Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
    • Aktuálně
    • Prevence a léčba
    • Děti a mateřství
    • České zdravotnictví
    • Sex a intimní zdraví
    • Výzkumy a studie
  • Akce
  • Kontakt
  • Vstup pro odborníky
České zdravotnictví

MZd: Novela zákona o léčivech by měla začít platit na…

  • 13 června, 2023
  • by budskap

„Předpokládáme, že k projednání novely tohoto zákona ve Sněmovně by mohlo dojít na konci června nebo počátku července. Účinnost očekáváme na podzim letošního roku,“ sdělil Novotný.

Podle materiálu, který ve středu projedná vláda, chce MZd bránit krátkodobým výpadkům a získat více času na řešení dlouhodobých tím, že výrobcům dá povinnost držet zásoby. Ti, kteří výpadek v posledních letech neměli, budou mít zásobu na jeden měsíc, firmy s výpadkem v posledních dvou letech dva měsíce. Pokud přípravek ministerstvo zařadí na zvláštní seznam systému rezervních zásob, bude muset jeho měsíční zásobu držet i distributor, který léky od výrobců dováží do lékáren. Při oznámení ukončení výroby bude muset firma lék dodávat ještě dva měsíce.

„Správní orgány v České republice mají pouze omezené možnosti, jak zabezpečit dostupnost léčivých přípravků v potřebném čase, pro které bylo oznámeno přerušení nebo ukončení dodávek,“ uvedlo v materiálu ministerstvo. Nemá ani informace o tom, jaký je aktuální stav zásob.

Povinnost se nebude vztahovat na léky, které mají například krátkou expirační dobu nebo cytostatika pro onkologickou léčbu. Ministerstvo ve vyhlášce vydá jejich seznam. Lékárny budou mít zároveň omezenou možnost dělat si z méně dostupných léků zásoby, zároveň vznikne povinnost hlásit léky s ohroženou dostupností Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Nové agendy si na SÚKL vyžádají podle dokumentu 13 nových pracovních míst, náklady budou asi 13 milionů korun ročně. Vzniknout má také nový informační systém ke zpracování dat za zhruba 15 milionů korun s provozními náklady asi tři miliony korun ročně. Zákon také zavádí pokuty za nedodržování nově stanovených povinností, pro lékárny až dva miliony korun, pro výrobce nebo distributory až pět milionů a za neoprávněné dodávání léku do zahraničí až 20 milionů korun.

Výpadky léků jsou podle ministerstva způsobované různými důvody, zejména výrobními, ekonomickými nebo administrativními na straně producentů. V letošním roce, kdy byl nedostatek například antibiotik, byla ale podle výrobců výjimečně vysoká i spotřeba. Uvádějí, že léků dodali o 90 procent víc než v předchozím roce. Za problém shodně výrobci i státní úřady označují to, že v současné době se většina účinných látek vyrábí v několika málo továrnách, většinou v Asii. Před 20 lety se přitom většina léků vyráběla v zemích EU. Nové povinnosti dané v zákoně podle výrobců mohou vést i ke zvýšení cen. Pokud jsou regulované, tak i k odchodu z trhu.

Dočasné výpadky léčiv jsou podle odborníků běžný jev, obvykle se je daří nahrazovat léky jiného výrobce se stejnou účinnou látkou. Současná situace je ale podle praktických lékařů i lékárníků horší než dříve. Kromě výrobních důvodů je na vině i vyšší nemocnost a panika z nedostatku, kvůli níž lidé léky, které k dispozici jsou, vykupují.

Zpravodaj

Česko chce získat antibiotika z Jižní Koreje, pět výrobců dodá…

  • 31 března, 2023
  • by budskap

Podle Pekarové Adamové podporuje českou iniciativu i korejský premiér. „Cílem je dodání antibiotik a dalších léků, které potřebujeme na příští sezonu, ale také to, abychom dál posunuli možnosti korejských výrobců do ČR,“ řekla Pekarová.

Už na příští sezonu by mohlo být z Koreje dodáno podle Dvořáčka několik stovek tisíc balení. V současné době mají dodat dokumentaci o své výrobní praxi, kterou pak posoudí Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Nejprve by šlo o mimořádnou dodávku, do budoucna i o standardní postup, kdy léky budou dodávané přímo pravidelně českých distributorům.

„Jsou schopni naprosto bez problémů saturovat nejen Českou republiku, ale celý region,“ uvedl. Kapacity těchto výrobců podle něj dramaticky převyšují kapacity, které by střední Evropa potřebovala.

Pekarová Adamová připomněla, že Jižní Korea je jedním z největších zahraničních investorů v ČR. Do budoucna by se z ní do Česka mohla přesunout i výroba léků. Podle Dvořáčka, který také byl součástí delegace do Koreje, se diskutovalo i o jiných typech léčiv, například pro onkologii nebo nemoci srdce. „Spíš se tady bavíme o oblasti úspor,“ dodal.

Evropských výrobců léků je podle Dvořáčka velké množství, jde o poměrně konkurenční prostředí. Chce proto společně s ministerstvem průmyslu připravit analýzu trhu a případné pobídky pro korejské výrobce.

Do letošního podzimu chce mít Válek schválenou novelu zákona o léčivech, která výrobcům dává povinnost držet u všech léků dvouměsíční zásobu. Farmaceutické firmy návrh kritizovaly podle nich povede ke zvýšení cen léků pro pacienty nebo přímo nedostupnosti některých léků. Podle Válka ale návrh omezí výpadky léků.

S těmi se lékárny potýkají několik měsíců a podle Válka se situace do léta nejspíš nezlepší. Novinářům dnes řekl, že příští týden bude informovat o dalším mimořádném dovozu desítek tisíc balení léků ze zahraničí.

České zdravotnictví

Pacienti mají vracet do lékáren sirup Nurofen pro děti…

  • 6 září, 2022
  • by andrlovak1

„Přestože je tato šarže na trhu již od června roku 2020, jedná se o první zaznamenaný případ reklamace týkající se závady jakosti uvedené šarže. Jde tedy o izolovaný a ojedinělý případ,“ uvedl SÚKL. Důvod stahování této šarže je nález cizorodého materiálu v jednom z balení.

 

Vracet se mohou do konce října. „Lékárna, ve které léčivý přípravek vydán nebyl, jej vyměnit nebo přijmout a vrátit peníze může, ale nemusí,“ uvedla lékárnická komora. Pokud bude pacient na přijetí léku v jiné lékárně, než ho koupil, trvat, vystaví pacientovi doklad o přijetí a s nárokem na vrácení kupní ceny ho odkáže na výrobce Reckitt Benckiser.

 

Podle informací na webu SÚKL je ale výroba léku pozastavená a obnovení se očekává v polovině září. Nurofen pro děti jahoda je navíc jednou z doporučovaných možností, jak rodiče mohou nahradit čípky Nurofen pro děti, které v současné době v lékárnách chybí. Podle informací SÚKL výrobce nahlásil výpadek výroby do poloviny října. „Na obnovení dodávek intenzivně pracujeme a předpokládáme je v říjnu,“ řekl Deníku mluvčí společnosti Sanofi Libor Kytýr, která léky vyrábí a distribuuje.

 

Prevence a léčba

Lékárny v létě nejvíce prodávají opalovací přípravky, zájem je i o tlakoměry

  • 25 července, 2022
  • by andrlovak1

Společnost Lékárna.cz eviduje za poslední měsíc ve srovnání s jarem nejvyšší nárůsty v kategorii dermokosmetiky u opalovacích olejů, prodeje vzrstly zhruba 26krát. Prodeje opalovacích mlék byly přibližně devítinásobné, v případě opalovacích emulzí a přípravků po opalování stouply asi pětinásobně. Kromě sluneční kosmetiky Lékárna.cz zaznamenala nárůst prodejů o 169 procent také u elektrických pilníků a brusek na nehty, uvedla za firmu Romana Žatecká.

 

V nárůstech volně prodejných léčivých produktů u Lékárna.cz vedou tlakoměry, které si za poslední měsíc polepšily o více než dvojnásobek. Více lidé podle Žatecké kupovali i léky na zvracení a nevolnost či gynekologické potíže.

 

„V horkých dnech se nedá naprosto jednoznačně hovořit o jednostranném nárůstu prodeje u jednotlivých typů produktů, jelikož se lidé samozřejmě chovají různě,“ řekla za síť lékáren Benu Monika Nováková. Dodala, že s tropickými teplotami se mimo jiné zvedá vlna prodeje léků na úžeh, úpal nebo bolest hlavy. Zákazníci mají podle ní také vyšší zájem o přípravky na regeneraci pokožky podrážděné slunečním zářením.

 

Kromě produktů na opalování sledují Lékárny AVE v těchto horkých dnech větší poptávku po produktech na zajištění první pomoci na dovolené. Jde o přípravky na zažívání, bolest, ale také proti komárům a dalšímu bodavému hmyzu, uvedla firma.

 

Zástupci lékárenských řetězců Dr. Max a Pilulka shodně uvedli, že nejvyšší nárůst prodejů se týkají opalovacích přípravků.

 

Teploty se v České republice v uplynulém týdnu pohybovaly nad 30 stupni, často převyšovaly i 35 stupňů Celsia. V tomto týdnu by se měla vedra udržet pravděpodobně už jen dnes, po zbytek týdne očekávají meteorologové maximální teploty do 30 stupňů Celsia.

 

Prevence a léčba

Hartmann-Rico zdraží zdravotnické pomůcky, zdražily suroviny i energie

  • 6 dubna, 202221 dubna, 2022
  • by andrlovak1

Česká pobočka loni dosáhla tržeb 5,4 miliardy korun, což je meziroční růst o 15 procent. Zisk činil 225 milionů korun. „Do výsledků se promítly rostoucí prodeje na domácím trhu, ale i vysoká produktivita výrobních technologií. Zvyšující se náklady na vstupy ovlivnily meziroční snížení čistého zisku. Jedná se zejména o rostoucí náklady na materiály a jejich dopravu,“ řekl výkonný ředitel a člen představenstva Marek Třeška.

 

Výsledky celé skupiny byly loni paradoxně horší než v roce 2020 a tržby činily 2,3 miliardy eur (cca 56 mld. Kč). Důvodem byla pokračující pandemie koronaviru. V roce 2020 panovala mimořádná poptávka po dezinfekčních prostředcích a osobních ochranných pomůckách. Loni už měli zákazníci skladové zásoby, tudíž poptávka klesla. A nemocnice, kam velkou část produkce firma dodává, tolik neoperovaly a byly během pandemie prázdnější. „Navzdory pandemii byly naše obchodní výsledky loni dobré. I když bylo velmi náročné udržet ziskovost. Zisk byl meziročně nižší kvůli prudkému nárůstu cen vstupů, energií, lodní nákladní dopravy a zejména rostoucím cenám surovin a místní přepravy v Evropské unii,“ řekla Fünfstücková.

 

Aby si firma udržela konkurenceschopnost, zahájila loni modernizaci a rozšiřování výroby a tempo investic v řádech desítek milionů eur chce udržet i letos. Transformační program spočívá v posílení ziskových sektorů výroby. Jde o výrobky v kategoriích péče o rány, péče při příznacích inkontinence a prevence infekcí. Soustředí se na zvýšenou míru inovací a rozvoj digitálních služeb. Ale i kvůli nekončící pandemii očekává skupina letos další mírný pokles tržeb. A zatím nedokáže odhadnout, do jaké míry se na hospodaření projeví válka na Ukrajině.

 

V české pobočce se podařilo loni nejen udržet míru zaměstnanosti, ale ještě naopak zvýšit počet zaměstnanců o 88. Aktuálně pro firmu pracuje 1700 lidí. Po vypuknutí války na Ukrajině pomohla firma také rodinám 300 ukrajinských zaměstnanců, které našly v Česku dočasné útočiště. Uprchlíkům firma také nabídla ve výrobě 55 nových pracovních míst.

 

České zdravotnictví

Lékárníci: Díky epidemii se zjednodušilo vydávání léků

  • 3 června, 2021
  • by andrlovak1

„Dokázali jsem udržet lékárenskou péči kompletně dostupnou. Prakticky všechny lékárny byly celou dobu otevřené,“ řekl prezident ČLnK Aleš Krebs. Lékárny byly doplněné o plexiskla, častěji se dezinfikovalo nebo se omezil maximální počet pacientů v lékárně.

