Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
    • Aktuálně
    • Prevence a léčba
    • Děti a mateřství
    • České zdravotnictví
    • Sex a intimní zdraví
    • Výzkumy a studie
  • Akce
  • Kontakt
  • Vstup pro odborníky
Děti a mateřství

Zlínská nemocnice začala vyšetřovat děti s neprůchodnými slznými kanálky

  • 14 srpna, 202314 srpna, 2023
  • by budskap

Děti s těmito problémy začal ve zlínské nemocnici vyšetřovat oční lékař Stanislav Červenka. „To, že se děti narodí s neprůchodnými slznými kanálky, ještě nemusí znamenat problém. Poměrně často se kanálky samy zprůchodní do půl roku. Jakmile se tak nestane, je potřeba začít situaci řešit,“ řekl.

Dětem s potížemi se slznými kanálky se Červenka podle primáře očního oddělení Tomáše Novotného věnuje jednou za měsíc. „Pokud mají děti tyto problémy, respektive rodiče vidí, že už mají čtyři, pět a více měsíců, a pořád jim slzí jedno nebo obě oči, mohou se objednat k nám do ambulance,“ uvedl Novotný.

Diagnostika není podle zástupců nemocnice složitá. „Do oka kápneme barvivo, konkrétně fluorescein, a chvíli ho necháme působit. Zhruba po pěti minutách by barvivo mělo odtéct do nosu. Pak hodnotíme, kolik ho zůstalo v oku a tím pádem zjistíme, nakolik jsou nebo nejsou kanálky průchodné,“ uvedl Červenka.

Neprůchodnost slzných kanálků lze u dětí odstranit mechanicky sondou. Provádí se ambulantně bez nutnosti celkové anestezie. Pokud to není možné, lékaři zavedou nosem takzvaný stent, tedy trubicovou výztuž. „Nejedná se o žádný složitý výkon, děti jsou v narkóze, vše probíhá ambulantně. Stent necháme v slzných kanálcích tři měsíce, dítě to nijak necítí. Pak stent odstraníme a musím říci, že úspěšnost tohoto zákroku je výborná, zhruba 97 procent,“ uvedl oftalmolog.

Dříve se podle něj vše dělalo takzvaně poslepu, což bylo náročnější. „Dnes se vlastně jedná o endoskopický zákrok, kdy vidíme, kudy sonda vede silikon. Já sám mám odoperovano více než 4000 dětí,“ doplnil Červenka. Problematikou neprůchodnosti slzných kanálků se zabývá celý svůj profesní život.

České zdravotnictví

Svatoanenská nemocnice v Brně připravuje z krevního séra kapky na léčbu…

  • 29 června, 2023
  • by budskap

„Na jaře na trhu nebylo dostatečné spektrum účinných léků pro tyto pacienty. Bylo mi líto, že jsou kvůli svým potížím často vyřazováni z běžných denních aktivit,“ řekla Zemanová. Dodala, že nemocní nejsou vždy dobře informovaní o závažnosti problému a do ambulance přicházejí až v momentě, kdy jejich nález vyžaduje chirurgickou léčbu.

Syndrom suchého oka je onemocnění povrchu oka. Mezi příznaky patří pocit cizího tělíska nebo písku v očích, pálení, únava, tlak, bolest a diskomfort očí. Pacienti si stěžují na zhoršené vidění, světloplachost, netoleranci kontaktních čoček, klimatizovaného nebo větrného a zakouřeného prostředí.

Jednou z takových pacientek a zároveň první nemocnou, která získala své autologní sérové kapky vyrobené v nemocniční lékárně, je Ivana Dohnálková. „Cítila jsem se, jako bych v očích měla žiletky. Víčka se mi lepila k oku a moje potíže vygradovaly letos v únoru, kdy se u mě objevil velký zánět. Po neúspěšné léčbě několika antibiotiky jsem se setkala s paní doktorkou Zemanovou, která mi představila svůj plán,“ uvedla.

