak také na chřipku či pneumokoky. Při cestách do méně vyspělých zemí v oblasti tropů či subtropů považují za základ očkování proti břišnímu tyfu, doporučují také proti žluté zimnici nebo nově dostupnou vakcínu proti dengue. Na tu je třeba ale myslet dopředu, protože dvě dávky se aplikují s tříměsíčním rozestupem.

 

Počty případů exotických infekcí v ČR:

 

Rok20132014201520162017201820192020202120222023*
dengue8135401235736813842212
malárie273129382736349102911
tyfus36326061121
chikingunya031706150020
západonilská horečka10000720020
horečka zika000134112010
žlutá zimnice00000100000
žloutenka A348673724930772211240183210704

* počet do konce března

zdroj: ISIN, SZÚ

 

Aktuálně

WHO:V Burundi se potvrdilo osm případů polioviru, nejvíce za…

  • 17 března, 2023
  • by budskap

Nákaza se podle WHO potvrdila u neočkovaného čtyřletého chlapce v okrese Isale na západě Burundi a u dvou dalších dětí, s nimiž chlapec přišel do kontaktu. „Kromě toho pět vzorků z environmentálního sledování odpadních vod potvrdilo přítomnost cirkulujícího polioviru typu 2,“ dodala organizace.

Cirkulující poliovirus typu 2 je nejrozšířenější formou dětské obrny v Africe. Ohniska tohoto typu polioviru jsou v regionu hlášena nejčastěji; loni bylo ve 14 zemích hlášeno 400 případů.

Proti dětské obrně není lék, ale šíření je možné zabránit vakcínou. Díky ní se v posledních desetiletích ve většině světa podařilo případy zásadním způsobem zredukovat. V neočkované populaci se může poliovirus rychle šířit jídlem nebo vodou s lidskými fekáliemi.

 

České zdravotnictví

Veterináři zaznamenali loni ve Zlínském kraji jeden případ trichofytózy…

  • 17 února, 2023
  • by budskap

Při zjištění trichofytózy je podle Kamaráda vhodné oddělit zvířata s klinickými příznaky od ostatních a zahájit jejich léčbu terapeutickým použitím vakcíny. Následně je třeba skot nějakou dobu sledovat. „Když se v monitorovacím období nákaza znovu neobjeví, vnímá se to tak, že je nákaza zdolaná a vyřešená,“ uvedl ředitel.

Proti trichofytóze, která se u nakaženého skotu projevuje zarudnutím kůže a lysinami, existuje účinná vakcinace. Preventivní očkování doporučují veterináři především u velkých chovů, protože spóry původce nákazy přetrvávají v prostředí po mnoho let. Lépe nákaze odolávají zvířata, která jsou v dobré kondici. Chovatelé jí podle Kamaráda mohou předcházet dodržováním biologické bezpečnosti. Při přechodu mezi jednotlivými stájemi by se měli převlékat a nepoužívat v nich stejné pomůcky.

Mezi další nákazy, které veterináři ve Zlínském kraji v roce 2022 zjistili, patřila v lednu Aujeszkyho choroba u loveckého psa na Zlínsku. O rok dříve krajská veterinární správa evidovala stejnou nákazu, takzvanou pseudovzteklinu, u psa na Uherskohradišťsku. Choroba se šíří po celém světě, v České republice se zpravidla objevuje několik případů ročně. Podle veterinární správy se prakticky ve všech případech přenáší nákaza na domácí zvířata od divokých prasat, která jsou hlavními šiřiteli nemoci, protože jako jediná nákazu přežívají.

Lovečtí psi se podle Kamaráda chorobou obvykle nakazí při naháňce divočáků. Veterináři proto apelují na chovatele, aby psy nenechali olizovat krev usmrcených divokých prasat a nekrmili je čerstvým masem. Lidé by podle nich také neměli psy při venčení v lese nechávat takzvaně na volno. „To je možná prevence,“ uvedl Kamarád.

