Ruská vakcína podle úřadu vyžaduje osm týdnů abstinence

Autor: Redakce | Zpravodaj | 8. 12. 2020

Moskva 8. prosince (ČTK) – Při očkování proti koronaviru se nesmí pít alkohol nejméně osm týdnů, upozornila šéfka úřadu na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor Anna Popovová podle ruského listu Kommersant. Alkoholických nápojů je podle ní nutné se zřeknout dva týdny před očkováním a také po dalších šest týdnů po naočkování první dávkou vakcíny.

Již dříve se proti požívání alkoholu po očkování vyslovila místopředsedkyně ruské vlády Taťjana Golikovová. Ta ale nabádala krajany pouze k „omezení spotřeby lihovin“.

Popovová objasnila, že v zájmu zdraví se alkohol nesmí pít „ani před, ani po, ani během“ očkování, které sestává ze dvou dávek očkovací látky. Vysvětlila to tím, že požití lihovin se organismus pustí vší vervou do detoxikace organismu, což se ale děje na úkor vytváření imunity. Zkrátka, organismus by měl dostat šanci vytvořit si správnou obrannou reakci po očkování.

„Přinejmenším dva týdny před očkováním je nutné přerušit příjem (alkoholu). Vypracování imunity zabere 21 dní mezi dvěma injekcemi a dalších 21 dnů po (druhé) injekci, což dělá 42 dnů. Ale musíte jasně chápat, že v tyto dny se musíte šetřit,“ uvedla Popovová v rozhlasovém rozhovoru.

Kommersant připomněl, že v Rusku úřady zatím schválily dvě ruské vakcíny: Sputnik V a EpiVakKorona. K výrobě se také připravuje třetí vakcína. Na příkaz prezidenta Vladimira Putin se od konce uplynulého týdne vede masové očkování, zpočátku učitelů, lékařů a sociálních pracovníků. Očkování je dobrovolné, i když v nezávislých médiích se už objevily informace, že v některých velkých státních firmách jde spíše o „dobrovolně povinné“ očkování s přesně stanovenými kvótami pracovníků. V Rusku se od začátku pandemie nakazilo již více než 2,5 milionu lidí.