Slovensko věří, že bude mezi zeměmi, jež nejlépe zvládly pandemii

Zpravodaj | 31. 3. 2020

Bratislava 31. března (zpravodaj ČTK) – Slovensko očekává, že díky zavedení přísných omezení se zařadí mezi pětici států, kterým se nejlépe podaří zvládnout pandemii způsobenou koronavirem. Vyplývá to z nejnovější studie státního Institutu zdravotní politiky, jejíž závěry dnes novinářům představil jeho šéf Martin Smatana. Podle premiéra Igora Matoviče by zdravotnictví mělo zvládnout nápor pacientů při vrcholu pandemie nemoci COVID-19. Za jednu z možností, jak porazit pandemii, označil zastavení veškeré činnosti v zemi kromě například kritické infrastruktury na dobu asi tří týdnů.

„Opatření jsou nevyhnutelná. Pokud se nám to podaří udržet, tak věříme, že budeme mezi pěti nejlepšími zeměmi, jako je například Singapur, Tchaj-wan nebo Jižní Korea, kterým se to podaří efektivně zvládat,“ uvedl Smatana. Vyjádřil přesvědčení, že Slovensku se prakticky podařilo vyhnout se situaci, jaká nastala ve Španělsku či Itálii, které se potýkají se značným počtem nemocných a úmrtí.

Slovensko v polovině března například zavřelo školy, řadu různých prodejen, poskytovatelů služeb a zakázalo pořádat hromadné sportovní, kulturní a společenské akce. Později zavedlo povinné nošení roušek nebo jiného způsobu překrytí nosu a úst na veřejnosti. Úřady od začátku tohoto týdne sice rozšířily okruh maloobchodních prodejen, které mohou mít otevřeno, zároveň ale zpřísnily pravidla jejich provozu. Například stanovily limit na počet zákazníků, kteří mohou být v jednom okamžiku v prodejně. Toto opatření v pondělí způsobilo fronty před prodejnami.

„Opatření mají reálný smysl. Opatření jsou proto, abychom se chránili vzájemně, abychom chránili důchodce, abychom eliminovali v první řadě škody na našich životech,“ řekl Matovič na tiskové konferenci se Smatanou.

Pětimilionové Slovensko zaznamenalo dosud 363 potvrzených případů infekce. Země zároveň začala zvyšovat počty testů, ve kterých v přepočtu na obyvatele zaostávala i za Českem. Podle Matoviče při očekávaném vrcholu pandemie za zhruba čtyři měsíce by Slovensko mohlo zvládnout odhadovaný počet vážně nemocných, kteří budou kvůli nemoci COVID-19 potřebovat napojení na umělou plicní ventilaci. V té době by země měla mít asi 1000 plicních ventilátorů, tedy zhruba dvojnásobek stávající kapacity. Stát hodlá dokoupit technické vybavení i vyškolit potřebný personál.

Předseda vlády nastínil různé možnosti opatření proti šíření pandemie. Nejtvrdší z nich by bylo „vypnutí“ veškeré činnosti v zemi s výjimkou provozu základní infrastruktury na dobu asi tří týdnů, což by si podle něj ale vyžadovalo celospolečenskou shodu. Jinou možností je zavedení povinné karantény pro rizikové skupiny obyvatel, například seniory. Bez nových opatření by stávající omezení mohla podle něj trvat dlouhou dobu, naznačil například až roční přerušení výuky na školách.

Adrian Bobok šeb