Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
    • Aktuálně
    • Prevence a léčba
    • Děti a mateřství
    • České zdravotnictví
    • Sex a intimní zdraví
    • Výzkumy a studie
  • Akce
  • Kontakt
  • Vstup pro odborníky
Prevence a léčba

Evropská komise schválila novou léčbu systémového lupusu, Pacienti se…

  • 25 března, 2022
  • by andrlovak1

Léčba pacientů se systémovým lupus erythematodes (SLE) doznala po více než dekádě výrazného pokroku. Evropská komise (EK) schválila Saphnelo (anifrolumab) jako přídatnou terapii pro dospělé pacienty, kteří i přes standardní léčbu trpí aktivním středně těžkým až těžkým SLE. Saphnelo je za posledních deset let prvním novým přípravkem pro léčbu pacientů se SLE, který v Evropě získal schválení. Zároveň je jediným biologickým lékem, který není omezen jen pro pacienty s vysokým stupněm aktivity onemocnění. Lék vyvinula společnost AstraZeneca. SLE se řadí mezi vzácná onemocnění a v České republice s ním žije 5 000–7 000 pacientů, většinou žen, které si svou diagnózu poprvé vyslechnou mezi 15. a 45. rokem života.

 

„Možnosti léčby systémového lupus erythematodes jsou značně omezené. Většina pacientů dlouhodobě užívá vysoké dávky kortikosteroidů, které však vykazují řadu nežádoucích účinků. Vítáme proto každý nový lék, který funguje a sníží závislost pacientů na kortikosteroidech,“ vysvětluje doc. MUDr. Jakub Závada, Ph.D., z Revmatologického ústavu v Praze. Za posledních 50 let se podle doc. Závady dostalo do klinické praxe jen velmi málo preparátů určených primárně pro léčbu SLE, navíc ne všichni pacienti na ně dobře reagují. Anifrolumab je tak podle něj vítanou novou možností léčby, kterou mohou těmto pacientům lékaři nyní nabídnout.

 

Anifrolumab je plně lidská monoklonální protilátka zaměřující se svým účinkem na dráhu interferonu typu I, který hraje ústřední roli v patofyziologii lupusu a blokuje jeho aktivitu. EK anifrolumab schválila na základě výsledků programu klinického vývoje zahrnujícího studie TULIP (1 a 2) fáze III a studii MUSE fáze II. V klinických studiích zaznamenalo (ve srovnání s placebem) více pacientů léčených anifrolumabem snížení celkové aktivity onemocnění napříč orgánovými systémy a dosáhlo trvalého snížení užívání perorálních kortikosteroidů. To je u SLE důležitým léčebným cílem pro snížení rizika poškození orgánů. Schválení se řídí doporučením Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), které vydala v prosinci 2021. Léčivý přípravek Saphnelo nedávno schválily také regulační orgány v USA, Japonsku a Kanadě pro léčbu SLE, v dalších zemích regulační řízení probíhají. Výrobce zahájil studie fáze III u SLE s použitím subkutánního podávání a plánuje další studie fáze III pro lupusovou nefritidu, kožní lupus erythematodes a myozitidu.

 

O SLE

Systémový lupus erythematodes je chronické a komplexní autoimunitní onemocnění s řadou klinických projevů. Může postihnout různé orgány a mít řadu příznaků, včetně bolesti, vyrážky, únavy, otoků kloubů a horeček, které významně snižují kvalitu života. U více než 50 % pacientů se SLE dochází k trvalému poškození orgánů způsobenému onemocněním nebo stávající léčbou. To následně zhoršuje symptomy a zintenzivňuje riziko úmrtnosti. Většina dospělých se SLE má zvýšenou signalizaci IFN typu I, což je spojeno se zvýšenou aktivitou a závažností onemocnění.

 

Kontakt pro média:

Mgr. Markéta Pudilová, marketa@mavepr.cz, +420 776 328 470

Zpravodaj

Lékaři v ČR už zaznamenali případy odmítnutí vakcíny AstraZeneca

  • 17 března, 2021
  • by andrlovak1

Praha 17. března (ČTK) – Někteří praktičtí lékaři v Česku zaznamenali případy lidí, kteří odmítli vakcínu AstraZeneca. Důvodem jsou kauzy úmrtí ve světě. Některé evropské země v minulých dnech kvůli výskytu krevních sraženin u očkovaných pozastavily očkování touto vakcínou. Českým lékařům nyní přibývá dotazů pacientů na bezpečnost vakcín. Lékaři upozorňují na to, že určité komplikace hrozí při jakémkoli očkování a lepší je očkovat než neočkovat. Potíže spatřují spíš v nedostatku vakcín. Česko bude vakcínou AstraZeneca očkovat dál. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv nebylo v Česku ani jedno z 11 úmrtí, která mohla s očkováním souviset, způsobené krevní sraženinou.

V Jihomoravském kraji odmítlo u praktických lékařů vakcínu AstraZeneca zhruba pět procent zájemců o očkování. „Odkazujeme je do očkovacích center,“ řekl ČTK krajský zástupce Sdružení praktických lékařů (SPL) Ivo Procházka. Důvodem odmítnutí jsou kauzy úmrtí, které se řeší ve světě. Podle Procházky je vakcína standardní jako každá jiná, přičemž každá vakcína má nežádoucí účinky. „V USA jsou komplikace s vakcínou Pfizer, v Británii AstraZenecou očkovali pět milionů lidí. Měli 43 úmrtí, ale nikdo neprokázal souvislost,“ uvedl Procházka.

Předseda SPL v okrese Opava Oldřich Víteček má informace od kolegů, že dost pacientů vakcínu AstraZeneca nechce. „Jeden kolega dostal vakcíny a musel obtelefonovat poměrně hodně lidí, aby vůbec někdo souhlasil, že se chce nechat naočkovat AstraZenekou. V úterý mi volala jedna paní doktorka z Opavy, že lidé AstraZeneku odmítají,“ řekl Víteček. Sám má v seznamu 200 sedmdesátiletých a starších lidí a už čtyři musel vyřadit, protože se chtěli očkovat jinou vakcínou.

S odmítnutím vakcíny se setkali i lékaři ve středních Čechách. „Včera (v úterý) mi ji odmítlo asi 25 z těch, které jsem chtěl naočkovat,“ řekl ČTK regionální předseda SPL Martin Dudek. Podobné zprávy má i od ostatních kolegů v regionu. Odmítání podle Dudka působí problémy, obavy jsou podle něj zbytečné.

„Během včerejška zrušili termín očkování dva lidé. Jejich termíny jsme obsadili jinými zájemci. Také mnozí lidé, kteří se včera k očkování do ordinace dostavili, vyjadřovali obavy, ale po vysvětlení problematiky se očkovat nechali,“ řekla praktická lékařka Ludmila Bezdíčková, která provozuje ordinaci na Vítězném náměstí v Praze 6. V této pražské ordinaci zatím z březnové dodávky deseti lahviček vakcíny AstraZeneca, v nichž je zhruba 100 dávek očkovacího séra, naočkovali 44 pacientů starších 70 let.

Také v Karlovarském kraji se lékaři v posledních dnech setkávají s odmítáním vakcíny AstraZeneca. „A je to špatně. Je to částečně i vina médií. K těmto věcem by se měli vyjadřovat odborníci, ne politici,“ řekla ČTK krajská předsedkyně SPL Jaroslava Švadrlíková. Podle ní je chyba nechat vakcínu ve skříni, když se v Česku konečně začalo očkovat. Rovněž ve Zlínském kraji mírně přibylo lidí, kteří s očkováním váhají. „Zveme si na očkování asi 12 lidí denně, předtím váhal jeden, nyní dva až tři pacienti,“ řekl ČTK krajský předseda SPL Lubomír Nečas.

