Ruší se premiéry filmů, zavírají divadla, jiné akce se přesouvají

Zpravodaj | 10. 3. 2020

Praha 10. března (ČTK) – Představení okamžitě až do odvolání zrušila některá pražská divadla s kapacitou sálu přes 100 diváků. Reagují tak na dnešní rozhodnutí Bezpečnostní rady státu, která zakázala pořádaní akcí, jichž by se mohlo zúčastnit právě více než 100 lidí. Ruší se i některé premiéry filmů a na ně navazující distribuce. Do kin tak třeba zatím nepřijde film 3Bobule, který měl mít premiéru ve středu.

Národní divadlo ruší do odvolání představení všech souborů ve všech budovách včetně středeční předpremiéry činohry Stát jsem já ve Stavovském divadle. Vstupné vrací obchodní odbor za zakoupená představení prozatím s termínem hraní do 17. března včetně. „Online nákupy budou odbaveny bankovním převodem, vstupenky zakoupené fyzicky na pokladně je možné zaslat e-mailem, aby se omezil osobní kontakt,“ sdělila ČTK Ivana Hendrychová z ND. K dispozici bude pokladna na Nové scéně. O dalším postupu bude ND informovat na webu.

„Jsme donuceni pro vás nehrát. Nevíme do kdy, protože to nikdo neurčil. Nevíme proč, protože v ČR onemocnělo cca 38 lidí s příznaky lehké chřipky,“ uvedl dnes na webu ředitel Divadla na Jezerce Jan Hrušínský. Vstupenky na dnešní a případně i další zrušená představení zůstávají v platnosti a divadlo bude hledat náhradní termíny. Na svém facebookovém profilu se Hrušínský ostře pustil do premiéra Andreje Babiše a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha; podle divadelníka opatření vlády bude mít likvidační dopad na malé fungující firmy.

Divadlo Na zábradlí ruší do 24. března všechna představení bez náhrady. Peníze za vstupenky zakoupené v prodejní síti GoOut budou divákům vráceny na jejich bankovní účet. Vstupenky zakoupené na pokladně divadla je možné vrátit v místě nákupu. „Zrušení se momentálně týká celkem 13 představení, včetně jednoho na malé scéně, které se divadlo rozhodlo zrušit z preventivních důvodů. O konání představení po 24. březnu a případné další refundaci zakoupených vstupenek, budeme naše diváky informovat v průběhu příštího týdne,“ uvedla za Divadlo Na zábradlí Alexandra Poláková. Zatím nedotčené zůstávají přípravy inscenace režiséra Jana Prušinovského Zlatá pláž, jejíž premiéra je plánována na 16. dubna.

Ceny Czech Grand Design kvůli koronaviru mění termín z původně plánovaného 24. března. Nový termín pořadatelé oznámí.

Společnost BIOSCOP dočasně ruší distribuci filmu 3Bobule do kin, včetně pražské a slovenské slavnostní premiéry a veškeré naplánované akce spojené s uvedením filmu. Film měl být po středeční pražské premiéře uveden do kin od 12. března. Náhradní termín zatím není známý. Posouvá se i termín uvedení filmu Šarlatán Agnieszky Hollandové do českých kin. Organizátoři ruší i novinářskou projekci a tiskovou konferenci, které se měly konat 16. března. Film měl jít do distribuce 26. března.

Odkládá se i premiéra filmu Princezna zakletá v čase, která byla plánována na 19. března. „Prozatím bohužel nemůžeme určit nové datum uvedení snímku do kin,“ uvedl za produkci filmu Martin Kubišta.

Rock Opera zrušila premiéru rockové opery Troja s Evou Urbanovou, která se měla konat 19. a 20. března. Náhradní termín bude 20. a 21. května, vstupenky zůstávají v platnosti.

Ode dneška přestávají hrát Divadlo v Dlouhé a Činoherní klub, Městská divadla pražská zatím zrušila dnešní představení. Předávání Cen divadelní kritiky, které se bude konat 16. března v divadle Komedie, se uskuteční bez diváků. Program bude možné sledovat streamovaným přenosem České televize, sdělili pořadatelé. Divadlo v Dlouhé zrušilo představení naplánovaná na tento a příští týden. Vstupenky koupené v pokladně lze vrátit do konce dubna, platbu za e-vstupenky vrátí divadlo rovnou na účet. Zatím dnešní představení zrušila Městská divadla pražská.

Pořadatelé udílení cen Magnesia Litera počítají, že finále letošního ročníku 7. dubna se na Nové scéně uskuteční, případně ale bez diváků. Pořadatelé červnového festivalu Metronome Prague vzhledem k termínu pokračují v plánování a přípravách, uvedla mluvčí festivalu Martha Häckl.

hrm jir jw