Šmucler: Zubní kaz je nemocí chudých, je třeba se na ně zaměřit

Autor: Redakce | České zdravotnictví | 20. 5. 2021

Čtvrtina populace má podle Šmuclera 60 procent zubního kazu a tito lidí mají méně než pět procent bohatství společnosti. „Zubní kaz je nemocí chudých. Je to také nemoc nějaké nepořádnosti, ale jestli s kazem chceme něco udělat, musíme se zaměřit hlavně na chudé lidi,“ řekl Šmucler.

Přesná data o tom, jak jsou na tom Češi s ústním zdravím, podle stomatologů nejsou. Z údajů zdravotních pojišťoven podle Šmuclera vyplývá, že výrazně klesá výskyt zubního kazu u dospělých, ale neklesá a spíše mírně stoupá u dětí. Česká stomatologická komora proto chystá akce, na kterých bude dětem vysvětlovat, jak si mají správně čistit zuby. První bude v pátek v Sadech Svatopluka Čecha na pražských Vinohradech.

Bezzubí lidé podle stomatologů umírají asi o dva roky dříve než ostatní populace. „Málo se ví, že chronické záněty v ústech zvyšují riziko infarktu myokardu a podílejí se na dalších chronických zánětech v těle,“ uvedla zubařka Štěpánka Bálková.

Ortodoncie

Během pandemie covidu-19 podle Šmuclera vzrostl zájem o ortodoncii a řada lidí se také rozhodla pro větší zásahy do svého chrupu. Zároveň ale mnozí lidé při práci z domova zapomínali na čištění zubů. Podle Bálkové si Češi nakoupí průměrně necelé dva zubní kartáčky na osobu za rok, měnit by je ale měli alespoň jednou za tři měsíce, na rok tedy potřebují minimálně čtyři.

Celá stomatologie v ČR má podle Šmuclera obrat asi 30 miliard korun, velká část výdajů je ale podle něj zbytečná, protože zubnímu kazu se dá předcházet dobrou prevencí. Z veřejného zdravotního pojištění šlo na stomatologickou péči loni asi 12,8 miliardy korun. Vyplývá to z podkladů k dohodovacímu řízení o úhradách na příští rok. Část péče v zubních ordinacích si pacienti hradí sami.

V Česku je podle České stomatologické komory asi 9000 stomatologů, z toho tisícovka nemá smlouvy s pojišťovnami a pacienti si tam musí za veškerou péči platit. Počet zubařů na počet obyvatel je v ČR podle komory dostatečný, problém je ale s tím, že někteří pacienti například po odchodu zubaře do důchodu nemohou najít nového lékaře.