Pojišťovna: Laboratoře musí mimořádné opatření dodržovat

V mimořádném opatření, které vydalo ministerstvo zdravotnictví v pátek 28. května, se uvádí, že všem poskytovatelům zdravotních služeb, kteří metodou PCR na nákazu koronavirem testují, se nařizuje dvakrát měsíčně udělat test lidem, kteří jsou účastní veřejného zdravotního pojištění.

V prvních dnech ale některé laboratoře tuto možnost nenabízeli a lidé, kteří test nutně potřebovali například pro cestování, si ho museli zaplatit. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na dotaz ČTK ve středu řekl, že mají nárok na to, aby jim testovací centrum peníze vrátilo.

S tím ale některé laboratoře nesouhlasí. Například podle mluvčího laboratoří GHC Genetics Michala Mikšíka se firma chtěla problému a nejasnostem s placením vyhnout, proto službu nenabízí. „Ani v tuto chvíli stále nejsou všechny procesní podmínky pro spuštění služby nastaveny tak, abychom alespoň v případě naší laboratoře mohli službu spustit,“ sdělil ve čtvrtek ČTK.

Apel ze strany ministerstva na vracení peněz podle něj není šťastný. „Domnívám se, že by bylo férové přiznat, že odběrová místa na to zkrátka nedostala dostatek času,“ dodal. Ministerstvo ale už v úterý argumentovalo tím, že opatření je zveřejněné už od pátku a povinnost začala platit v pondělí.

„Laboratoře by tyto testy provádět měly. Pokud je nám známo, Ministerstvo zdravotnictví situaci řeší tak, aby tomu tak skutečně bylo,“ sdělil dnes ČTK výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven ČR Martin Balada. Pojišťovny sdružené do svazu pokrývají asi 40 procent pojištěnců, ostatní jsou pojištění u VZP. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Ministerstvo zdravotnictví na základě dohody s pojišťovnami snížilo cenu, kterou laboratořím za PCR testy hradí téměř na polovinu. Z dosavadních 1131 korun nově hradí jen 614 korun za preventivní test na žádost pojištěnce a od začátku července bude za stejnou částku i test nařízený lékařem či hygienou. Původně chtěly za preventivní test platit jen 350 korun, po protestech laboratoří se ale cena zvýšila.

Snížila se také cena za antigenní test z 350 na 201 korun. Některá odběrová místa, která provádějí jen tento typ testů, zvažují ukončení své činnosti.