Vyberte stránku

Brno 24. června (ČTK) – Neobvyklou situaci zažili lékaři v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně při operacích dvou pacientů s výdutí břišní aorty. Odborník kontroloval správné použití cévní protézy virtuálně na dálku z bydliště z Řecka, odkud nemohl kvůli pandemii koronaviru odcestovat. Zákrok se tím nijak neprodloužil a vše bylo v pořádku, řekl ČTK jeden z operujících lékařů Jiří Sikora. Onemocnění může být i smrtelné.

Klinický specialista u některých operací dohlíží na to, aby lékaři používali správně materiály dodané firmami a nedělali si vlastní postupy. Lékaři operovali výduť břišní aorty, kterou zevnitř vyztužili speciální cévní protézou nazvanou stentgraft. „Operace byla specifická tím, že dohlížející odborník nemohl do Brna přijet kvůli pandemii. Musel být během zákroku u počítače v Řecku a pomáhat virtuálně skrz obrazovku,“ řekl Sikora. Operace se podle něj musela uskutečnit, protože hrozilo protržení aorty, což může mít za následek smrt pacienta.

Lékaři z obou třísel do výdutě zavedli tři protézy, které pod rentgenem zasunuli tak, aby dokonale těsnily. Šestapadesátiletý pacient z Blanenska přitom přišel na problémy náhodou. „Měl jsem dva měsíce průjem a obával jsem se, že mám rakovinu. Na ultrazvuku mi ale zjistili výduť. Lékaři mi zachránili život,“ uvedl Vladimír ze Sebranic u Boskovic.

Centrum dlouhodobě léčí nemoci všech částí aorty. Podle Sikory jsou to desítky zákroků za rok. Kvůli léčbě centrum koupilo speciální software. „Dokáže vytvořit 3D model z rovinných řezů získaných pomocí CT, na kterém lze následně měřit rozměry tepen, délku a zakřivení jednotlivých úseků a odhalit přítomnost kalcifikací, trombů nebo natržení tepny, které je při implantaci stentgraftu nutné překrýt,“ popsal Sikora. Díky moderním technologiím měl i spolupracující odborník v Řecku v každém okamžiku přehled o situaci na sále včetně obrazových dat z rentgenu.

hor kš

Více...  V Česku je 94 případů koronaviru, nákaza je ve všech krajích