Pacienty následné a sociální péče nemocnice Stod „léčí“ labrador

Autor: redakce | Zpravodaj | 11. 8. 2017

Stod (Plzeňsko) 12. srpna (ČTK) – Pacienty následné a sociální péče Stodské nemocnice i děti navštěvuje od srpna pravidelně tříletý labrador Marley. Opírá se jim o postel, lehá si do ní a nechá se od pacientů hladit a krmit. Canisterapiie neboli léčba psem už funguje od počátku roku v Klatovské nemocnici a připravuje se v Domažlicích, řekl ČTK mluvčí a.s. Nemocnice Plzeňského kraje Jiří Kokoška.

Do nemocnice začal Marley chodit zkušebně v červnu. Od srpna se návštěvy staly oficiálními a k současným oddělením přibude i dětské. Psa personál pustí jen k pacientům, kteří si to přejí.

„Marleyho přítomnost má dvojí účinek, za prvé rehabilitační. Když mají psa u lůžka, snaží se i ti méně pohybliví pacienti k němu naklonit, pohladit si ho, dělají mu prostor, aby se k nim dostal co nejblíže,“ řekla sociální pracovnice Vladimíra Zahořová. A dále psychosociální, zejména pro pacienty, kteří jsou hospitalizovaní dlouho, což se odráží na psychice a pes je pro ně rozptýlením. „Pacienti se smějí, komunikují jak se psem, tak hlavně s jeho pánem,“ uvedla. Na nemocnici se často obracejí s dotazy, jestli zas v pondělí oba přijdou.

„Už dříve jsem vychoval asistenčního psa a pracuji i se psem, který umí hledat výbušniny či drogy. Marleyho jsem si pořídil jako štěně už rovnou s představou, že bude dělat canisterapii,“ řekl majitel Jiří Blíha, který se dlouhodobě věnuje speciální výchově psů. Podle něj má předpoklady od rodičů, kteří byli asistenční pes a vodicí fenka pro nevidomé. Se psem nejdříve navštěvoval dětské tábory a kynologické akce, kde se ujistil, že je naprosto klidný. Poté absolvoval potřebné zkoušky. Práce v nemocnici ve Stodě je jeho první pracovní angažmá.

„Chodí sem každé pondělí po poledni a je to pro většinu takový jiný den, na který se těšíme. Jakmile Marley vstoupí do pokoje, hned se to tady rozjasní,“ řekl pacient Bohumil Krátký.

Do klatovské nemocnice dochází až dvakrát týdně tříletá Sára, fenka bernského salašnického psa. Pomáhá pacientům na odděleních následné péče, dlouhodobé intenzivní péče a psychiatrie. Každá její návštěva trvá podle vrchní sestry oddělení následné péče Dany Novákové hodinu. Za tu dobu obejde až 20 pacientů. Vítají ji zejména dlouhodobě hospitalizovaní lidé a ti starší, za nimiž nechodí tak často návštěvy.

Václav Prokš kš