Vyberte stránku

Ostrava 15. června (ČTK) – Oddělení Gynekologie a porodnictví Městské nemocnice Ostrava začalo nabízet maminkám po porodu dva rodinné pokoje. V plně vybavených pokojích mohou ženy trávit čas se svými nejbližšími. Novinářům to dnes řekl ředitel nemocnice Petr Uhlig.

Rodinné pokoje vznikly přeměnou standardních pokojů na lůžkové stanici šestinedělí, která je v prvním patře pavilonu H1. Pokoje mají nově vybavený interiér, kde přibyly kuchyňské linky s lednicí, mikrovlnnou troubou i varnou konvicí. Součástí vybavení jsou také úložné prostory, přebalovací pult s vaničkou nebo jídelní stůl či spaní pro rodinné příslušníky. Nechybí ani televize a připojení k wifi.

„V posledních letech přibývá maminek, které si přejí trávit čas v porodnici se svými nejbližšími. Takovou možnost pro partnery nabízíme už několik let, teď k tomu ale přidáváme odpovídající zázemí,“ uvedl Uhlig.

Mezi první klienty rodinného pokoje patří olympionik – kajakář Vavřinec Hradilek, jehož partnerka Lucie přivedla v neděli v místní porodnici na svět dceru Sáru. Hradilkova partnerka pochází z Ostravy, proto si pro porod vybrala právě městskou nemocnici. „Tohle opravdu plánované nebylo. Moje přítelkyně pochází z Ostravy a její babička, maminka i sestra tady rodily, tak to bylo její porodní přání,“ uvedl Hradilek.

Porodnice nyní nabízí šest nadstandardních a dva rodinné pokoje. Kvůli velkému zájmu chce vybudovat ještě jeden rodinný pokoj, ale i nové prostory pro těhotenské cvičení a předporodní kurzy. Zřízení rodinných pokojů přišlo na 341.000 korun a náklady hradila nemocnice. Rodinný pokoj přijde na den na 1200 korun.

Nemocnice má k dispozici také tři porodní pokoje vybavené nejrůznějšími pomůckami. Jde například o speciální závěsný aparát, porodní stoličku, porodní vanu. Během porodu ale ženy mohou využít třeba i bylinnou napářku nebo aromaterapii. Nemocnice nabízí i odběry pupečníkové krve, což není běžné ve všech porodnicích.

Více...  USA: Úmrtí dávaných do souvislosti s e-cigaretami je už přes 40

Porodnice v nemocnici je Intermediárním centrem, které pečuje o vysoce riziková a patologická těhotenství, přijímá rodičky od 31. týdne těhotenství. Jako neonatologické centrum poskytuje specializovanou péči rizikovým a patologickým novorozencům. Po Fakultní nemocnici Ostrava je druhým centrem v kraji, které tuto péči poskytuje.

Letos se v porodnici od ledna do konce května narodilo 543 dětí. Za loňský rok se tam uskutečnilo 1455 porodů, při nichž se narodilo 1463 dětí – 751 chlapců a 712 dívek.

mtk hj