Německo chce k 15. červnu zrušit výstrahu pro cesty do 31 zemí

Autor: redakce | Zpravodaj | 26. 5. 2020

Berlín 26. května (ČTK) – Německo chce k 15. červnu zrušit varování pro turisty před cestami do 31 evropských zemí, včetně Česka. Podmínkou bude příznivá epidemická situace, informovala dnes s odvoláním na časopis Focus agentura DPA. Výstrahu před cestami do všech zemí světa vydalo německé ministerstvo zahraničí 17. března v reakci na globální pandemii nemoci covid-19.

Návrh týkající se cestovního ruchu v Evropě by spolková vláda mohla podle informací časopisu schválit ve středu. Občané Německa by tak mohli cestovat do 26 zemí Evropské unie, dále do Británie a čtyř nečlenských zemí EU v schengenském prostoru – na Island, do Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas před více než týdnem uvedl, že doufá v uvolnění dva měsíce platné výstrahy pro veškeré turistické cesty do zahraničí k polovině června.

Zrušení varování v době těsně před letními prázdninami podle DPA předznamenává možnost, že Evropané budou moct vyrazit na dovolenou do zahraničí.

„Oživení turismu je důležité jak pro cestovatele a německý sektor cestovního ruchu, tak pro hospodářskou stabilitu zemí, které jsou cílovými destinacemi,“ uvádí se v návrhu.

Německá kancléřka Angela Merkelová naopak zastává konzervativnější přístup a pozvolnější uvolňování karanténních opatření, což ji podle deníku Bild dostává pod tlak ze strany spolkových zemí, které mají rozsáhlé pravomoci. Německá vláda nicméně trvá na zajištění ochrany turistů, proto chce dohodnout celounijní pravidla. Jako limit navrhuje podle DPA 50 nových případů nákazy koronavirem na 100.000 obyvatel během sedmi dnů. V Německu překročení této hranice znamená, že region musí opatření opět zpřísnit.

Spolkové země žádají vedle zrušení cestovních omezení i zmírnění podmínek vzájemného kontaktu osob. Zatím se předpokládá, že podmínky sociálního kontaktu se zlepší od 5. července. Podle Bildu ale Merkelová již souhlasila s týdenním uspíšením, tedy od 29. června. Vládní mluvčí to podle DPA komentovat odmítl, neboť nechce předjímat výsledek rozhovorů spolkového kabinetu s představiteli spolkových zemí.

Podle Bildu budou shromáždění na veřejných místech omezena na maximálně deset lidí, nebo na členy dvou domácností. Zrušen bude limit na počet návštěvníků soukromých domácností za předpokladu, že bude zachován dostatečný vzájemný dostup a přívod čerstvého vzduchu.

Zastánce rychlého odbourání všech omezení je levicový premiér Durynska Bodo Ramelow, který žádá zrušit pravidla o dostatečném odstupu a povinné nošení roušek v MHD a obchodech. Proti němu se ostře vymezil bavorský premiér Markus Söder, jehož země je v rámci Německa nemocí covid-19 nejpostiženější. Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann dnes dokonce pohrozil sousednímu Durynsku odvetnými opatřeními, pokud se tato spolková země rozhodne postupovat koordinovaně s ostatními. Magazín Focus napsal, že Ramelow po kritice od svých návrhů prozatím ustupuje.

zpt abl