Na Vysočině se podle praktických lékařů oslovených ČTK lidé zajímají, jakou očkovací látku dostanou. Z AstraZeneky mají někteří obavy, hromadně se ale z očkování neodhlašují. Zuzana Kozárová, která má své ordinace na Žďársku, zatím očkování podala polovině registrovaným lidem, čeká na dodání dalších vakcín. K očkování má přihlášených přes 100 lidí, odhlásili se dva. „Ale až po zprávách, které se na internetu objevili, jinak jim to bylo jedno, čím očkujeme. Přímo od očkování mi nikdo neodešel, že by AstraZeneku nechtěl,“ řekla Kozárová.

Také praktická lékařka z Bohuňovic u Olomouce Jarmila Ševčíková zatím řešila jen několik dotazů na možné nežádoucí účinky vakcíny AstraZeneca. „Jelikož aktuálně nemám čím očkovat, tak to zatím moc neřešíme. Zpětně volali asi tři lidé, kteří u mě byli naočkováni. Chtěli se ujistit, že je to v pořádku,“ řekla ČTK. Podle ní v podobných případech hodně záleží na autoritě lékaře, zda dokáže obavy pacienta z očkování rozptýlit.

Krajská předsedkyně SPL v Libereckém kraji Irena Moravíková se zatím nesetkala s případem, že by někdo z očkovaných odmítl vakcínu AstraZeneca. „Mají pochybnosti, ptají se, ale snažím se jim to vysvětlit. Ale vzhledem k nedostatku vakcín, minimálnímu množství poskytnutých dávek do ordinací praktických lékařů, tak zatím to až tak dramaticky neřešíme,“ uvedla lékařka z České Lípy. Podle ní zatím praktičtí lékaři dostávají pouze tuto vakcínu. Ve svém obvodu s 2000 pacienty očkovala zatím 11 lidí starších 80 let. „Je to tři dny zpátky, zatím se nikdo neozval, nikdo nic nehlásil. Ve vedlejší ordinaci vím, že jeden pán měl zimnici večer po očkování a pak už nic, takže standardní reakce po očkování,“ dodala.

Podle praktického lékaře Radoslava Svobody, který zřídil očkovací místo v Seči na Chrudimsku, mohou za odmítání vakcíny AstraZeneca hlavně novináři. „Lidé dostanou nejisté informace a nikdo jim neřekne, že statisticky je větší pravděpodobnost, že je přejede auto, než že budou mít po očkování komplikace,“ řekl ČTK Svoboda. Většině pacientů se mu podaří vyvrátit jejich obavy, jen ojediněle některý vakcínu AstraZeneca odmítne.

Předseda SPL v Královéhradeckém kraji Petr Šubrt nezaznamenal v regionu případ, že by se někdo z pacientů odmítl nechat očkovat vakcínou AstraZeneca. V současnosti neočkuje, protože nejsou vakcíny, což považuje za hlavní problém.

Některé evropské země v minulých dnech kvůli výskytu krevních sraženin u očkovaných pozastavily očkování AstraZenekou. Chtějí počkat na doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky, která svolala na čtvrtek mimořádnou schůzi a poté vydá k vakcíně stanovisko.

 

Zpravodaj

V několika regionech ČR začíná očkování vakcínou AstraZeneca

  • 11 února, 2021
  • by andrlovak1

Hradec Králové 11. února (ČTK) – V několika regionech republiky začíná očkování vakcínou AstraZeneca. Dostávají ji dnes třeba lidé v centrech či nemocnicích v Kolíně, Trutnově nebo Jihlavě. Vyplývá to z ankety ČTK. Ve středočeském kraji ale někteří lidé tuto vakcínu odmítli kvůli zprávám o její nižší účinnosti. Podle studií je vakcína AstraZeneca méně účinná než v Česku již používané vakcíny Pfizer//BioNTech republiky přepravovat.

V sobotu do České republiky dorazilo prvních 19.200 dávek vakcíny AstraZeneca, která je třetí schválenou pro použití v EU. Dávky byly v pondělí rozvezeny do nemocnic v Kolíně, Hradci Králové a Jihlavě. Do Královéhradeckého kraje dorazilo 4600 dávek, z toho 2400 do krajských nemocnic a 2200 do státní Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové. „Dnes se očkuje v Trutnově,“ řekl krajský koordinátor očkování a lékařský náměstek hradecké FN Jaroslav Malý. Ve FN se podle něj začne touto látkou očkovat v sobotu.

Nemocnice Jihlava obdržela 4400 dávek. Náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD) dnes ČTK řekl, že kraj je nabídl třeba psychiatrickým nemocnicím v Jihlavě a Havlíčkově Brodě, léčebnám dlouhodobě nemocných nebo věznicím v Rapoticích a Světlé nad Sázavou. Zařízení, která budou očkovat sama, si už postupně pro vakcínu jezdí. „Předpokládám, že už dneska to bude zkoušet Psychiatrická nemocnice Jihlava,“ uvedl Novotný. Vakcínu si podle něj vyzvedla i psychiatrická léčebna PATEB v Jemnici, kde by očkování mohlo začít v pátek.

Ve Středočeském kraji dnes látku AstraZeneca použili v kolínském očkovacím centru. Postupně si ji také z Kolína odvážejí pracovníci dalších center v regionu. „Postupně se bude AstraZeneca zavádět, zatím cestou očkovacích center. Praktičtí lékaři ještě nejsou zapojeni,“ řekl dnes ČTK krajský koordinátor pro očkování Martin Polák. Někteří zájemci o očkování však podle něj kvůli zprávám v médiích tuto očkovací látku odmítli. Podle Poláka se třeba stane, že senior dostane termín očkování, ale pak někdo z rodiny zavolá do očkovacího centra a zeptá se, jakou látku dostane. „Když se řekne – AstraZeneca, tak řeknou, že ji nechtějí,“ dodal.

Podle klinických studií je účinnost vakcíny od britské firmy AstraZeneca nižší než účinnost očkovacích přípravků konkurenčních firem. Účinnost vakcíny AstraZeneca je podle agentury AFP 70 procent, což je méně než v případě vakcín firem Pfizer/BioNTech a Moderna, které mají účinnost přes 90 procent. AstraZeneca ale využívá tradičnějších technologií, což usnadňuje výrobu vakcíny, která se také nemusí skladovat v hluboce podchlazeném stavu, díky čemuž je vhodnější pro masové očkovací kampaně.

Panel expertů Světové zdravotnické organizace (WHO) doporučil podle středečních informací použití vakcíny AstraZeneca i navzdory pochybnostem o její účinnosti proti tzv. jihoafrické mutaci koronaviru nebo u pacientů s covidem-19 starších 65 let. Česko má celkem objednáno asi tři miliony dávek vakcíny AstraZeneca. V sobotu dorazilo prvních 19.200 a tento týden dalších 21.600 dávek, které budou rozváženy do regionů dnes a v pátek.

 

ŽIVOTNÍ STYL U PACIENTŮ S PSYCHÓZAMI

ŽIVOTNÍ STYL U PACIENTŮ S PSYCHÓZAMI

více
Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu MedNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Únor

Březen 2023

Duben
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
27
28
29
30
31
1
2
Březen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Březen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
3
4
5
6
7
8
9
Duben

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
10
11
12
13
14
15
16
Duben

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
17
18
19
20
21
22
23
Duben

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
24
25
26
27
28
29
30
Duben

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
1
2
3
4
5
6
7
Přidat akci

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.

Vyplněním e-mailové adresy a odesláním souhlasím s GDPR.

  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS