Plavání pomáhá v těhotenství od bolesti. Je ale potřeba hlídat kvalitu vody

Autor: redakce | Zpravodaj | 18. 4. 2016

Pasohlávky, 19. dubna 2016

Pokud by si měly nastávající maminky vybrat jediný sport, kterému se v těhotenství budou věnovat, pak je to plavání. Pobyt ve vodě odlehčí jejich kloubům, pomůže posílit a uvolnit namáhaná záda a navíc hrozí minimální nebezpečí zranění. Aby byl ovšem pobyt ve vodě bezpečný a bezproblémový, je potřeba dodržet několik zásad.

Problémem v těhotenství bývá, že i aktivní maminky musejí často omezit pohyb, na který byly zvyklé. Běhání způsobuje otřesy a s přibývající váhou namáhá klouby, při cyklistice má řada maminek s rostoucím bříškem problém udržet balanc. Jedním z mála sportů, které naopak lékaři vřele doporučují, je plavání. „Plavání je fyzická aktivita, která budoucím maminkám nemůže ublížit. Musejí ale plavat správně – nepřetěžovat se a ve vodě spíše relaxovat,“ upozornila lékařka Hana Medřická. Nastávající maminky se ve vodě mohou pohybovat s lehkostí, na kterou byly zvyklé, odlehčí kloubům, posílí záda i pánevní dno a povzbudí krevní cirkulaci. Odborníci dokonce tvrdí, že těhotné ženy, které pravidelně plavou, lépe spí a trpí méně ranními nevolnostmi.

Další z řady pozitiv je i to, že s plaváním lze začít už po dvanáctém týdnu těhotenství. Ideálnější je ovšem počkat až na dvacátý týden. Pokud se žena cítí dobře a nemá žádné zdravotní komplikace, může si pohybu ve vodě užívat až do porodu. „Nastávající maminky by se ovšem neměly vydávat plavat samy. Proto je většinou do akvaparku někdo doprovází, především z důvodu rychlého zásahu, pokud by se mamince přitížilo,“ řekla Iva Kašíková z Aqualandu Moravia. Právě ve zdejším akvaparku si maminky mohou odpočinout například v klidové zóně na lehátkách. Podle odborníků by navíc těhotné ženy měly mít po ruce dostatek čisté vody a například sladší ovoce, které v případě potřeby rychle dodá cukr.

Plavání připraví na porod

V případě, že si chce žena udržet i během těhotenství kondici, je nejlepší zvolit specializované lekce. Ty většinou probíhají pod vedením porodní asistentky a jsou šité na míru těhotným ženám. „Pravidelné plavání udržuje maminku v dobré fyzické kondici, což může mít na následný porod jedině pozitivní vliv,“ potvrdil doktor Lukáš Hruban z Gynekologicko-porodnické kliniky MU a FN Brno. Kromě protažení a uvolnění se ženy na lekci učí například dýchat do vody a rozšiřují si kapacitu plic, což se při porodu velmi hodí.

I přesto, že je plavání považováno za bezpečný pohyb i v těhotenství, ženy by si měly dát pozor na několik základních věcí. „Důležitá je kvalita vody, ve které budou matky pobývat. Nejlepší je slaná voda. Pokud ovšem není v blízkosti moře či slaný bazén, pak je vhodná hlídaná a pravidelně ošetřovaná voda. Například Aqualand Moravia nabízí takzvanou geotermální vodu, která má obecně blahodárný vliv na lidský organismus,“ konstatovala Kašíková. Vyhnout by se ženy naopak měly rybníkům a přírodním koupalištím. Podle odborníků lze do vody navíc použít speciální tampóny napuštěné probiotiky, které brání vniknutí vody a pomáhají předcházet infekcím. Po každém pobytu ve vodě je vhodné se ihned osprchovat a převléci se do suchých plavek.

Další důležitou zásadou je i teplota vody. Ta by neměla přesáhnout dvaatřicet stupňů. I proto by se měly těhotné ženy vyhnout pobytu ve vířivce. Nastávající maminky by si navíc měly hlídat tep a příliš se pohybem ve vodě nezadýchat. Tepová frekvence by neměla být nikdy vyšší než sto padesát tepů za minutu. Obecně by pak měly ženy dbát na bezpečný pohyb okolo bazénu. „Těhotná žena by si měla zvolit i klidnější část bazénu, kde není velké množství plavců a dětí. Ve velkém davu totiž hrozí, že ji při plavání někdo omylem uhodí do břicha,“ dodává Kašíková.

Při dodržení základních zásad si ale budoucí maminky mohou plavání bez obav užívat. Podle jedné ze studií totiž pobyt ve vodě nezvyšuje pouze kondici, ale i náladu. Těhotné ženy, které pravidelně plavaly, měly lepší náladu a celkově se během těhotenství cítily ve svém těle lépe.

 

O Aqualandu Moravia

Aqualand Moravia je nejmodernějším a největším aquaparkem v České republice. Děti i dospělí se mohou vyřádit na 20 vnitřních a venkovních tobogánech a skluzavkách s celkovou délkou více než 1,7 km. Venkovní vodní atrakce Abbys a Boomerango určené až pro 3místné rafty si mohou v letních měsících návštěvníci vyzkoušet vůbec poprvé v České republice. K dispozici jsou, kromě jiných, i oblíbené celoročně otevřené tobogány U-Wave, Supercrater, Wild River nebo Yellow Crash. Dětem jsou určené dětské bazény a skluzavky, užijí si také v bazénu s atrakcemi, kde mají k dispozici skákadla, šplhací sítě nad vodou, bublinkovače nebo chrliče. Aqualand nabízí celkem 12 bazénů s vodní plochou 3000 m2, některé s využitím vody z místního geotermálního vrtu, rozsáhlou wellness zónu Forum Romanum, sluneční a římské lázně, Imperium Restaurant a Coffeeland.

O lékařce MUDr. Haně Medřické

Hana Medřická vystudovala lékařství na Masarykově univerzitě, kde promovala v roce 1976. Specializuje se na fyziatrii, balneologii, léčebnou rehabilitaci a ortopedii. Svou ordinaci má v Brně v Domě zdraví a navštěvuje ji každý pracovní den. Její ordinace je součástí projektu MeDiMed, který celorepublikově zpracovává medicínská obrazová data.

O doktoru MUDr. Lukáši Hrubanovi

Lukáš Hruban vystudoval na Masarykově univerzitě, kde promoval v roce 2000 a stále se zde angažuje jako odborný asistent Lékařské fakulty. Jeho specializací je porodnictví a gynekologie. Pracuje ve Fakultní nemocnici Brno, II. gynekologicko-porodnická klinika.

 

Kontakt pro média:

Karolína Křenková

PR & Media Manager

 

LESENSKY.CZ s.r.o.

mobil.: +420 608 354 419

e-mail: krenkova@lesensky.cz

Navrátilova 224/1, 616 00 Brno

www.lesensky.cz