Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
    • Aktuálně
    • Prevence a léčba
    • Děti a mateřství
    • České zdravotnictví
    • Sex a intimní zdraví
    • Výzkumy a studie
  • Akce
  • Kontakt
  • Vstup pro odborníky
Prevence a léčba

Příběh pana Františka: Covid mu způsobil nejhorší záchvat migrény…

  • 3 prosince, 2021
  • by Redakce

„Bylo to, jako by mi chtěl někdo rozetnout hlavu sekyrou,“ popisuje František Havlík (38) z Prahy ataku migrény, která jej postihla po prodělaném covidu v srpnu loňského roku. Do té doby prý žádný z jeho záchvatů migrény nebyl takto silný.

 

Migrénou trpí František od roku 2017, v tu dobu se mu však nemoc projevovala pouze zvýšenou únavou, kterou zaháněl pitím kávy. Zlom nastal o rok později. „Jednoho dne jsem jako každé ráno vstal, udělal si snídani a šel poklidit byt. V momentě, kdy jsem luxoval a byl v předklonu, se mi prudce zatočila hlava. Vzápětí mě rozbolela levá půlka hlavy v oblasti spánku a objevila se krutá pulzující bolest, která se každým pohybem stupňovala, až jsem nebyl schopný dál fungovat. Myslel jsem si, že jsem jen přepracovaný,“ říká František, který pracuje jako servisní technik.

 

I přes to, že se František snažil více odpočívat a méně pracovat, byly bolesti hlavy a závratě stále častější. Ve chvíli, kdy měl záchvaty migrény dvakrát do měsíce, se rozhodl navštívit praktického lékaře. Nejrůznější vyšetření nic neprokázala a předepisované léky nezabíraly. V tu dobu ještě František ani jeho lékař netušili, že se jedná o migrénu. Po tom, co se závratě zvyšovaly a přidaly se k nim i problémy se zrakem, navštívil František postupně rehabilitaci, oční lékařku a nakonec neurologii. Ani tady mu však nedokázali pomoci. „Když jsem se při druhé návštěvě svěřil paní neuroložce s tím, že se mi stavy stále zhoršují, vypadalo to, že mi nevěří. Přečetla si lékařské zprávy a došla k závěru, že trpím psychickými a úzkostnými stavy, a předepsala mi antidepresiva,“ popisuje František. Po tom, co ani vysvětlování, že žádnými depresemi ani úzkostmi netrpí, nepomáhalo, rozhodl se František navštívit jiného neurologa. Ani tady však neuspěl. „Lékař byl se mnou za pět minut hotový. Řekl mi, že jsou moje problémy psychické a ať dál beru léky na psychiku, i když měl v lékařské zprávě napsané, že mi nepomáhají,“ popisuje František. „V tu dobu už jsem měl k lékařům nedůvěru a připadal jsem si jako hypochondr,“ pokračuje a dodává, že mu nemoc komplikovala i pracovní život. „V práci to bylo neúnosné, byl jsem pořád unavený a musel jsem se přemáhat. Styděl jsem se za svůj stav. Když jsem měl záchvatů migrény hodně, tak se mi z toho chtělo i brečet. Je hrozné, když trpíte a nikdo vám nedokáže pomoci,“ říká František.

 

Kýžené pomoci se mu dostalo až v centru pro léčbu bolesti hlavy, které si svépomocí našel na webových stránkách organizace Migréna-help, která pomáhá lidem s migrénou. Diagnóza zněla jasně – migréna s aurou (stavy, kdy má pacient poruchy vidění se záblesky, ale i závratě a další projevy). V diagnostice nemoci pomohl lékařům mimo jiné i migrenózní deník, který si František vede jak klasickou cestou, tak přes mobilní aplikaci Migréna Kompas. Ihned po zjištění diagnózy předepsal lékař Františkovi léky na migrénu, které okamžitě zabraly, a z devíti záchvatů za měsíc se staly dva. „Ta úleva byla obrovská. Najednou mi nevadily ani zvuky, nebo světlo,“ říká František, který se s tím, že má opravdu nemoc a ne pouze občasné bolesti hlavy, smiřoval déle než rok.

 

I přes to, že již svou migrénu úspěšně léčil, objevovaly se někdy i horší stavy. Jednou, kdy již byla situace neúnosná, se musel svěřit nadřízenému. „Bál jsem se, jak na to bude reagovat. Myslel jsem si, že mě bude podezírat z toho, že se mi nechce pracovat, nebo že bude mé stavy zlehčovat. Byl jsem ale překvapený, jak to on i moje rodina vzali v pohodě a jak moji nemoc pochopili,“ říká František a přiznává, že dokud sám záchvat migrény nezažil, myslel si, že je to jen výmluva nebo obyčejná bolest hlavy. „Když ji poznáte na vlastní kůži, změníte hodně rychle názor,“ říká František.

