Roušky darované z Tchaj-wanu dala Vysočina dětským domovům

Autor: Redakce | Zpravodaj | 21. 12. 2020

Jihlava 21. prosince (ČTK) – Kraj Vysočina rozdělil mezi dětské domovy v kraji respirátory, které do Česka darovala prostřednictvím Senátu tchaj-wanská společnost Autoland. Posledních 350 kusů dnes od hejtmana Vysočiny Vítězslava Schreka (ODS) a předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) obdržel dětský domov v Jihlavě. Podle jeho ředitele Radka Vovsíka pokryje dar přibližně měsíční spotřebu respirátorů.

Domov se školou a střediskem výchovné péče se stará o 37 dětí, na vánoční svátky bude většina z nich u svých rodin, v domově zůstane sedm dětí. Respirátory domov používá při výuce ve vlastní základní škole, s respirátory chodí do škol i desítka středoškoláků, která v domově žije. Velkou spotřebu jich má středisko výchovné péče a denní stacionář pro děti s výchovnými problémy, který byl v listopadu v provozu první rok.

Vysočina získala prostřednictvím Senátu 6000 respirátorů. „Pan předseda si přál, zda by mohla být ta dodávka umístěná do některého ze školských zařízení a my jsme se v rámci Kraje Vysočina dohodli, že je budeme distribuovat do dětských domovů,“ řekl hejtman. Roušky byly na Vysočině rozdělené dětským domovů bez ohledu na jejich zřizovatele. Do domovů poputuje za čas zřejmě i druhá dodávka ve stejném objemu. „Jsme si vědomi, že je to zásoba na nějaké dny, tak to ještě posílíme,“ řekl Schrek.

Senát získal příslib daru 200.000 respirátorů. Prozatím mohl mezi kraje rozdělit polovinu. „Roušky byly darované Senátu, my jsme se ale rozhodli, aby to nebylo komplikované, že je darujeme dál krajům. Nějak moc jsme to nepočítali, každý kraj dostal v první fázi 6000 roušek nebo respirátorů. Je na rozhodnutí hejtmanů, respektive krajských rad, jak budou využity,“ řekl Vystrčil.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil navštívil Tchaj-wan na konci srpna. Při návštěvě se k darům ve prospěch České republiky rozhodla společnost Autoland Technology, kromě respirátorů věnovala do Česka několik linek na jejich výrobu. Jejich příjemcem je podle Česko-tchaj-wanské obchodní komory česká firma InoCure.

Návštěvu Tchaj-wanu plánoval už Vystrčilův předchůdce v čele Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Cesta se uskutečnila i přes protesty Číny, která ostrovní zemi považuje za svou vzbouřenou provincii. Proti české návštěvě Tchaj-wanu byli i prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO). Zastání naopak Vystrčil našel u části opozice, některých evropských zemí a USA.