Lékaři a lékárníci se shodují na tom, že pro zachování zdravotní péče v době pandemie byl zásadní nedávno zavedený elektronický recept, který umožnil lékařům předepisovat léky na recept i na dálku bez osobního kontaktu s pacientem. Podle člena Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnost Jana Evangelisty Purkyně Stanislava Konštackého se podařilo prosadit i to, aby zdravotní pojišťovny telefonickou nebo e-mailovou konzultaci lékařům hradily.

Zásadní pomocí pro lékárníky v loňském roce podle Krebse bylo to, že se všechny elektronické recepty pacienta dají nově najednou načíst z jeho občanského průkazu. „V té době, kdy začala epidemie, se dramaticky zvýšil počet receptů odeslaných SMS. Bylo jich tolik, že to začalo dělat časový problém,“ vysvětlil. Každý kód z mobilu museli lékárníci přepisovat zvlášť pro každý lék. Navíc brát do ruky cizí telefon bylo i zdravotní riziko. Dodal, že lidé ale nemohou s cizím průkazem vyzvednout léky třeba příbuzným. Pro takovou pomoc si musí nechat od lékaře recept poslat jinou formou, například právě SMS nebo e-mailem nebo klasicky kódem vytištěným na papír.

Některá opatření, která lékárny zavedly, podle Krebse dávají smysl a mohly by zůstat i nadále. „Akutní respirační virózy takřka vymizely,“ řekl. Proto by lidé mohli v období chřipek dál používat ochranu úst a nosu, aby neohrožovali své okolí. Nemělo by to být ale podle něj nařízeno, spíš doporučeno.

Předpisy na dálku

Podle praktických lékařů bylo zásadní změnou uzavření čekáren pro pacienty, kterým doporučovali před návštěvou nejprve zavolat a k návštěvě se objednat. Konštacký ale dodal, že všechny léky nejde předepisovat na dálku a osobní kontakt s pacientem je nenahraditelný, elektronická preskripce ale podle něj zásadně pomohla u stabilizovaných chronických pacientů.

Od loňského července mají lékaři i lékárníci možnost podívat se u pacientů do soupisu všech léků. „Je to opravdu velká pomoc třeba u seniorů, kteří si nemohou vzpomenout na všechny léky,“ řekla mluvčí komory, lékárnice Michaela Bažantová.

Lidé se podle ní v době epidemie přicházeli do lékárny také jen na něco zeptat. Například jak se mají starat o roušky nebo jak použít samotest. „Pacienti se nás velmi často ptají, co si myslíme o očkování, jaké mají očekávat nežádoucí účinky nebo jak se chovat před očkováním,“ uvedla.

Někdy jim musí vyvracet také informace z internetu, například o možnosti užívat kyselinu acetylsalycilovou ke zmírnění případných nežádoucích účinků. Bažantová varovala, že ji nesmí užívat lidé, kteří mají žaludeční vředy, léky na ředění krve nebo děti.

Zástupci komory také připomněli, že se farmaceuti podílejí také přímo na očkování. „V řadě očkovacích center lékárníci připravují jednotlivé dávky do stříkaček,“ dodala. Zastáncem očkování přímo v lékárnách je například předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel. V mnoha zemích to podle něj funguje.

Podle praktického lékaře Konštackého to ale není vhodné. „Byli jsme proti tomu, aby se očkovalo v lékárnách, protože je tam málokdy pro to vhodný prostor,“ uvedl. Počítat je třeba i s rizikem alergické reakce.

ADHD v praxi dětského neurologa

ADHD v praxi dětského neurologa

více
Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu MedNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Říjen

Listopad 2023

Prosinec
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
27
28
29
30
1
2
3
Listopad

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
4
5
6
7
8
9
10
Prosinec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
11
12
13
14
15
16
17
Prosinec

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
18
19
20
21
22
23
24
Prosinec

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
25
26
27
28
29
30
31
Prosinec

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
1
2
3
4
5
6
7
Přidat akci

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.

Vyplněním e-mailové adresy a odesláním souhlasím s GDPR.

  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS