Na výstavišti Brno začaly odběry na covid v mobilním elektrobusu

Autor: redakce | Zpravodaj | 1. 10. 2020

Brno 1. října (ČTK) – Na brněnském výstavišti dnes zahájil provoz mobilní elektrobus Fakultní nemocnice Brno, kde budou zdravotníci lidem odebírat vorky k testování na nemoc covid-19. Na výstavišti zůstane dva týdny, řekla ČTK mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Potom bude vozidlo cestovat po kraji podle potřeby. Provozní doba elektrobusu je od pondělí do pátku od 13:00 do 16:00 a od 16:30 do 19:00

V elektrobusu bude odběry na základě rezervačního systému. Pracovníci budou brát vzorky lidem, které k odběru poslali hygienici a praktičtí lékaři. Původně nemocnice zamýšlela vyčlenit hodinu i pro samoplátce, nakonec k tomu ale nepřistoupila. Samoplátce podle Plaché testovat vůbec nebude.

Ředitel nemocnice Jaroslav Štěrba už dříve novinářům řekl, že předpokládá, že elektrobus udělá 100 až 150 odběrů denně. Vůz by měl jezdit do jara. Jihomoravský kraj na něj přispěl částkou 600.000 korun a 1,2 milionu dá nemocnice.

Fakultní nemocnice Brno i krajské nemocnice zároveň od dnešního dne netestují samoplátce, kteří by podle vedení nemocnice i kraje měli vyhledávat odborné laboratoře. Štěrba to už dříve zdůvodnil tím, že pacienti určení k testu hygieniky nebo lékaři čekali na odběry příliš dlouho a že bez samoplátců se uvolní asi třetinová kapacita.

V Jihomoravském kraji v posledních týdnech přibývá denně přes 100 i 200 nových případů nemoci covid-19. V kraji je od začátku pandemie k dnešnímu dni 6235 potvrzených případů nemoci covid-19. Vyplývá to z údajů webu ministerstva zdravotnictví.

hor hj