Porod současnosti | Na co všechno je potřebné myslet v předstihu?

Příprava na porod je klíčovým krokem pro každou těhotnou ženu, která se chystá přivítat na svět své vytoužené dítě. Moderní medicína a porodní péče nabízejí nové metody a nástroje, které pomáhají budoucím maminkám cítit se sebejistěji a lépe se připravit na tuto důležitou událost. V dnešní době je důležitější než kdy jindy, aby se ženy cítily podporované, informované a připravené na porodní zážitek.

Buďte o krok na před a vzdělávejte se

Znalosti jsou vždy klíčem k informovanému rozhodnutí, proto při hledání informací během těhotenství dejte přednost ověřeným zdrojům a své dotazy konzultujte nejlépe přímo s odborníky v rámci porodnictví, pediatrie nebo genetického lékařství atd. Být dobře informovaní vám umožní lépe se připravit na porod a uvolní zbytečné obavy. Absolvování prenatálního kurzu, který je veden zkušenou certifikovanou porodní asistentkou, přispěje k dosažení optimální harmonie. Hlavním záměrem je získání základního porozumění porodnímu procesu – například, rozpoznání vhodného okamžiku pro hospitalizaci, správného dechového rytmu a možných lékařských intervencí, které se během porodu mohou vyskytnout. Pokud toužíte získat hlubší informace o specifickém tématu, například o možnostech zmírnění bolesti, namísto toho, abyste se pustili do často nepřehledných zdrojů na internetu nebo různých diskusních fórech, je vhodné konzultovat se svým lékařem nebo porodní asistentkou.

Vytvořte si svůj porodní plán

Je jen na vás jaké jsou vaše preference a požadavky. I když pravděpodobně nebude možné všechny vaše přání v plánu zohlednit v plném rozsahu, nicméně je to nástroj, který vám umožní vyjádřit svoje preference a zároveň komunikovat s týmem zdravotní péče, co samozřejmě přispívá k vytvoření co nejpříjemnějšího porodního zážitku. V jednoduchých bodech zmiňte nasledovní informace:

  • podpora během porodu (partner, dula, přítel/přítelkyně nebo příbuzný)
  • atmosféra porodu (aromaterapie, hudba apod.)
  • preference porodní polohy
  • podání léků utišujících bolest (je potřeba konzultovat dopředu např. epidurální podání)
  • kdo přestřihne pupeční šňůru
  • jestli nechat dotepat pupečník
  • odebrání perinatálních tkání – pupečníková krev, tkanivo pupečníku a placenty (je potřebné mít zajištěné dopředu)
  • váš postoj ke komplikacím
  • váš zájem děťátko kojit
  • nezapomeňte poděkovat personálu

Příprava porodního plánu poslouží i jako užitečný průvodce při rozhodování, co si vzít sebou do porodnice. Kromě nezbytných a doporučených věcí, které vám poradí váš lékař nebo porodní asistentka, které můžete najít i na oficiálních webových stránkách zdravotnického zařízení, máte také možnost přibalit si i osobní drobnosti, které vám zpříjemní váš pobyt v porodnici.

Genetické testování – kam pokročila věda

Genetické testování je oblastí, která za posledních několik desetiletí zaznamenala značný pokrok díky rozvoji technologie a vědeckého výzkumu. Genetické poradenství vám poskytne informace o tom, jak mohou genetické předispozice ovlivnit vás a vaše blízké, speciálně pokud plánujete nebo naopak nemůžete otěhotnět. Těhotenství je období kdy se rodiče setkávají s genetikou a je možné někdy i žádoucí podstoupit v rámci reprodukční péče genetické testy (nejčastěji se jedná o chromozomální aberace plodu – Downův syndrom, Edwardsův syndrom atd.).

Porod – jedinečná příležitost k odběru pupečníkové krve a placenty

Jedním z důležitých rozhodnutí, které rodiče mohou učinit, je odběr jedinečné pupečníkové krve. Pupečníková krev obsahuje cenné krvetvorné kmenové buňky, které mohou být v budoucnu využity k léčbě různých závažných hematoonkologických a nádorových onemocnění samotného dítěte nebo i sourozence. Pro mnohé rodiče může být odběr pupečníkové krve novým pojmem, a proto je důležité získat všechny potřebné informace v předstihu. K odběru se maminka přihlásí předem, podepíše souhlas a vyplnění formulář. V porodnici se s odběrem automaticky nepočítá, proto je důležité mít zmíněné náležitosti dopředu připravené. Pokrytí odběru je zcela rozsáhle a to již 70% nemocnic v ČR. V současnosti jsou v Česku dvě soukromé banky, které na žádost rodičů uchovají perinatální tkáně – pupečníkovou krev a tkáň pupečníku. Nicméně pouze jedna banka, a to konktrétně Cord Blood Center nabízí také i odběr placenty, která se postupně stává dostupnější ve stále větším počtu nemocnic. Uchování perinatálních tkání je investicí do současných i budoucích vysoce inovativních léčebných postupů. Odběr pupečníkové krve a její uchování si hradí rodiče dítěte z vlastních finančních zdrojů.

Trendy současnosti

Současné trendy v rámci porodní a poporodní péče se snaží zlepšit celkovou zkušenost žen během porodu a následné péče o novorozence. Samozřejmé je, že se liší podle aktuálního vývoje v zdravotnictví. Rodinné pokoje již nikoho pravděpodobně nepřekvapí, za to poskytnutí antiadhezivní bariéry – např. Hyalobarrier gel (i když za příplatek) pro lepší hojení ran po císařském řezu, stravování formou bufetu, aromaterapie, monitoring dechu děťátka a další inovace představují současný standard v moderních porodnicích. Tyto trendy jsou zaměřeny na zvýšení komfortu a péče pro matky a novorozence během období porodu a následné rekonvalescence. Aromaterapie a relaxační techniky pomáhají snižovat stres a úzkost, zatímco moderní technologie, jako je monitoring dechu novorozence, přináší rodičům větší míru klidu a jistoty ohledně zdravotního stavu jejich dítěte. Tímto směrem se vyvíjí moderní porodnická péče, aby plně reflektovala potřeby a očekávání rodičů v dnešní době.

Moderní příprava na porod je komplexní a holistický proces, který spojuje lékařskou péči, psychologickou podporu a individuální přístup k potřebám každé ženy. Cílem je zajištění bezpečného a pozitivního porodního zážitku, který zohledňuje jak fyzické, tak emocionální aspekty této důležité životní události.