Správná strava může zlepšit sportovní výkon až o 30 %

Autor: redakce | Zpravodaj | 11. 8. 2016

Každý by měl ve svém stravovacím režimu dodržovat určitá pravidla zdravého stravování. Aktivně žijící jedinci a sportovci pak dvojnásob. Zdravá výživa a sport patří bezpochyby k sobě. Sportovní výsledky jsou závislé nejen na intenzitě tréninku, ale také na zdravém jídelníčku, který tělu poskytne vyvážený poměr všech potřebných živin. 

Jíst 5krát denně co tři hodiny

Nejenom zdravá strava, ale i správné stravovací návyky prokazatelně pomáhají při jakémkoliv sportovním výkonu. „Mezi správné stravovací návyky patří jíst pravidelně 5krát denně přibližně co tři hodiny,“ vysvětluje Mgr. Kateřina Šimková, nutriční specialistka a odborná garantka společnosti Zdravé stravování. S tím může pomoci krabičkové stravování, které funguje na přípravě a dovozu pěti jídel (snídaně, přesnídávka, oběd, svačina, večeře) klientovi každý den. Jednotlivá jídla jsou nutričně vyvážená. 

Sportovci ale vědí, že je rozdíl mezi stravou pro silové sporty a pro atlety. V každém z případů tělo potřebuje jiné množství a složení stravy. Společnost Zdravé stravování, která se zabývá krabičkovým stravováním, má připravené dva programy pro sportovce, které tyto rozdíly zohledňují. Dále nabízí i programy zaměřené na zdraví, na maminky a taky třeba pro vegetariány. 

Každému je jasné, že spořádat před sportovním výkonem, a nejen před ním, knedlo-vepřo-zelo nebo svíčkovou s deseti knedlíky není dobrá volba. Pokud místo těchto jídel sní sportovec zdravé jídlo, pak jeho sportovní výkon bude podstatně větší. Jeho tělo totiž uspoří spoustu energie, kterou by jinak spotřebovalo natrávením tučných nezdravých jídel a tuto ušetřenou energii pak vynaloží právě na zvýšení sportovního výkonu,“ objasňuje Mgr. Kateřina Šimková, nutriční specialistka a odborná garantka společnosti Zdravé stravování. 

8 nejčastějších chyb sportovců:

• Vynechávají snídaně

• Odbývají jídlo před výkonem

• Po zátěži jedí pozdě a špatně

• Kvalitní jídlo nahrazují nekvalitními tyčinkami a koktejly

• Jedí příliš mnoho proteinů a nedostatečně sacharidů

• Slepě důvěřují reklamě

• Myslí si, že při své zátěži mohou jíst cokoliv

• Mají špatný pitný režim

 

Nadějná sportovkyně Kateřina Hálová

Kateřina Hálová je členkou Zlínského atletického družstva. Jejími disciplínami je běh na 800 m a 400 m překážek a také 4 x 400 m štafety. Má za sebou velice úspěšnou sezónu. V letošním roce startovala na několika atletických soutěžích, například na Zlaté tretře v Ostravě, kde běžela v závodě na 3 000 m jako vodič. Jejím úkolem bylo odběhnout 1 000 m v tempu potřebném ke splnění rekordu mítinku a to se také podařilo. Dále startovala na Mistroství ČR, kde se v disciplíně 400 m překážek umístila na druhém místě. Sportovní výkony Kateřiny Hálové se neustále zlepšují a letošní sezonu pokořila několik vlastních osobních rekordů ve všech svých disciplínách. K tomu jí napomáhá trénink a také správná životospráva, do které patří i jídlo. „Díky společnosti Zdravé stravování mi odpadla starost o přípravu jídla, ale to nejdůležitější je, že nemusím vymýšlet, co mám jíst. Pokrmy v krabičkách jsou navíc vyvážené a nemusím se bát o kvalitu obsažených surovin,“ říká Kateřina Hálová, běžkyně a reprezentantka Zlínského atletického družstva, která přisuzuje část úspěchu právě vhodné volbě stravy. Kateřina má kromě vyčerpávajících tréninků navíc zaměstnání a vychovává čtyřletého syna, proto oceňuje, že v oblasti stravování nalezla kvalitního partnera, na kterého se může spolehnout. Dodává také: „Jsem moc ráda, že jsem našla nový pohled na stravování. Pokud nechci tahat zbytečná kila navíc, nemůžu jídlo zanedbávat.“ 

O Zdravém stravování

Společnost Zdravé stravování se orientuje na přípravu krabičkové stravy, zaměřuje se na její čerstvost a vyváženost. Jídelníčky na každý den sestavuje a na jejich přípravu dohlíží nutriční specialistka. Díky rozmanitosti pokrmů se za rok jídla opakují jen minimálně. Zákazníci se zvláštními požadavky, ať již jsou vegetariáni nebo mají alergii na některé suroviny, si mohou nechat jídelníček upravit na míru. Zákazník si navíc si může vybrat z řady programů, například právě program pro sportovce či kojící maminky. Společnost Zdravé stravování nabízí Krabičkovou stravu s rozvozem po většině České republiky. Více o krabičkové stravě naleznete na webových stránkách: www.zdravestravovani.cz

Pro další informace: 

Lenka Dudková, AMI Communications, e-mail: lenka.dudkova@amic.cz, tel.: 724 012 626