Maso v banánových listech nebo prasečí hlava. I to na Vánoce jedí ve světě

Autor: redakce | Zpravodaj | 21. 12. 2015

Brno, 22. prosince

České Vánoce mají své tradice. Celý den nejíst, aby se večer ukázalo zlaté prase, krájení jablka, házení bačkorou a samozřejmě smažený kapr s bramborovým salátem. V jiných zemích se dodržují jiné zvyky a připravuje jiné štědrovečerní jídlo. V Litvě na stole nechybí prasečí hlava s rozemletým ječmenem, ve Venezuele se zase jídlo balí do banánových listů a v Itálii má vánoční večeře více jak tři chody. Všechny obsahují mořské plody, a proto se jí říká hostina sedmi ryb.

Litevskou specialitou je vařený hrách s fazolemi a klobásou

Jakmile se v Litvě začne stmívat, všichni vyhlížejí první hvězdu. Důvod je velice jednoduchý. Až se objeví, usedají ke stolu a mohou jíst nachystané jídlo. Kūčios, jak se hostině v litevštině říká, má celkem dvanáct chodů. Mezi nimi jsou například pokrmy z máku, třeba makové mléko, nakládaná zelenina a několik druhů ryb – kapr, štika nebo sleď. Na stole má své místo prasečí hlava vařená s rozemletým ječmenem, které místní říkají koca nebo kikas. Specialitou je vařený hrách s fazolemi a nakrájenou klobásou. Kolečka klobásy symbolizují slunce v příštím roce. Stejně jako v České republice se ani v Litvě nevyhýbají sladkému. Pečou zázvorové sušenky a kupují mandarinky nebo pomeranče.

Masu v banánových listech se říká hallacas

Téměř všude jsou Vánoce časem, kdy se setkává celá rodina a Venezuela není výjimkou. Štědrovečerní jídlo v této jihoamerické zemi se skládá z několika ingrediencí. Smíchají se různé druhy masa, papriky, oliv, kapary, rozinek a koření, obalí do kukuřičného těsta a poté zabalí do banánového listu, ve kterém se jídlo nakonec uvaří. Mimo to si tu lidé dopřávají například šunkový chléb, kuřecí salát a jako sladkou tečku dobroty z papáji.

Italové ani na Vánoce nevynechají špagety

Italská večeře, nebo spíše hostina, má spoustu chodů a záleží na každé rodině, kolik jich připraví. Ve většině případů to zcela jistě bývá více než jen předkrm, polévka a hlavní jídlo. „Každé jídlo hostiny sedmi ryb, jak pojmenovali Italové své štědrovečerní jídlo, obsahuje mořské plody. V předkrmu se mohou objevit kousky uzeného lososa, salát s krevetami nebo z chobotnice. Dalším pokrmem mohou být zase špagety s mořskými plody či černé rizoto se sépiemi. Hlavním jídlem jsou většinou pečené nebo grilované ryby,“ říká Marek Sedlák z rybích restaurací Nordsee. Ke všem jídlům se podává i několik příloh. Často pečené brambory nebo zelenina.

Vánoční večeře se ve Francii liší kraj od kraje

Sváteční tabule ve Francii je celkově rozmanitá. Ve velkých městech je jiná než na venkově. Tradičním francouzským jídlem je takzvané le reveillon, které se podává o půlnoci. Skládá se z pečené šunky, klobás, ústřic, salátu, ovoce, sladkostí a vína. Dalším tradičním pokrmem je také foie gras, paštika z husích nebo kachních jater. Na stole by neměl chybět zákusek zvaný Buche de Noel. Je to čokoládová roláda vypadající jako polínko. Není to však jediné sladké, které si Francouzi dopřávají. Často připravují spoustu sladkých sušenek. Venkov se od větších měst liší, na Vánoce připravují například pečeného krocana s kaštanovou nádivkou nebo lanýžovou pastou.

 


O Nordsee

Nordsee drží přes 115 let know-how rybích produktů a mořských ryb od nákupu až po vytváření náročných gurmánských pokrmů v restauraci. Tak vzniká požitek s dobrým pocitem a prvotřídními produkty nejvyšší kvality. Samozřejmě jsou všechny pokrmy sestavovány na základě nejnovějších výživových fyziologických poznatků. Svěží myšlenky a rozmanitost jsou při tom zvláště důležité. Aktuální trendy a přání spotřebitelů jsou u Nordsee přeměňovány ve fascinující svět rybího požitku se stále novými a překvapujícími nápady. Společnost symbolizuje zodpovědné zacházení s rybami. Proto při nákupu zvláště dbá na to, aby ryby pocházely z rybolovu s optimálním výnosem.

 

Kontakt

Ing. Marek Sedlák
ředitel společnosti

email: press@nordsee.cz

www.nordsee.cz