 

Ve chvíli, kdy se všechno zdálo na dobré cestě, však přišla další rána – koronavirus, který se nevyhnul ani Františkovi. Během samotné nemoci ataky migrény u Františka zcela ustaly, po uzdravení ale přišly v o to větší síle. „Záchvaty migrény přišly po covidu v tak silné intenzitě, že jsem myslel, že bolest nezvládnu. Bylo to, jako by mi někdo vrtal do hlavy šroubovákem. Navíc místo pár hodin trvaly dva dny v kuse,“ popisuje František nejhorší migrenózní ataky svého života. Koronavirus navíc spustil Františkovi řadu dalších komplikací. Léky, které na ně bral, mu migrénu znova zhoršily. Díky vhodné léčbě se mu však jeho stav pomalu, ale jistě vrátil do normálu. „Teď už mám migrénu zase zklidněnou, tak dva záchvaty do měsíce,“ říká František, který v říjnu opět nastoupil do práce. „Migréna vás zastaví a řekne, abyste zbrzdili, naučí vás myslet i na sebe, odpočívat a relaxovat, to jsem předtím nedělal,“ uzavírá František.

 

Prevence a léčba

Srdeční selhání je třeba odhalit včas

  • 27 září, 202120 října, 2021
  • by andrlovak1

29. září si připomínáme Světový den srdce. Češi si v souvislosti se srdečním selháním nejčastěji vybaví infarkt, arytmii, anginu pectoris. Srdeční selhání jim nic neříká, a přitom s ním žije v ČR přes 200 tisíc pacientů. A ještě velké množství těch, kteří o svém onemocnění nevědí. Podle zprávy ČSÚ jsou onemocnění srdce stále nejčastější příčinou úmrtí. „V tomto případě je nejdůležitější včasná diagnostika, která prodlouží život pacienta o mnoho let,“ říká pro Lab Tests Online MUDr. Radek Pudil z 1. interní kardioangiologické kliniky FN a LF Hradec Králové.

Čeho byste si měli všímat především?

Nechápete proč, ale najednou se vám začínají tvořit otoky kolem kotníků, nemůžete popadnout dech ani při malé námaze, jste unavení a bez energie. Srdeční selhání je definováno jako stav, při kterém srdce není schopné přečerpat krev k jednotlivým orgánům podle jejich potřeb. Mezi nečastější příznaky srdečního selhání patří dušnost, únavnost a známky zadržování vody v těle, tedy otoky. Dušnost se zpočátku může projevovat pouze při větší fyzické zátěži a nemocný si často neuvědomí, že něco není v pořádku a může to přičítat své nižší kondici. Jindy se to projeví nástupem suchého kašle při námaze. Později se dušnost může objevit i v klidu, vcelku typickým projevem srdečního selhání je stav, kdy nemocný pociťuje dušnost vleže, musí se posazovat a často si všimne, že se mu lépe spí s více polštáři pod hlavou. Dalším příznakem je zvýšená únavnost, pacient musí častěji odpočívat. Při zadržování vody v těle pacient pozoruje otoky kolem kotníků, které mohou postupovat výše.

Jak může lékař srdeční selhání diagnostikovat?

„Lékař zpravidla provede fyzikální vyšetření. V diagnostickém algoritmu je na místě elektrokardiogram, vyšetření krve (stanovení natriuretických peptidů), echokardiografie, rentgenové metody a řada dalších vyšetření,“ vysvětluje profesor MUDr. Radek Pudil z 1. interní kardioangiologické kliniky FN a LF Hradec Králové. „Vyšetření krve má nezastupitelnou úlohu v ordinaci praktického lékaře, kam pacient často přichází s nevyhraněnými příznaky, které mohou být způsobeny řadou jiných onemocnění, například plicních. Hladina natriuretických peptidů vyloučí nebo spolu s ostatními metodami (echokardiografie) potvrdí srdeční selhání a nasměruje k dalšímu vyšetření.“

Naše srdce se umí bránit. Co jsou natriuretické peptidy

V případě přetížení srdce nebo v případě selhání začíná srdce ve zvýšené míře vytvářet obranné látky-natriuretické peptidy (BNP a NT-proBNP). Bylo vypozorováno, že čím vážnější je srdeční selhání, tím více tělo vytváří tyto látky. Existuje zde do určité míry přímá úměra. Právě těchto skutečností se využívá v diagnostice srdečního selhání. „Lékaři mají v ruce nástroj, kterým mohou velmi přesně srdeční selhání včas odhalit, nebo vyloučit. Proto by lidé v případě problémů neměli návštěvu lékaře oddalovat, včasná diagnostika má zásadní význam,“ upozorňuje MUDr. Radek Pudil.

Ke snížené výkonnosti kardiovaskulárního systému vede mimo jiné nezdravý životní styl a nedostatečná fyzická aktivita. A mnohdy také přehlížení aktuálního zdravotního stavu. Blíží se období chřipek a nejrůznějších viróz. Snažte se každou nákazu opravdu poctivě vyležet, protože přechozená nemoc může mít na vaše srdce negativní vliv. Choďte pravidelně na preventivní prohlídky, abyste včas zachytili například počínající diabetes nebo zvýšenou hladinu tuků v krvi, které provázejí vyšší riziko vzniku srdečního selhání. Zdraví máte ve svých rukou.

Další informace o srdečním selhání na www.laboratornitesty.cz

Výzkumy a studie

Vědci vyvinuli metodu pro citlivější diagnostiku hluboko v tkáních

  • 24 srpna, 202126 srpna, 2021
  • by redakce

Podle AV sice současné zobrazovací metody jako rentgen, výpočetní tomograf (CT) nebo ultrazvuk umožňují pohled hluboko do tkání zcela neinvazivně, nová zobrazovací metoda však z vyšetření poskytne mnohem více detailních informací pro přesnější diagnózu. Zobrazí a vzájemně odliší různé části tkáně, jako je myosin a kolagen, hluboko uvnitř těla s vysokým rozlišením, srovnatelným s běžným mikroskopem.

Vývojem technologie zobrazování pomocí multimodových optických vláken se na ÚPT zabývá vědecká skupina Komplexní fotoniky. Cílem jejího výzkumu podle AV je pomoci tomu, aby klasickou biopsii, při které dochází ke skutečnému odběru tkáně, nahradila optická biopsie. Ta umožňuje určit onemocnění z informací získaných zobrazením uvnitř těla po zavedení miniaturního endoskopu. Výhodou je, že při takovém vyšetření dojde jen k velmi malému poškození okolní tkáně.

„Ten sen o optické biopsii je už ve vědeckém oboru poměrně dlouho. V podstatě jde o to, jakým způsobem získat chemickou informaci přímo uvnitř tkáně. To v současné době není možné, a proto se dělají biopsie, které se pak odesílají do speciálních laboratoří, kde se chemicky upravují a na základě toho získáme nějakou představu o rozložení důležitých biologických molekul v dané tkáni. Toto by šlo nahradit právě pomocí optické metody,“ sdělil ČTK vedoucí skupiny Komplexní fotoniky Tomáš Čižmár.

„Náš příspěvek je, že se nám to podařilo implementovat pomocí miniaturního endoskopu, který je silný asi jako silný vlas. Takže i v poměrně citlivých částech těla, nebo citlivých orgánech jako je třeba pancreas (slinivka břišní, pozn. redakce), by člověk nenadělal paseku a byl by schopen ty obrazy získat okamžitě,“ popsal ČTK vědec.

Vědec zároveň upozornil, že technologie je zatím ve fázi vývoje. „Zatím se pohybujeme pořád, řekněme, v umělých podmínkách. Což znamená, že studujeme post mortem vzorky z myších modelů. Ten transfer do lékařské vědy bude trvat hodně dlouho,“ řekl Čižmár.

„Nelineární metody jsou pro zobrazování biologických vzorků velmi důležité. Ačkoli máme ještě před sebou velký kus cesty, ukázka tohoto typu pokročilého nelineárního zobrazování prostřednictvím multimodového vlákna otevírá mnoho možností pro další aplikace vláknových endoskopů,“ sdělila pak k metodě Johanna Trägårdh, vedoucí týmu pro nelineární zobrazování optickými vlákny.

Oblast optická biopsie využívá také další nelineární zobrazovací metody, jako je například koherentní Ramanova spektroskopie. Pomocí ní odborníci v tkáni rozliší třeba lipidy a proteiny. Tuto metodu podle AV Čižmárův tým aplikoval pomocí miniaturního optického vlákna. Výsledky výzkumu publikoval předloni.

V současném výzkumu podle Čižmára tým v podstatě ukázal, že je chemické zobrazovací metody založené na pokročilých verzích Rahmanovy spektroskopie schopen aplikovat. Výzkum by mohl pomoci i v oblasti neurověd, ostatně právě na aplikace cílené na neurovědy se Čižmárova skupina primárně zaměřuje. Čižmár ČTK sdělil, že holografická endoskopie se začala vyvíjet jako nástroj pro studování neuronových okruhů uvnitř zvířecích modelů. Podotkl, že nedostupnost technologie, která by zobrazila interakci neuronů uvnitř živé tkáně také v podstatě znemožňuje rychlý výzkum oblastí, kde dochází patologiím – například Alzheimerově chorobě. „My se snažíme tuto díru technologicky zaplnit,“ uzavřel výzkumník.

sar mal

 

ADHD v dospělosti – zkušenosti z praxe a kazuistiky

ADHD v dospělosti – zkušenosti z praxe a kazuistiky

více
Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu MedNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Březen

Duben 2022

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
25
26
27
28
29
30
1
Duben

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
2
3
4
5
6
7
8
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
9
10
11
12
13
14
15
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
16
17
18
19
20
21
22
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
23
24
25
26
27
28
29
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
30
31
1
2
3
4
5
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Přidat akci

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.

Vyplněním e-mailové adresy a odesláním souhlasím s GDPR.

  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS