O dotace na náklady kvůli epidemii žádalo 991 poskytovatelů péče

Zpravodaj | 23. 9. 2020

Praha 23. září (ČTK) – O dotace na dorovnání zvýšených nákladů kvůli koronavirové nákaze požádalo 991 poskytovatelů sociálních služeb. Rozdělí si 473 milionů korun. Peníze už ministerstvo práce odeslalo. Dnes to uvedlo jeho tiskové oddělení. Vláda na dotace na pokrytí výdajů kvůli epidemii vyčlenila 990 milionů korun. Ministerstvo tak dělá ještě další dotační kolo, o podporu je možné žádat do 26. října.

Resort měl také 5,2 miliardy korun na mimořádné odměny pro pracovníky v sociálních službách. O tyto dotace požádaly tři čtvrtiny provozovatelů, tedy 1653 z 2163. Získali 2,03 miliardy. I tady pak resort vyhlašoval druhé kolo. Dodatečně žádost poslalo 12 organizací.

Dotace na zvýšené náklady by měly dorovnat výdaje na ochranné pomůcky, čisticí prostředky a dezinfekce, internet, energie a pohonné hmoty i přesčasy a také výpadek příjmů. Domovy musely vyčlenit desetinu kapacity na karanténu a nemohly přijímat nové klienty.

Poskytovatelům sociálních služeb na jaře ochranné pomůcky chyběly. Museli si je zajistit sami. Často personál s klienty domovů šil roušky, nebo je stejně jako další materiál dostal od dárců. První dodávky získala zařízení až po několika týdnech. Domovy musely zůstat přes dva měsíce uzavřené, obyvatelé areály nemohli opouštět. Klienti se mohli s blízkými spojit jen telefonicky či přes internet.

V prvním kole mohli provozovatelé žádat o dorovnání nákladů za období od 13. března do konce září, ve druhém kole se doba prodloužila do 15. října. Podrobné informace jsou na webu ministerstva. „Mimořádná opatření už jsou s ohledem na aktuální epidemickou situaci opět aktivní a provozovatelé i pracovníci sociálních služeb tak budou opět vystaveni náročným pracovním i provozním podmínkám,“ uvedla v tiskové zprávě ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní mohou dotace zmírnit dopady první vlny epidemie i těžkosti s vlnou druhou.

ktk mal