Skip to content
www.mednews.cz
  • Úvod
  • Aktuality
  • Kalendář
  • Kontakt
  • Vstup pro odborníky
Doporučené články

Strašák jménem kocovina aneb jak se jí zbavit

  • 17 prosince, 202017 prosince, 2020
  • by andrlovak

Jeden vánoční večírek v práci, další s přáteli, potom oslava Nového roku… čeká nás období plné radosti, které s sebou ale často přináší nepříjemnou kocovinu. Jednou z možností, jak se jí vyhnout, je samozřejmě abstinence. Pokud ale nechcete přistoupit k tak radikálnímu řešení, poradíme vám alespoň, jak kocovině předcházet nebo s ní bojovat v případě, že vás nemine.

Čím je kocovina způsobená?

Než se začneme věnovat tomu, jak se kocovině vyvarovat nebo jí porazit, pojďme si osvětlit, co se s námi během kocoviny děje. Když alkohol projde metabolismem, začne opouštět organismus. Játra se začnou zabývat odbouráním alkoholu, v důsledku čehož jim nezbývá čas na přeměnu cukru. Chybí nám tak vitaminy a energie, kterou tělo v tuto chvíli potřebuje. Jsme navíc dehydrovaní a žaludek je překyselený, což vyvolává nevolnost a bolest hlavy.

Vyvarujte se kocovině správnou přípravou

Boj s kocovinou je nepříjemná věc, které bychom se všichni rádi vyhnuli. Naštěstí existuje pár tipů, jak se jí vyvarovat.

Chce to hodně spánku

Jestli naše tělo něco opravdu potřebuje, aby zvládlo náročný alkoholový dýchánek, je to dostatek energie. A nejlepším způsobem, jak mu ji dopřát, je kvalitní spánek.

Dopřejte žaludku dobrý základ

Pořádný burger nebo smažený řízek… že takové věci obvykle nejíte? Tak před večírkem si je bez výčitek dopřejte. Vašemu tělu se budou na náročný večer hodit tuky, sacharidy a bílkoviny. Tučné jídlo ochrání váš žaludek proti překyselení, a navíc v něm vytvoří tenkou vrstvu tuku, které zabrání průniku alkoholu skrz žaludeční stěnu do krve.

Dodržujte pitný režim

Jednou z velkých potíží při kocovině je dehydratace těla. Nechoďte jí naproti tím, že budete dehydratovaní již před večírkem. Snažte se v průběhu dne vypít co nejvíce vody. Zároveň se pokuste vyhnout kávě, která naopak odvodňuje, a navíc zaměstnává játra, která budete večer potřebovat v plné síle.

Pijte s rozumem

To se samozřejmě snadněji řekne než realizuje. Snažte se ale myslet alespoň na pár základních pravidel a ráno za to budete vděčni. Jedním a možná i nejhlavnějším z nich je pití vody či jiných nealkoholických nápojů mezi těmi alkoholickými. Zároveň se snažte vyhnout bublinkám, míchání různých druhů alkoholu a celkově i pití koktejlů. Další rada je – pijte raději čirý alkohol. V tom nečirém je mnohonásobně více toxinů a nečistot, které vznikají v průběhu fermentace a ve vašem organismu nadělají neplechu.

Kocovinu už mám – jak se jí zbavit?

Někdy se stane, že ani všechny rady světa napomůžou a ranní kocovině se zkrátka nevyhnete. V tu chvíli vás pravděpodobně zajímá jediné – jak se jí co nejrychleji zbavit?

Doplňte tekutiny

Vzhledem k tomu, že alkohol dehydratuje, je třeba doplnit tekutiny. Ideální je vypít dostatek vody už před spaním a pokračovat ihned po probuzení. Vhodné je pití také sladkého čaje, Coca-Coly nebo džusu. Tyto nápoje vám dodají cukr, který vaše tělo po konzumaci alkoholu ocení. Není ale dobré to s nimi přehánět, protože by mohly negativně působit na trávicí systém.

