Medici mají dostávat informace o volných místech na venkově

Praha 23. února (ČTK) – Studenti lékařství před specializací by mohli dostávat informace o volných místech na venkově, kde chybí praktičtí lékaři, a dotační podpoře ministerstva či pojišťoven pro otevírání praxí. Na dnešním Kongresu primární péče o tom diskutovali zástupci praktických lékařů, ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven.

Sdružení Mladých praktiků chce podle předsedkyně Markéty Pfeiferové oslovit mladé lékaře v předatestační přípravě s dotazníky, které se budou týkat jejich ochoty pracovat v odlehlých oblastech. „Vyptáme si i na to, zda z vesnice pocházejí, zda se do ní chtějí vrátit a co by je případně motivovalo, aby si otevřeli praxi tam,“ vysvětlila.

Ministerstvo spustilo v roce 2016 dotační program pro otevírání nových praxí. Do výše 250.000 za rok podpoří mzdu sestry a až 250.000 přidá i na vybavení ordinací. V prvním roce byli jen dva žadatelé, v minulém asi dvě desítky.

Zdravotní pojišťovny jsou připravené jednat o zvýšení bonusu pro lékaře v odlehlých oblastech. Praktičtí lékaři po nich ale chtějí, aby také zajistily lepší informovanost čerstvě dostudovaných lékařů o tom, kde se jaká místa nabízejí a zda jsou s nimi spojené nějaké finanční pobídky.

„Dostudovaní lékaři se hlásí na specializační přípravu na Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví, který patří pod ministerstvo zdravotnictví. Pojišťovny by měly s lékaři mluvit právě ve chvíli, kdy se specializují na vybraný obor. Mohou jim poskytnout přehled volných míst v republice, komplexní informace, kde získat příspěvek nebo dotaci,“ uvedl předseda Společnosti všeobecného lékařství Svatopluk Býma.

Praktických lékařů je v Česku asi 5500, průměrně na jednoho připadá asi 1600 pacientů. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistik bude po roce 2020 každý pátý doktor v ordinaci v důchodovém věku. Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly je třeba problém s nedostatkem lékařů řešit tam, kde je dál než 30 kilometrů.

Podle sdružení praktiků se s nedostatkem lékařů se potýká přibližně třetina obcí, další třetina problémy avizovala v blízkém čase. V obcích do 1000 obyvatel, kde jsou problémy největší, žije asi 17 procent obyvatel.

Na obdobný problém nedávno upozorňovali i stomatologové. Ministerstvo zdravotnictví pustí v polovině roku program, kde jim na otevření ordinace v odlehlejší oblasti přidá až 1,2 milionu korun. V ČR je nyní asi 8000 zubařů, více než polovina jich je v Praze a krajských městech. Chybí hlavně na hranicích krajů nebo v pohraničí.

van mal