U uhynulé labutě na řece Moravě u Spytihněvi na Zlínsku zaznamenali veterináři loni v lednu nákazu ptačí chřipkou, a to subtypem H5N1, který je vysoce patogenní a existuje u něj riziko přenosu na člověka. Letos se v kraji téměř po dvou letech vyskytla ptačí chřipka i v chovu, a to v Újezdci, místní části Uherského Brodu na Uherskohradišťsku. Chovatel tam v lednu nahlásil úhyn pěti ze sedmi slepic, dvě veterináři utratili. Také v tomto případě testy prokázaly nákazu subtypem H5N1. „Od té doby žádný výskyt na území Zlínského kraje nemáme,“ řekl Kamarád.

Od loňska veterináře zaměstnává také ohnisko račího moru v Rožnovské Bečvě na Vsetínsku. Z vymezeného úseku řeky kvůli tomu rybáři nesmějí přemisťovat živé ryby a ostatní živočichy do jiného vodního toku.

 

České zdravotnictví

Nové funkce aplikace Tečka chce ministerstvo představit do konce…

  • 15 února, 202315 února, 2023
  • by budskap

„Do konce května vás budeme informovat, co nového Tečka umí. Já bych velmi stál o to, aby mohla minimálně podávat informace občanům o očkování a některé další,“ uvedl Válek. Fungovat by aplikace měla jako elektronický očkovací průkaz, upozorňovala by například na blížící se termín přeočkování.

„Souhlasit s tím musí Úřad pro ochranu osobních údajů, s tím to musí být vždycky vydiskutované a musí to být údaje, které pacient, pokud nechce, tak je nebude dostávat,“ uvedl Válek. Údaje o aplikovaných vakcínách o covidu-19 lékaři evidují elektronicky už od zahájení vakcinace v prosinci 2020, u ostatních vakcín je lékaři musí hlásit od loňského roku.

Aplikace by mohla obsahovat také další zdravotní informace nebo informace, které shromažďuje Státní zdravotní ústav nebo hygienické stanice. Válek dnes jako příklad uvedl informace o kvalitě koupacích vod.

Ministerstvo na začátku ledna vypsalo veřejnou zakázku na provoz a další rozvoj aplikace. „Výběrové řízení má za cíl udržet Tečku v provozu i v dalším období a zajistit mimo agendy ‚covid‘ také její další rozvoj k obecnější aplikaci podporující elektronizaci zdravotnictví,“ sdělil v lednu na dotaz ČTK vrchní ředitel sekce informačních a komunikačních technologií ministerstva Milan Blaha.

Válek dnes řekl, že by bylo vhodné, aby do budoucna připravovala podobná výběrová řízení pro různá ministerstva Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT).

Mobilní aplikace Tečka začala fungovat v červnu 2021, kdy sloužila pro uložení certifikátu o prodělaném covidu, potvrzení o negativním testu nebo očkování. Spolu s ní ministerstvo spustilo také aplikaci čTečka, kterou mohli ti, kteří museli tato potvrzení kontrolovat, například provozovatelé hotelů nebo restaurací, z QR kódu načíst potřebné informace.

Tečka byla stažena do více než šesti milionů mobilních telefonů, informace o tom, kolik lidí ji má stále nainstalovanou, dostupné nejsou. Obsahovala také podmínky pro cestování do některých cizích zemí.

 

Prevence a léčba

Zájem o čtvrtou dávku je hlavně v Praze, v krajích je slabší

  • 18 července, 2022
  • by andrlovak1

Velký zájem lidí o očkování chránící před těžkým průběhem covidu-19 dnes zaznamenali zdravotníci v pražské Fakultní Thomayerově nemocnici. Od zahájení očkování v 09:00 registrovali zájem desítek lidí a před pracovištěm se tvořila fronta. Z toho důvodu nemocnice do konce týdne prodloužila otevírací dobu očkovacího centra.

 

Podobně na tom byla i fakultní nemocnice v pražském Motole. „Od rána už jsme vydali 120 pořadových čísel. Naše kapacita je v tuto chvíli cca 50 denně, takže dnes budou naši zdravotníci pracovat přesčas,“ uvedla kolem poledne mluvčí Pavlína Danková.

 

Menší, ale i tak zvýšený zájem o vakcínu mají lidé Brně. „Dnes ráno po otevření očkovacího centra bylo v čekárně přibližně deset lidí, což nebývá obvyklé,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá. Lidé podle ní do nemocnice telefonují a na očkování čtvrtou dávkou se ptají.

 

Další brněnská nemocnice, Fakultní nemocnice u svaté Anny, otevírá očkovací centrum každý pátek, i tam ale lidé telefonují a na čtvrtou dávku se ptají. „Kvůli podávání čtvrté dávky budeme muset očkovací centrum kapacitně i personálně posílit,“ řekl mluvčí FNUSA Jiří Erlebach.

 

Bez front dnes dopoledne stíhali zájemce o očkování odbavovat ve Fakultní nemocnici Ostrava. „Zájem o očkování mají spíše jednotlivci, nejsou to žádné davy. Chodí na čtvrtou, ale někteří také na první, druhou nebo třetí dávku,“ řekla ČTK mluvčí Petra Petlachová.

Zvýšeného zájmu o očkování proti koronaviru si dnes všimli v českobudějovické nemocnici. „Očkování v současnosti provádíme výhradně na základě objednání přes centrální rezervační systém,“ upozornila mluvčí nemocnice Iva Nováková. V posledních týdnech byl přitom zájem v regionu minimální a denně očkování podstoupilo jen pár desítek lidí.

 

Minimální zájem o vakcínu dnes přetrvával v Karlovarském kraji. Důvodem jsou podle krajské zástupkyně sdružení praktických lékařů Jaroslavy Švandrlíkové dovolené. Mnozí senioři tráví léto mimo svůj domov, o vakcínu tedy zatím nejeví větší zájem. „Očekáváme, že větší vlna přijde až na podzim, kdy se riziková skupina seniorů bude zajímat o vakcínu jak proti covidu, tak i proti chřipce,“ řekla dnes ČTK Švandrlíková.

 

Statistiky na Východě

Velký zájem o očkování proti koronaviru dnes nezaznamenaly ani nemocnice na východě Čech. „Co se týče očkování, tak velký zájem neevidujeme,“ řekl dnes ČTK mluvčí královéhradeckého hejtmanství Dan Lechmann. Ani v dalších dnech se podle něj neočekává, že zájem výrazně vzroste.

 

V Pardubickém kraji se začne v nemocnicích očkovat čtvrtou dávkou proti koronaviru od úterka. Každá nemocnice má pro vakcinaci určené různé dny. „Pokud se budou tyto termíny plnit, budeme podle zájmu přidávat další,“ řekla mluvčí Nemocnic Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

 

Také v jihlavské nemocnici se teď očkuje proti koronaviru jen v úterý. Zatím se zdá, že o čtvrtou dávku zájem bude, lidé se na tuto možnost ptají telefonicky nebo na informačním centru v nemocnici, řekla ČTK mluvčí nemocnice Monika Zachrlová. Tento týden v úterý už proto nemocnice zvýší kapacitu očkovacího místa. Pokud bude o očkování větší zájem, může být podle mluvčí rozšířená provozní doba i na další dny.

 

Nutnost rozšiřovat kvůli očkování provozní dobu zatím neočekávají nemocnice ve středních Čechách. „Jaký bude zájem, to je těžko předvídat, dnes je první den,“ řekl ČTK středočeský koordinátor očkování Martin Polák. Většina z 19 očkovacích míst v regionu podle něj očkuje trvale v omezeném režimu.

 

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně chystá očkování čtvrtou dávkou proti covidu-19 pro neregistrované až od 1. srpna. „Nyní by zájemci měli oslovit své praktické lékaře. V současné době provádí KNTB očkování pouze pro registrované zájemce, tedy dávky jedna až tři,“ upozornila mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

 

 

Prevence a léčba

EU doporučila druhou posilující dávku očkování proti covidu pro…

  • 11 července, 2022
  • by andrlovak1

EU rozšířením očkované skupiny reaguje na aktuální rychlý nárůst počtu nových případů nemoci i hospitalizovaných. Dalším důvodem je vysoká nakažlivost subvariant BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron. Pro lidi očkované v první fázi vakcínou se dvěma dávkami by tak toto očkování bylo již čtvrtou vakcinací.

 

„Vyzývám členské státy, aby neprodleně zavedly druhé posilující očkování pro všechny osoby starší 60 let a všechny zranitelné osoby, a vyzývám všechny, kteří mají nárok na očkování, aby se očkovat nechali. Takto ochráníme sebe, své blízké a zranitelné skupiny obyvatel,“ uvedla komisařka EU pro zdraví Stella Kyriakidesová.

 

Světová zdravotnická organizace (WHO) na konci června oznámila, že očekává, že evropské státy v létě budou mít vysoké počty nakažených koronavirem. Denní přírůstky nakažených v Evropě se v červnu ztrojnásobily. Nejvyšší čísla vykazují například Portugalsko, Francie, Německo či Rakousko.

 

Denní počet nakažených ve zhruba 50 státech, které spadají pod evropskou pobočku WHO, v pátek činil přibližně 675.000 lidí denně. Stejné počty Evropa vykazovala na začátku dubna po silné zimní vlně, píše AFP. Na konci května bylo nakažených zhruba 150.000 denně, na konci června 500.000 denně.

 

V Česku začaly denní počty nových případů v mezitýdenním srovnání stoupat počátkem června. Na konci června opakovaně přesáhly tisícovku a údaje byly nejvyšší od počátku května.

 

Děti a mateřství

Očkování proti HPV stále „chybí“ tisícům 13letých dětí

  • 1 června, 2022
  • by andrlovak1

Praha, 31. 5. 2022 – Tisícům dětí, které brzy dosáhnou 14 let, hrozí, že nestihnou zdarma očkování proti rakovině děložního čípku. Zdravotní pojišťovny od počátku letošního roku hradí 13letým dětem všechny vakcíny. Starší děti i dospělí si ale očkování proti vážné nemoci, kterou způsobuje lidský papilomavirus (HPV), musí hradit sami. Lékaři proto apelují, aby rodiče 13letých dětí návštěvu pediatra neodkládali.

 

„Dříve hradily zdravotní pojišťovny očkování proti HPV pouze částečně a rodiče museli za vakcíny s širší ochranou doplácet. Finance hrají podle našich zkušeností také velkou roli v rozhodování rodiče, jestli dítě proti nemoci nechá naočkovat, nebo ne. Od ledna proplácí zdravotní pojišťovny všechny vakcíny proti HPV – včetně té s nejširší dostupnou ochranou proti devíti nejčastějším typům HPV, a rodiče tak nemusí nijak finančně přispívat,“ říká MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR.

 

Plně hrazené očkování využily od ledna letošního roku již desetitisíce dětí. Některé z těch, jež na vakcinaci mají nárok, jejich rodiče ale zatím očkovat nenechali. „Nejčastěji proto, že o této možnosti vůbec neví. U dětí, které budou mít brzy 14. narozeniny, hrozí, že očkování zdarma nestihnou. Je nutné, aby měli alespoň jednu dávku naočkovanou ve 13 letech,“ vysvětluje MUDr. Hülleová. Pokud by očkování proti HPV ve 13 letech skutečně nestihli, museli by jim rodiče vakcínu zaplatit.

 

HPV je vůbec nejčastější sexuálně přenosnou infekcí a v životě se s ní setká až 80 % lidí. Tělo si s virem většinou poradí samo, v některých případech se ale nákaza může rozvinout v závažné onemocnění, jako je například rakovina děložního čípku nebo anu. Diagnózu rakoviny děložního čípku si před rokem vyslechla také Veronika z Brna (34). „Na pohotovost mě přivedlo masivní krvácení mimo menstruaci a série vyšetření odhalily právě rakovinu. Předtím jsem žádné zdravotní potíže neměla. Lékaři mi vyoperovali dělohu a vejcovody, ale rakovinotvorné buňky zasáhly i uzliny, takže jsem musela podstoupit také ozařování a chemoterapii,“ popisuje Veronika, jejíž nemoc je nyní v bezpříznakové klidové fázi a dodává: „Zpětně lituji, že jsem se v minulosti proti HPV nenechala očkovat. Neměla jsem o vakcíně žádné informace a o rizicích HPV jsem se dozvěděla až příliš pozdě. Očkovat určitě nechám svého syna.“ Nemoci způsobené HPV totiž ohrožují jak dívky, tak chlapce. Hochům hrozí například rakovina anu nebo genitální bradavice. Stejně jako dívkám jim hradí ve 13 letech očkování zdravotní pojišťovny. Lékaři doporučují naočkovat dítě proti HPV ještě před začátkem jeho pohlavního života. V Česku se podle odhadů proočkovanost pohybuje okolo 64 % u dívek a 42 % u chlapců.

 

Kontakt pro novináře:

Mgr. Dominika Cardová, cardova@mavepr.cz, +420 728 297 868
Mgr. Veronika Ostrá, ostra@mavepr.cz, +420 776 245 881

 

 

Výzkumy a studie

Očkováno proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím je 90 procent dětí…

  • 18 května, 2022
  • by andrlovak1

Proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám se děti očkují takzvanou MMR vakcínou. V roce 2010 jí bylo očkováno více než 94 procent dětí narozených v daném roce, potom podíl různě osciloval až na necelých 87 procent v roce 2015. Potom ale začal znovu stoupat a v roce 2018 byl 90,3 procenta.

 

Pozdější data narození podle Těšitelové ÚZIS zatím nepublikuje. „Jelikož nelze sledovat celé období, po které by děti mohly být očkovány a data by byla podhodnocená,“ vysvětlila.

 

Hexavakcína obsahuje očkovací látky proti dětské obrně, tetanu, záškrtu, černému kašli, žloutence typu B a onemocněním způsobeným bakterií Haemophillus influenzae b. Alespoň jednu dávku dostalo 95,2 procenta dětí narozených v roce 2019. Od roku 2012 se podíl příliš nemění, nejnižší byl v roce 2012 (94,7 procenta) a nejvyšší v následujícím roce 2013 (95,7 procenta). Například v roce 2018 tak nebylo očkováno asi 5900 dětí.

 

Podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se v roce 2021 nemoci, proti kterým se těmito vakcínami očkuje, vyskytovaly v Česku i díky očkování spíš minimálně. Tetanu a záškrtu nebyl jediný případ, nevyskytly se ani spalničky či zarděnky. Přitom v letech 2017 až 2019 byly spalniček stovky případů. Akutní žloutenky B jsou od roku 2015 desítky případů ročně, dříve stovky.

 

Ročně je podáno asi 400.000 dávek hexavakcíny a 200.000 dávek vakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím.

 

Očkování proti meningokoku

Tato povinná očkování jsou hrazená z veřejného zdravotního pojištění, od května roku 2020 k nim přibyla jako bezplatná také vakcína proti čtyřem skupinám meningokoku A, C, Y, W135 a od roku 2022 proti meningokoku B. Pojišťovny je hradí u typu B dětem do jednoho roku, u ostatních typů do dvou let života a oba potom znovu 14 až 15letým dětem.

 

Rodiče nechali vakcínou proti čtyřem kmenům očkovat asi 47,5 procenta dětí ve věku jeden až dva roky, které měly na vakcínu nárok. Nejvyšší podíl očkovaných je v Ústeckém kraji (59,1 procenta), nejméně očkovaných dětí v Praze (42,4 procenta) a Jihomoravském kraji (39,2 procenta).