Dejte si osvědčený silný vývar

Starý dobrý silný vývar nebo česnečka, to je sázka na jistotu. Doplníte tak tělu potřebné tekutiny, energii i další prospěšné látky. A stejně jako před večírkem, i po večírku vám udělá dobře pořádné plnohodnotné jídlo.

Dopřejte si odpočinek

Tělo při zpracování alkoholu vyčerpá spoustu energie, kterou je potřeba doplnit. Snažte se kocovinu jednoduše zaspat. Potom si dejte krátkou procházku na vzduchu, která vám udělá také dobře.

Zpravodaj

Na rizika pití alkoholu v těhotenství má upozornit nová kampaň…

  • 8 září, 202010 září, 2020
  • by Lucie Fílová

Praha 8. září (ČTK) – Kvůli pití alkoholu v těhotenství se v Česku podle lékařů narodí každý rok asi 3000 dětí s vrozenými vadami, zdravotními komplikacemi a nervovými deformacemi. Univerzita Karlova proto připravila informační kampaň, která na to má upozornit. Kampaň s názvem Stop alkoholu v těhotenství začne 9. září u příležitosti mezinárodního dne fetálního alkoholového syndromu. Odborníci k akci připravili webové stránky i přednášky pro veřejnost. Novinářům to dnes řekli zástupci Univerzity Karlovy (UK).

„ČR patří bohužel v pití alkoholu mezi světové premianty, v roce 2019 u nás byla spotřeba čistého alkoholu 8,8 litru na hlavu, což je o 0,2 litru více než v roce 2018. Zvlášť rizikovou skupinou jsou těhotné ženy, u nichž nadměrné požívání alkoholu může vést k trvalému poškození plodu a zdraví dítěte,“ uvedl rektor UK Tomáš Zima. Nová kampaň by podle něj měla přispět k tomu, aby o tom lidé víc přemýšleli a situace se zlepšila.

Podle děkana 2. lékařské fakulty UK Vladimíra Komárka z lékařských studií plyne, že až 30 procent evropských žen v těhotenství konzumuje alkohol, i když třeba jen příležitostně. V Česku se podle něj v důsledku toho narodí ročně téměř 3000 dětí se zdravotními a mentálními problémy. Kolem desetiny z nich pak trpí velmi závažným postižením, uvedl Komárek.

Takzvaný fetální alkoholový syndrom se projevuje změnami tvaru obličeje, malým obvodem lebky, mentální retardací a poruchami chování. Mohou s ním souviset i vrozené vady srdce nebo jiných orgánů. V mírnější formě může dítě trpět vývojovými poruchami řeči, problémy s učením a soustředěním. Důvodem potíží je podle lékařů to, že alkohol zpomaluje vývoj, a to hlavně mozku. Pokud ho těhotná žena pije, proniká alkohol k plodu, který do posledních dnů před narozením nemá dobře vyvinutá játra. „Na místě je proto nulová tolerance k alkoholu,“ řekl Komárek.

Podle lékaře Antonína Pařízka z porodnice U Apolináře studie ukazují, že alkohol přestává v těhotenství požívat kolem 85 procent žen. Polovina zbytku sníží jeho pití, další ženy ale pijí dál jako před otěhotněním. Do budoucna by proto uvítal zavedení screeningu, který by například z moči nebo slin mohl zjišťovat, zda těhotná pije alkohol. Podotkl, že by to zřejmě bylo finančně náročné, ale potíže s alkoholem v těhotenství by se tak mohly redukovat.

Do informační akce Stop alkoholu v těhotenství se podle zástupců UK zapojí všechny lékařské fakulty v ČR. Zorganizují například přednášky pro veřejnost nebo infostánky ve svých městech. V Praze bude 9. září stánek 2. lékařské fakulty UK v Obchodním centru Quadrio na Národní třídě. Připravena bude také speciální webová stránka na doméně www.ceskoajakdal.cz, kde si zájemci budou moct otestovat, co vědí o alkoholu, seznámit se s aktuálními fakty a čísly a zapojit se do znalostní soutěže. Informace budou rovněž na sociálních sítích UK.

Kampaň podpořily mimo jiné ministerstvo zdravotnictví, Státní zdravotní ústav nebo národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

ptd mha

Aktualita

Český vědec v USA vymyslel novou metodu měření alkoholu

  • 4 ledna, 202018 července, 2020
  • by redakce

Albany (USA) 6. ledna (ČTK) – Český biochemik Jan Halámek a jeho tým výzkumníků, působící na univerzitě v Albany na východě Spojených států, vymysleli novou metodu měření alkoholu v organismu, a to za pomoci analýzy potu. Nová metoda je podle výzkumníků přesnější než dechová zkouška a také je neinvazivní, uvedl server Phys.org.

Pokud se nová metoda ujme, v budoucnu by se podle amerických populárně naučných časopisů, které Halámkův nápad upoutal, řidiči při kontrole dopravní hlídkou místo foukání podrobovali obdobě těhotenského testu. Halámkova laboratoř totiž vyvíjí testovací proužek odhalující, kolik alkoholu dotyčnému koluje v krvi na základě úrovně alkoholu v potu.

Potní žlázy, jak vysvětluje Halámek, se nacházejí v těsném sousedství krevního oběhu, a tak se alkohol z krve dostává i do potu. Když se testovací proužek umístí na pokožku řidiče podezřelého z požití alkoholu, změní barvu. A čím více alkoholu dotyčný vypil, tím je proužek tmavší.

Nápad prověřil laboratorní test s 26 dobrovolníky, kteří v zájmu vědy museli vypít několik „panáků“ vodky k dosažení 0,8 promile alkoholu v krvi. V dalších hodinách následovala více než stovka měření srovnávajících přesnost testovacích proužků a přístrojů měřících úroveň alkoholu v dechu. Výsledná zjištění zveřejnil časopis Analytical Chemistry.

„Existuje přímý vztah mezi alkoholem v krvi a potem,“ uvedl Halámek. „Náš výzkum ukázal, že při popíjení alkoholických nápojů úroveň alkoholu v krvi stoupá ve stejné míře jako úroveň alkoholu v potu. Toto zjištění by mohlo významně napomoci snaze zabránit řízení pod vlivem alkoholu,“ zdůraznil.

Přenosné přístroje pro testování alkoholu podle dechu mají četné vady. Výsledek může zkreslit aceton v dechu diabetiků, nikterak nesouvisející s případným popíjením, i požití ústní vody či osvěžovače dechu, anebo dokonce nadýchání se výparů v kabině auta po použití ostřikovače čelního skla. Použití přístroje vyžaduje také spolupráci kontrolovaného. Testovací proužky naproti tomu ani nepotřebují, aby si kontrolovaný jedinec zrovna uvědomoval, že je právě vyšetřován.

„Dechová zkouška při určení míry alkoholu v krvi závisí na nespecifikovaných elektrochemických reakcích. Tento systém má chyby a často je u soudu nepoužitelný,“ uvedl Halámek. Testovací proužky by podle něj strážcům zákona poskytly větší všestrannost, přesnost i průkaznost.

Halámkova laboratoř momentálně spolupracuje s experty na výpočetní techniku při vývoji aplikace pro chytré telefony, která má vyhodnocovat výsledky z testovacích proužků bez případných nesrovnalostí.

Pot sice zapáchá, ale z biometrického hlediska je to podle Halámka fascinující tekutina. Nejenže může pomoci dostat ze silnic přiopilé řidiče, ale vědec přišel i s dalšími chytrými nápady na využití potu, například při odemykání chytrých telefonů a dalších zařízení. Na univerzitě v Albany působí od roku 2013.

msk mka

ADHD u dospělých

ADHD u dospělých

více
Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu MedNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Prosinec

Leden 2021

Únor
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
1
2
3
4
5
6
7
Leden

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
8
9
10
11
12
13
14
Únor

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
15
16
17
18
19
20
21
Únor

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
22
23
24
25
26
27
28
Únor

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
Únor

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Poděbradská 538/46
1
2
3
4
5
6
7
Přidat akci

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.

Vyplněním e-mailové adresy a odesláním souhlasím s GDPR.

  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS