Na co dbát při výběru slunečních brýlí? Zaměřte se na těchto 8 kritérií

Praha, 26. března 2018 (VaseCocky.cz) – Sluneční brýle jsou trendy módním doplňkem, nemělo by se ale zapomínat na jejich základní funkci: chránit oči před škodlivými paprsky. Nezáleží jen na UV filtru, jejich celkovou kvalitu ovlivňuje i tvar nebo barva. Na co byste měli dbát při jejich výběru, radí Daniel Szarvas, optometrista z e-shopu s kontaktními čočkami a slunečními brýlemi VašeČočky.cz.

UV filtr

Správné sluneční brýle by měly mít vysoký UV filtr, jak to ale zjistíte? Síla UV filtru se uvádí v nanometrech (nm) a bývá uvedena na přiloženém letáku. „Vybírejte pouze modely s ochranou 400 nm, zaručují téměř 100% ochranu před ultrafialovým zářením. Pokud chcete mít naprostou jistotu, kupujte certifikované modely. Standard EEC nebo norma EN 1836 zaručí vysokou ochranu před UVA i UVB zářením,“ vysvětluje Daniel Szarvas.

Tmavost čoček

Tmavost čoček se řadí do 5 kategorií, od 0 do 4. Číslo najdete na „nožičce“ – stranici brýlí. Co čísla znamenají?

  • 0 a 1 znamená čirá nebo slabě zbarvená sklíčka. Takové brýle slouží pouze jako módní doplněk

  • 2 zajišťuje pouze mírnou ochranu pro mimosezónní nošení

  • 3 můžete v našich zeměpisných šířkách bez obav nosit celé léto

  • 4 si vezměte na dovolenou k moři nebo do hor, kde je sluneční záření intenzivnější. Pozor, “čtyřky” mají čočky zbarvené velmi tmavě a proto se nehodí pro řízení auta

Pozor, hodnota UV filtru (v nm) a stupeň tmavosti (0–4) jsou dva různé parametry. „Část čočky, kde je UV filtr, je průhledná, od zabarvení se neodvíjí, proto pečlivě kontrolujte obě hodnoty. Brýle s tmavými skly a nízkým UV filtrem mohou i ublížit, protože se vám kvůli tmavé barvě rozšíří panenky a do oka tak pronikne více škodlivého záření,” varuje Daniel Szarvas.

Barva čoček

Růžové nebo zelené? Nejčastěji doporučované barvy čoček jsou hnědá a šedá. I pro cyklisty a řidiče jsou vhodná šedá, hnědá či zelená skla proti slunci, v mlze a za zhoršených světelných podmínek lze použít žlutou či oranžovou, které pomůžou vidět kontrasty. Modrá barva snižuje schopnost rozeznat odstíny červené, proto je pro motoristy nevhodná.

Pohodlí

Brýle by neměly nikde tlačit, což bývá u levných brýlí s kovovým rámem problém. Nesmí být ani moc volné a řasy a čočky se nesmějí dotýkat.

Tvar

Brýle musí slušet, ale také chránit. A to nejen oči, ale i kůži v jejich okolí. Sluneční paprsky mohou na citlivé kůži kolem očí způsobit pigmentové skvrny nebo vrásky. Velká část slunečního záření může do očí proniknout i z boku, proto je vhodné kupovat sluneční brýle se silnými bočnicemi.

Materiál

Rámy: plast nebo kov? Plastové jsou vhodnější, vyhnete se tak kovům, které můžou tlačit a navíc často způsobují alergie (kobalt, chrom nebo nikl).

Čočky: skleněné či plastové? Skleněné čočky jsou těžší a náchylnější k rozbití. Jejich výhodou je schopnost blokovat infračervené záření a vyšší odolnost vůči poškrábání. Čočky z plastů jsou lehčí, odolnější proti rozbití, ale snadno se poškrábou. Právě tady se pozná rozdíl mezi značkovými brýlemi a těmi “od stánku”. Značkové brýle by měly tvrzenou vrstvu obsahovat.

Podle aktivity

Pořizujete si brýle na běžné nošení, na řízení nebo na dovolenou k moři? To vše musíte při jejich výběru zohlednit. Na hory nebo k moři vyberte nejtmavší brýle z kategorie 4. Na řízení použijte brýle s polarizací. Ke sportu jsou zase vhodné plastové obroučky.

Polarizační filtr

Brýle s tzv. polarizací bývají dražší, ale zejména řidičům se opravdu vyplatí. Díky polarizačním čočkám se nelesknou žádné odrazy jako třeba přední skla protijedoucích aut. Polarizační filtr také snižuje únavu očí. „Pozor, takové brýle však mohou ztížit čtení na displejích telefonů a tabletů,” upozorňuje Daniel Szarvas.

TIP: Při nákupu slunečních brýlí na e-shopu VašeČočky.cz si můžete pomocí filtrů vyhledávání snadno zúžit výběr například podle materiálu, typu skel i jejich barvy. V popisku každého modelu také najdete přehledně vypsané všechny parametry. E-shop nabízí modely slunečních brýlí od 13 nejoblíbenějších světových značek jako Ray-Ban, Emporio Armani či Oakley. Sluneční brýle samozřejmě pocházejí z oficiální distribuce a jsou opatřeny certifikátem původu. Zákazníci je přes internet seženou až o 50 % levněji než v kamenných optikách. A průvodce nákupem slunečních brýlí pomůže s výběrem podle tvaru vašeho obličeje, takže se nemusíte obávat jejich nákupu přes internet.


O VašeČočky.cz

VašeČočky.cz jsou největší český e-shop s kontaktními čočkami. Vybírat zde můžete z nejširší nabídky kontaktních čoček ve střední Evropě. V sortimentu najdete všechny druhy dioptrických i barevných čoček od oblíbených značek jako Acuvue, SoftLens, PureVision a desítek dalších. Na jednom místě mohou nositelé kontaktních čoček nakoupit také veškeré příslušenství od roztoků, očních kapek až po kosmetiku pečující o oči.

E-shop s ročním obratem 600 mil. Kč působí v 15 evropských zemích.

www.vasecocky.cz