Registry připomínají den dárců kostní dřeně, přibývá jich

Autor: redakce | Zpravodaj | 14. 9. 2018

Praha 15. září (ČTK) – Petřínská rozhledna a Tančící dům v Praze dnes večer budou nasvícené červenou barvou. Český registr dárců krvetvorných buněk při pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) tak připomene Mezinárodní den dárců kostní dřeně. Počty dárců rostou i v českých registrech. Díky mezinárodnímu propojení databází se podaří najít dárce pro 90 procent českých pacientů. Úspěšnost léčby je 60 až 80 procent u dospělých a 70 až 90 procent u dětí.

V Českém národním registru dárců dřeně (ČNRDD) při Fakultní nemocnici Plzeň se počet dárců za osm let zdvojnásobil, v současné době jich je asi 81.000. Registr při IKEM vzrostl o třetinu, má asi 30.000 zapsaných. Databáze obou se částečně překrývají.

Na celém světě je zapsáno v podobných registrech přes 31 milionů lidí. Pro Česko by bylo třeba asi 200.000 dárců. Vhodný dárce se zpravidla nejprve hledá v úzké rodině, nejčastější je shoda mezi sourozenci. Pokud dárce není v rodině, hledá se v registrech.

Oba české fungují od začátku 90. let. ČNRDD umožnil od doby svého vzniku transplantaci 1517 nemocným, 205 z nich bylo v zahraničí, 652 jeho dárců věnovalo krvetvorné buňky, mnozí z nich vícekrát. Zahraniční dárci pomohli 864 Čechům.

Ročně v Česku některým typem leukémie onemocní kolem stovky lidí, u dalších zhruba 1000 lidí se objeví porucha krvetvorby. Transplantace je úspěšná u dospělých z 60 až 80 procent, u dětí ze 70 až 90 procent. Za 25 let fungování registru se mění druhy leukémií, pro něž se transplantace jako léčba využívá, počty potřebných pacientů jsou ale stále podobné. Kostní dřeň se musí k pacientovi dostat do 24 hodin, krvetvorné buňky do 48 hodin.

van jw