Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
    • Aktuálně
    • Prevence a léčba
    • Děti a mateřství
    • České zdravotnictví
    • Sex a intimní zdraví
    • Výzkumy a studie
  • Akce
  • Kontakt
  • Vstup pro odborníky
Prevence a léčba

Lékařka: Vzácná nemoc způsobující otoky může být zaměněna za…

  • 11 května, 202311 května, 2023
  • by budskap

„Na základě genetické chyby mají ti nemocní problém s cévami, které za určitých okolností bývají propustné pro tekutiny. Pacienti pak trpí velmi významnými otoky,“ popsala lékařka onemocnění HAE. V největším ohrožení jsou podle odborníků ti, kteří o nemoci nevědí.

„Proto je třeba co nejdříve navštívit lékaře, který určí správnou diagnózu a nasadí potřebnou léčbu. Pro nemocné je totiž zcela klíčové rozeznat HAE od otoků jiného původu, především alergických. Při pozdě rozpoznaném či špatně léčeném otoku hrdla může dojít i k úmrtí, pacienti se udusí,“ upozornila Králíčková. Objevovat se podle ní může i u dětí, většina pacientů jsou ale dospělí.

Nemoc je podle odborníků geneticky podmíněná, je poloviční pravděpodobnost, že ji po rodičích zdědí potomek. Podle Králíčkové je možné ji odhalit už z pupečníkové krve novorozence nebo i později genetickým vyšetřením.

Proč nemocný někdy otéká, lékaři přesně neví, situaci podle nich ale zhoršuje například stres, léčba estrogenem, některé léky na krevní tlak nebo mechanické dráždění či úraz. Téměř čtvrtina otéká každý týden, zhruba třetina ale méně často než jednou měsíčně. Pět procent lidí s genetickou chybou nemá příznaky žádné.

Ataku nemoci může předcházet únava, bolest svalů nebo vyrážka, pacienti si tak při rozpoznání jejího nástupu mohou vzít léky, které příznaky zmírní. Samotný otok se rozvíjí desítky minut až hodiny a zhoršuje se 12 až 36 hodin, ustupuje dva až pět dní. Otoky bývají velmi bolestivé, v případě krku a úst i nebezpečné, u vnitřních orgánů jsou otoky zaměnitelné se střevními problémy.

V Česku se léčbě věnují čtyři specializovaná centra v Praze, Brně, Plzni a Hradci Králové, která mohou pacientům předepisovat moderní léčbu. Ta se užívá preventivně. Pacientům, zejména dětským, se věnuje organizace HAE Junior. Pro rodiny připravuje například materiály, jak vysvětlit nemoc ve škole. Některé děti podle předsedkyně sdružení Camily Isaicové nemoc zvládají dobře, jiné ale nechtějí být s příznaky ve škole a často zameškávají.

Výzkumy a studie

Vědci: Za častější alergie u chlapců asi může nižší počet…

  • 9 srpna, 20229 srpna, 2022
  • by andrlovak1

„Výskyt alergických onemocnění roste, a tím i zatížení socio-ekonomických a zdravotnických systémů. Proto se mnoho vědců věnuje hledání způsobu, jak rozvoj alergie předvídat a případně mu zabránit,“ sdělil spoluautor výzkumu Viktor Černý k tomu, proč se tým zaměřil na novorozence. „Je to složité, protože alergie vznikají z různých důvodů. Víme ale, že prenatální období je v tomto ohledu zásadní,“ dodal vědec.

 

Právě chlapce alergie v dětství trápí častěji než dívky. Ženy naopak alergie více postihují v dospělosti. Studie podle expertů prokázaly u chlapců v předpubertálním věku vyšší výskyt jak respiračních, kožních nebo potravinových alergií, tak i prudkých reakcí organismu po kontaktu s alergenem. Najít odlišnost, která to způsobuje, by tak mohlo znamenat objev parametru, na jehož základě by se zvýšené riziko alergie odhalilo. Pupečníková krev je pak podle Černého obzvlášť vhodný materiál k výzkumu, neboť ji lze získat šetrně hned po narození, aniž byl zatížen krevní oběh dítěte.

 

Autoři studie, kterou publikoval časopis Biomedicines, se zaměřili na takzvané regulační T lymfocyty. Tyto buňky jsou podle vědců zásadní k udržení rovnováhy imunitního systému. Posuzují škodlivost cizorodých látek a zároveň tlumí imunitní reakci proti těm, které vyhodnotí jako neškodné. Pokud se to ale u potenciálního alergenu nepodaří, může vzniknout alergie. Regulační T lymfocyty se dělí na přirozené a získané, které vzniknou až po setkání s vnějšími podněty. Děti mají zpočátku získaných mnohem méně než přirozených, neboť před narozením dochází k malému kontaktu s vnějším světem. Placenta a plod na druhou stranu nejsou sterilní, a regulační buňky tak vznikají i během vyzrávání imunity těsně před porodem a po něm.

 

„Právě těchto klíčových buněk jsme u novorozených chlapců zaznamenali menší množství než u děvčat. Jejich imunitní systém je tedy při příchodu na svět v tomto ohledu méně vyzrálý, a to je zřejmě příčinou, proč u nich v předpubertálním věku o něco častěji vznikají alergie,“ uvedl Černý. Podle týmu by právě počet a funkčnost těchto buněk mohly být ukazateli budoucího rizika rozvoje alergie. „Nejsme ovšem ve stadiu, kdy bychom tuto metodu mohli hned začít využívat. Na to je příliš komplikovaná a žádný rychlý test k dispozici v současnosti nemáme. Snažíme se pochopit mechanismy a zpřesnit naše poznání,“ uzavřel Černý.

 

Prevence a léčba

V Rennes mají pylovou farmu, která vydává pylovou předpověď…

  • 4 dubna, 2022
  • by andrlovak1

V květináčích tu vedle sebe rostou trávy jílek vytrvalý, bojínek luční, medyněk vlnatý nebo srha laločnatá. Botanik se stará také o stromy, například břízy nebo lísky. Každá z rostlin se sem dostala z přírody a původně rostla ve vzdálenosti nejvýše 20 kilometrů od Rennes. Geografická blízkost je důležitá, protože v různých oblastech rostliny kvetou v odlišných obdobích. Každý druh je tu podle Tigera zároveň v několika exemplářích z různých světových stran kvůli genetické rozmanitosti.

 

Pylových farem dnes ve Francii existuje dvacet. První vznikla před deseti lety v Nantes, kde je dnes také centrála pro celou pylovou databázi. Ve Francii trpí pylovou alergií deset až 20 procent obyvatel. Světová zdravotnická organizace (WHO) předpovídá, že do roku 2050 bude alergický každý druhý člověk.

 

„Z hlediska veřejného zdraví je to velmi zajímavý preventivní nástroj,“ říká Mickaël Pouliquen, alergolog a referenční lékař v polináriu v Rennes. „Díky němu přesně víte, kdy si vzít a kdy vysadit antihistaminikum. Umožňuje také identifikovat pyl, který je původcem respirační alergie,“ dodává. Důležité je zaznamenat emisi pylu hned první den, protože léčba alergií je nejúčinnější, pokud přijde okamžitě. Po několika dnech už je pylu ve vzduchu více, alergie silnější a léčba náročnější, vysvětluje lékař.

 

Dlouhodobým cílem projektu je pokrýt pylovými farmami celé území Francie, byla by jich potřeba zhruba stovka.

 

„Globální oteplování a znečištění přispívají k nárůstu množství pylů v ovzduší,“ říká Julia Maguérová z asociace sdružující polinária ve Francii. Teplo totiž prodlužuje délku pylové sezony. „Lidé mají stále častěji příznaky alergie v průběhu celého roku, zatímco dříve byli postiženi od února do září. Znečištění také zvyšuje alergenní potenciál pylů, což vede ke stále častějším respiračním problémům,“ dodává Maguérová.

V České republice takzvaný pylový semafor aktuálně kvetoucích alergenů od května 2020 nabízí Český hydrometeorologický ústav. Nějakou formou alergie trpí podle odhadů zhruba třetina české populace.

 

Aktuálně

Alergici by se v Praze neměli koupat v koupalištích Hostivař a Džbán

  • 13 srpna, 2021
  • by andrlovak1

V přehradní nádrži na potoce Botiči v Hostivaři se sinice objevují každoročně. Letos byla voda v této největší vodní ploše v Praze nejméně od května zakalená, od konce července tu hygienici kvůli sinicím koupání nedoporučují. Voda v nádrži Džbán na Litovickém potoce je od pondělí zbarvená do zelena tzv. vodním květem. Ten vytváří přemnožené sinice, které se shlukují do kašovité hmoty u hladiny. Přitom do poloviny července byla v nádrži o výměře 18 hektarů voda bez závad.

Zdraví ohrožující bakterie se letos objevily i v rybníce Šeberák na okraji Kunratic. V tomto roce je tu analyzované vzorky vody prvně odhalily v polovině července, v témže období jako loni. Voda v rybníce, který hlavní město koupilo od soukromého vlastníka v roce 2017, nicméně vykazuje lepší vlastnosti než v minulých letech. Například v letech 2017 a 2018 tu hygienici vyhlásili zákaz koupání, který trval podstatnou část letní sezony. V roce 2019 nechalo hlavní město Šeberák odbahnit a rekonstruovat, což mělo vliv na kvalitu vody v desetihektarovém rybníce. Opravy se týkaly výpustného zařízení a hráze.

Dobrá kvalita vody

Voda nejvyšší jakosti je v rybníku Motol a v nádrži Divoká Šárka v údolí Šáreckého potoka. Zhoršená kvalita vody je v biotopu Lhotka v Praze 4, jak hygienici konstatovali na začátku srpna. Voda v tomto biotopu je tak nyní podle hygieniků pro vnímavé jedince ke koupání nevhodná. Naopak se v tomto týdnu zlepšila kvalita vody v koupališti s přírodním čištěním vody v Radotíně, jehož zřizovatelem je městská část Praha 16. V obou případech byl důvodem hygieniků k udělení horší známky výskyt mikrobů ve vodě.

Pražské venkovní bazény a koupaliště mají letos podle vyjádření provozovatelů problémy s nízkou návštěvností. Týká se to třeba Hostivařské přehrady, jak uvedla koordinátorka provozu Petra Laňková. Podíl na tom podle ní má zejména nestálé počasí a opatření spojená s pandemií covidu-19. Podobně se vyjádřili i vedoucí provozu koupaliště Džbán Miloš Paprocký a provozovatel koupaliště v Motole Milan Kirlík.

Doporučené články

Pylová alergie

  • 25 února, 202125 února, 2021
  • by andrlovak1

Na dveře klepe březen, období, kdy se příroda probouzí k životu. S ní se ale probouzí i nejrůznější alergické reakce na pyly. Velké části populace zarudnou oči, spustí se jim rýma a za každým rohem je slyšet kýchání. Co v březnu alergie nejvíce vyvolává?

V březnu alergiky trápí především pyly ze stromů. Konkrétně je řeč o bříze, dubu, vrbě, jalovci, lísce, olši, tisu, topolu nebo jilmu.

Nejběžnějším březnovým alergenem je právě velmi rozšířená bříza. Již počátkem tohoto měsíce se začnou objevovat její jehnědy, které jsou plné agresivního pylu. Díky nízké hmotnosti těchto pylů je možné jejich šíření daleko od stromu. Není tedy potřeba, aby byl alergik v těsné blízkosti břízy. K alergické reakci v tomto případě stačí, že se nachází někde v okolí, odkud je pyl roznášen například větrem.

Alergií na břízu trpí velké množství populace a nepomáhá tomu ani fakt, že se tento strom hojně vyskytuje na sídlištích a v parcích. V období od března do května se pyly břízy kombinují s pyly dalších kvetoucích stromů z čeledi břízovitých. Někteří alergici na ně reagují současně a vyskytují se tak u nich ještě výraznější projevy.

Jak se pylové alergie projevují

V první řadě je třeba si ujasnit, jak pyly s organismem reagují. Malé částečky se do našeho těla dostávají skrze dýchací systém nebo spojivkový vak. Z toho vyplývají nejčastější projevy pylových alergií, mezi které patří:

  • slzení očí,
  • výtok z nosu,
  • svědění očí a nosu,
  • tmavé kruhy pod očima,
  • kýchání,
  • kašel,
  • bronchiální astma.

Myslete na to, že projevy pylové alergie se mohou dostavit kdykoliv v průběhu života. Pokud tedy některé z nich sledujete, zapomeňte na větu: „Já ale alergie nikdy neměl, to bude něco jiného.“ a raději navštivte alergologa.

Jak projevy zmírnit?

Možná jste u alergologa ještě ani nebyli a s alergiemi bojujete sami nebo si jen chcete poradit bez nutnosti léků. Ať už svou alergii řešíte jakkoliv, existuje pár rad, díky kterým můžete její projevy zmírnit nebo jí dokonce předejít.

  • Omezte větrání, otevřením oken zpřístupníte pylům cestu přímo do bytu.
  • Zaveďte častější úklid, především vysávání koberců a vytírání podlah. Při utírání prachu si možná všimnete žluté utěrky od pylu.
  • Sledujte pylové zpravodajství a snažte se mu přizpůsobit svůj režim tak, abyste se alergenům nevystavovali v té nejhorší chvíli.
  • Po příchodu domů se převlečte, případně si omyjte vlasy, ze kterých tak dostanete pyl, který se vám do nich během dne dostal.
ADHD v praxi dětského neurologa

ADHD v praxi dětského neurologa

více
Pokud máte zájem o zveřejnění vašeho článku na portálu MedNews, můžete jej zaslat na e-mail:
redakce@mednews.cz

Kalendář akcí

Září

Říjen 2023

Listopad
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
30
31
1
2
3
4
5
Říjen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Říjen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Říjen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
6
7
8
9
10
11
12
Listopad

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
13
14
15
16
17
18
19
Listopad

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
20
21
22
23
24
25
26
Listopad

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
27
28
29
30
1
2
3
Listopad

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Listopad

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Prosinec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Přidat akci

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.

Vyplněním e-mailové adresy a odesláním souhlasím s GDPR.

  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.: +420 604 992 595
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS