Plicní oddělení karlovarské nemocnice se otevřelo veřejnosti

Autor: redakce | Zpravodaj | 24. 2. 2017

Karlovy Vary 25. února (ČTK) – Nově vybudované plicní oddělení nemocnice v Karlových Varech se dnes otevřelo veřejnosti poprvé a naposledy před tím, než se tam ze starého oddělení přesunou pacienti. Návštěvníci si tak mohli prohlédnout veškeré zázemí včetně speciálního pokoje pro pacienty s podezřením na tuberkulózu. Jednou z hlavních výhod stavby za 71 milionů korun je napojení dříve odloučeného pavilonu na centralizovanou péči v nemocnici, řekl ČTK generální ředitel Karlovarské krajské nemocnice a.s. Josef März.

„My jsme dnešním dnem udělali pro veřejnost takovou možnost prohlédnout si nově vybudované plicní oddělení. Protože pozítří už se sem budou stěhovat pacienti a nebude možné si je prohlédnout jinak než jako pacient. Ten zásadní rozdíl je určitě v tom, že je v centrální části budovy, je dostupné suchou nohou ze všech ostatních oddělení. A především má rychle a pružně k dispozici intenzivní péči,“ řekl März. Snadno dostupný je z nového oddělení také takzvaný komplement – vyšetřovací metody jako například rentgen, CT nebo magnetická rezonance.

Nemocnice zároveň využila prostor k výstavě historických i moderních lékařských přístrojů. Návštěvníci tak měli možnost moderní techniku porovnat například s 50 let starým přístrojem na hrudní odsávání nebo s historickým přístrojem k vyšetřování srdečních ozev plodu v děloze. K vidění byl i historický operační stůl nebo přístroje pro narkózu.

Přístavba plicního oddělení byla dokončena loni v prosinci. Dosavadní třípatrový pavilon plicního oddělení byl starý 120 let a současným požadavkům už nevyhovoval. I nadále disponuje plicní oddělení 22 lůžky, komfortnější bude ale jak pro pacienty, tak pro personál. Ročně lékaři a sestry ambulantně ošetří zhruba 7000 pacientů, 500 je jich hospitalizováno.

stu rot