Poznáte úpal od úžehu a víte, jak s nimi bojovat?

Autor: redakce | Prevence a léčba | 3. 6. 2021

Poznat, zda má člověk úpal, nebo úžeh není jednoduché a většina lidí s tím má problém. Není se čemu divit, příznaky jsou podobné a samotné názvy jsou celkem matoucí. Stačí si ale zapamatovat, co je příčinou úpalu, a co naopak úžehu, díky čemuž pak můžete nepříjemnostem z obojího snadno předejít.

Trávit v létě celé dny u vody je běžná zábava, ze které si ale může člověk přinést domů pořádné nepříjemnosti. Nevolnost, bolest hlavy, únava – to jsou běžné příznaky úpalu, ale také úžehu. Jak máme tedy poznat, s čím se zrovna potýkáme a jak tomu příště ideálně předejít?

Úpal zapříčinilo velké horko

Úpal je zapříčiněn přehřátím organismu po dlouhém pobytu v prostředí s vysokou teplotou. Není tedy nutně podmínkou, aby byl člověk vystaven slunci. Úpalu k jeho rozvinutí napomáhá hlavně malý příjem tekutin. Tělo bez nich není schopno tvořit dostatek potu, který nás přirozeně ochlazuje. Jeho termoregulace selže a dochází k přehřátí organismu.

Jaké jsou jeho příznaky?

Mezi příznaky úpalu patří:

  • nevolnost s pocitem na zvracení
  • bolest hlavy
  • křeče
  • zrychlený tep
  • zvýšená teplota
  • únava a malátnost

První pomoc při úpalu

V první řadě je potřeba snížit teplotu postiženého. Toho docílíme přesunem do stínu nebo ideálně do chladné místnosti, která ale není klimatizovaná. Pokud by byl prostor příliš chladní, může dojít k šokovému stavu, kdy se tělo špatně pere s obrovským teplotním rozdílem. Dále přijde na řadu odložení co nejvíce vrstev oblečení, které mohou bránit zchlazení a studená sprcha, případně alespoň nádoba se studenou vodou na nohy. Pomoci může i mokrý ručník na čelo.

Po zchlazení organismu přijde na řadu doplnění tekutin, které ale nesmí být úplně ledové. Ideální je vlažný nápoj s minerály, například minerální voda, iontový nápoj nebo slazený čas. Pozor ale na vypité množství, není vhodné do těla najednou dostat několik litrů tekutin, deficit je lepší doplnit postupně po douškách.

Úžeh má na svědomí slunce

Zatímco úpal vzniká v důsledku vysokých teplot, úžeh má na svědomí přímo sluneční záření. K úžehu dochází po dlouhém pobytu na přímém slunci, v nejhorších případech bez pokrývky hlavy a pravidelného namáčení vlasů. Následkem je tzv. přehřátí mozku.

Jaké jsou jeho příznaky?

Úžeh má velmi podobné příznaky, jako úpal. Jediným zásadním rozdílem je, že v tomto případě se dostavují se zpožděním i několika hodin, často v noci. Úžeh často doprovází i spálená kůže od slunce.

První pomoc při úžehu

Stejně jako příznaky úžehu jsou téměř totožné jako u úpalu, první pomoc je také obdobná. Základ je totožný, postarat se navíc ale musím ještě o spálenou pokožku postiženého. Je tedy potřeba sáhnout po speciálních přípravkách pro zklidnění spálené kůže, které jí zároveň hydratují a podpoří hojení.

Co vám pomůže na úžeh i úpal najdete zde.