 

Meningokoková nákaza je riziková hlavně svým rychlým průběhem a vážnými následky. Příznaky jako horečka, únava nebo bolesti svalů se navíc dají zaměnit s běžnou virózou. Nemoci podlehne až 20 procent nakažených a dalších 20 procent má trvalé následky včetně amputací, poškození ledvin, sluchu či mentálních funkcí. Případů jsou desítky ročně.

 

Odborníci apelují také na očkování proti pneumokokům, nákaza se nejčastěji vyskytuje u malých dětí a zejména u seniorů nad 65 let. Těch bylo loni 140 z 264 případů, dětí zhruba 30. Proočkovanost seniorů je jen asi 24 procent, vakcínu mají od roku 2015 hrazenu z veřejného zdravotního pojištění.

 

V posledních letech bylo případů méně než dříve, v roce 2019 téměř 500 a loni skoro polovina. Infekce se šíří podobně jako chřipka či covid-19 častěji na podzim a v zimě. „Proticovidová opatření pomohla. V době, kdy se nám situace rozvolnila, se nám zase pneumokoky vrací,“ uvedla Jana Kozáková ze SZÚ.

 

Nákazu pneumokokem lidé podle lékařů často zaměňují za nachlazení, protože příznakem je kašel či horečka. Každý čtvrtý senior ale kvůli poklesu imunity ve vyšším věku při nakažení touto bakterií umírá. Nejzávažnější komplikací je zápal plic.

 

Podíl dětí očkovaných povinnými vakcínami:

 

20122013201420152016201720182019
MMR*93,8 %91,2 %90,1 %86,8 %88,3 %89,7 %90,3 %–
Hexa**94,7 %95,7 %94,9 %95,4 %94,9 %94,9 %94,8 %95,2 %

zdroj: ÚZIS

*děti narozené v daném roce, které dostaly vakcínu do dvou let věku

**děti narozené v daném roce, které dostaly alespoň jednu dávku vakcíny

 

 

Děti a mateřství

Čtyři země na jihovýchodě Afriky naočkují proti obrně 20…

  • 22 března, 2022
  • by andrlovak1

Po první budou v následujících měsících budou podány ještě tři další dávky vakcíny. Regionální ředitel UNICEF Mohamed M. Fall dnes řekl, že případ tříleté holčičky v malawiské metropoli Lilongwe je první zaznamenaný v Africe za více než pět let. „Obrna rychle zabíjí nebo způsobuje trvalé ochrnutí,“ řekl Fall. Nákaza holčičky, která ochrnula, se potvrdila v únoru.

 

Očkovací kampaň podporuje Světová zdravotnická organizace (WHO) a globální iniciativa za vymýcení obrny.

 

Obrnou se lze nakazit z vody kontaminované výkaly nositele viru. V nebezpečí jsou děti ve věku do pěti let žijící v oblastech se špatnou hygienou. „Je rozhodující reagovat v rámci celého regionu, protože obrna je vysoce přenosná a mohou ji snadno šířit lidé cestující přes hranice,“ řekl Fall.

 

WHO poskytla pro první dvě fáze očkování 36 milionů dávek pro Malawi, Mosambik, Tanzanii a Zambii. UNICEF do Malawi dodal 270 nových mrazniček na uchování vakcín a 800 teploměrů. Ve spolupráci s WHO poskytl UNICEF v této zemi také školení 13.5000 zdravotnickým pracovníkům a dobrovolníkům. Podobně pomáhá i ve třech zbývajících státech.

 

Navigace pro příspěvky

1 2 3 … 12
ŽIVOTNÍ STYL U PACIENTŮ S PSYCHÓZAMI

ŽIVOTNÍ STYL U PACIENTŮ S PSYCHÓZAMI

více
Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu MedNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Duben

Květen 2023

Červen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
29
30
31
1
2
3
4
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Červen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Červen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Červen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
1
2
Červen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Přidat akci

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.

Vyplněním e-mailové adresy a odesláním souhlasím s GDPR.

  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS