Ministerstvo: Nemocnice dostaly 12,4 miliardy Kč na odměny, mohou je vyplatit

Aktuálně | 6. 5. 2021

Odměny pro pracovníky v nemocnicích se bude podle ministerstva vyměřovat na základě počtu odpracovaných hodin od loňského října do konce února. Týkat se bude jak zaměstnanců, kteří mají s poskytovatelem hlavní pracovní poměr, tak lidí pracujících na dohodu.

Zdravotníci v ambulancích dostanou odměny prostřednictvím kompenzační vyhlášky, která vyšla 27. dubna. Na jejím základě zdravotní pojišťovny dají do systému veřejného zdravotního pojištění asi 12,6 miliardy korun navíc, nejvíce bude určeno na právě na kompenzace druhé vlny pandemie covidu-19.

Ambulantní zdravotníci dostanou stejně jako ti v nemocnicích 75.000 korun hrubého, pokud měli plný úvazek k 31. prosinci loňského roku. Odměna pro záchranáře dosahuje 120.000 korun. Při nižším úvazku se výše krátí. Kompenzace na odměny by měly být vyplaceny na konci května.

Odměny mohou získat i zdravotníci v lékárnách. Pro vyplacení nezkrácené částky musí za poslední čtvrtletí loňského roku vykázat alespoň 75 procent produkce v porovnání se stejným obdobím roku 2018. Zdravotní pojišťovny ji vyplatí automaticky.