Do léčebného programu na přípravu kapek je zapojeno několik pracovišť fakultní nemocnice. Proti běžně dostupným umělým slzám mají být účinnější a bez nežádoucích účinků, hradí je zdravotní pojišťovna. „Hlavní léčivou látkou je vlastní sérum pacienta, které se vyfiltruje z jeho krve. Následně se v lékárně ve vhodném poměru rozředí a po kontrole mikrobiologickým ústavem vydá ve zmražené formě pacientovi,“ dodala Zemanová.

Prevence a léčba

Svatoanenská nemocnice v Brně vyšetří ročně 2000 lidí se zeleným zákalem

  • 14 března, 2023
  • by budskap

Lidé mohou přijít od 8:00 do 14:30 na bezplatné vyšetření nitroočního tlaku, který je jedním z rizikových faktorů onemocnění. „Vyšetření je rychlé a bezbolestné a není se na něj potřeba předem objednávat,“ uvedl Erlebach.

Nemocnice podle něj ročně vyšetří více než 2000 pacientů se zeleným zákalem. „Jejich počet narůstá. Není to ale dáno tím, že by třeba před 20 lety bylo onemocnění méně. Výskyt byl v populaci zhruba stejný, jen nebyla dostatečná osvěta a nebyl takový včasný záchyt a včasná léčba,“ objasnil Erlebach.

Včasný záchyt je podle něj daný i lepším přístrojovým vybavením na úrovni terénních očních ambulancí. „Dnes je zcela běžné, že v rámci vyšetření ve spádových ambulancích je každému změřen nitrooční tlak a při podezření na glaukom mají mnohé k dispozici přístroje na vyšetření stavu zorného pole, popřípadě i přístroje na zjištění počtu nervových vláken v sítnici a zrakovém nervu,“ řekl Erlebach. Díky tomu se daleko dříve zelený zákal odhalí a zahájí léčba.

Zelený zákal, nebo-li glaukom je chronické progresivní onemocnění, které vede k nevratnému poškození zrakového nervu, ztrátě zorného pole a k trvalému poklesu zrakové ostrosti. Často se vyskytuje ve formě primárního glaukomu, který je jedním z nejnebezpečnějších. „Tento typ glaukomu většinou vzniká v pozdějším středním věku, obvykle mezi 45. a 70. rokem života. Bohužel je záludný v tom, že pacient dlouho nemá žádné subjektivní potíže. Nepociťuje bolesti očí, dlouho nepozoruje ani žádný pokles vidění, i když změny na zrakovém nervu již mohou poškodit takzvané periferní vidění,“ upozornila primářka oddělení nemocí očních a optometrie Hana Došková.

Pokud pacient pozoruje zhoršené vidění, je to pozdní příznak, kdy je nevratně poškozeno přes 40 procent vláken zrakového nervu. „Rozhodně tedy nejde spoléhat na to, že nástup onemocnění pacient rozpozná podle příznaků. Až 50 procent pacientů o své nemoci neví,“ dodal Erlebach. Nejlepší obranou je prevence. Na světě podle něj trpí glaukomem asi 76 milionů lidí. Až polovina o své nemoci, která je druhou nejčastější příčinou slepoty, ani neví.

České zdravotnictví

Nástroj s využitím neuronových sítí by mohl odhalovat poškození očí…

  • 14 února, 202324 února, 2023
  • by budskap

„Pro to, aby pacient nedospěl do stadia nevratného poškození zraku, je včasná diagnostika oční sítnice, a tím tedy brzké nasazení léčby, zcela zásadní. Vzhledem k masivnímu počtu osob, které v České republice, ale i ve světě diabetem trpí, je podpora podobných vývojových projektů pro společnost důležitá. A také pro ekonomiku,“ uvedl v tiskové zprávě předseda agentury Petr Konvalinka.

Cukrovkou v ČR trpí přes milion lidí, přibývá jich zhruba 30.000 každý rok. Nejčastěji ji zachytí jako první praktický lékař, lékař diabetolog nebo internista, kterých je v ČR dohromady přes 6800. „V každé této ordinaci dochází k primárnímu záchytu cukrovky a k jejímu průběžnému monitoringu. Jedná se o ideální místo, kde vyšetření sítnice za pomoci našeho přístroje je možné provádět,“ uvedl vedoucí řešitelského týmu Petr Švrček.

Cílem výzkumu je podle lékaře prokázat schopnost systému automaticky vyhodnocovat patologie při diabetické retinopatii na obrazových záznamech vnitřní části oka. Nejdříve zkoumaný snímek oka vyhodnotí oční lékaři a určí nalezené patologie, poté se porovnávají s výsledky systému a případně upravují algoritmus. Na projektu spolupracují pracoviště z Polska, Slovenska, Izraele nebo Číny.

V letošním roce by podle Technologické agentury ČR měl nástroj vstoupit do procesu certifikace jako zdravotnického prostředku, který je nutnou podmínkou uvedení do lékařské praxe.

 

Aktuálně

V bratislavské nemocnici vyoperovali pacientovi zdravé oko, přišel o obě

  • 22 června, 202223 června, 2022
  • by andrlovak1

Nemocnice tvrdí, že pacientovi a jeho rodině poskytla plnou součinnost s cílem zmírnit následky, a že podobný incident dosud nezaznamenala. Zároveň proškolila personál oční kliniky ohledně přípravy operací.

 

„Velmi citlivě vnímáme tuto tragickou událost. S dotčenými samozřejmě komunikujeme a budeme nápomocni ve všech směrech,“ uvedla Eva Kliská, mluvčí Univerzitní nemocnice Bratislava, pod kterou ružinovské zařízení spadá. Události je jí nesmírně líto. Podrobnější informace nemocnice vzhledem k probíhajícímu vyšetřování a citlivosti případu neposkytla.

 

Televize Markíza uvedla, že zpráva o nepovedené operaci obletěla Slovensko dnes, ale operace se odehrála ještě loni v říjnu. Padesátiletému pacientovi zjistili rakovinu oka a bylo nutné jej vyoperovat. Během přípravy na operaci ale pomocný personál přelepil nemocné oko, a tak lékařka vyoperovala zdravé. Při operacích se totiž nemocné oko ponechává volné a zdravé se přelepuje. Po odhalení nesprávně vykonaného zákroku lékařka plně převzala odpovědnost, z nemocnice odešla a vzdala se všech funkcí v oboru. Při vyšetřování spolupracuje a je ochotná poskytnout i odškodné, uvedla Markíza. S bývalou lékařkou se pokusila spojit, ale na telefonáty nereagovala. Pacientovi následně museli vyoperovat i druhé, nemocné oko. Po ztrátě zraku se mu život obrátil naruby, přišel i o zaměstnání, dodala Markíza.

 

Ministerstvo zdravotnictví případ nekomentovalo: „Podnětem se zabývá Úřad pro dohled nad zdravotní péčí, který má v kompetenci prověřování, zda péče byla poskytnuta správně. Dokud nebudou závěry, ministerstvo se nebude vyjadřovat.“

 

Úřad potvrdil, že dostal podnět, a upozornil, že posuzuje postup nemocnice, a nikoli konkrétního pracovníka. Na ukončení prověřování má devět měsíců, přičemž tato lhůta se může prodloužit nejvýše o tři měsíce. Pokud zjistí pochybení, může úřad uložit povinnost odstranit nedostatky a může také uložit pokutu, popřípadě zákaz výkonu zdravotnického povolání, a to nejvýše na rok. Pokud je poskytovatelem právnická osoba, zákaz výkonu zdravotnického povolání lze uložit jejímu odbornému zástupci.

 

List Pravda před třemi lety psal o případu operace nesprávného kolena, za kterou nemocnice v Nitře dostala pokutu 8000 eur. Pacient, někdejší prvoligový fotbalista František Rapan, kterému tehdy bylo 77 let, žádal odškodnění 100.000 eur.

 

ADHD v praxi dětského neurologa

ADHD v praxi dětského neurologa

více
Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu MedNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Září

Říjen 2023

Listopad
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
30
31
1
2
3
4
5
Říjen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Říjen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Říjen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
6
7
8
9
10
11
12
Listopad

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
13
14
15
16
17
18
19
Listopad

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
20
21
22
23
24
25
26
Listopad

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
27
28
29
30
1
2
3
Listopad

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Přidat akci

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.

Vyplněním e-mailové adresy a odesláním souhlasím s GDPR.

  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS