Maláčová: MPSV eviduje tisícovku e-neschopenek kvůli karanténě

Autor: redakce | Zpravodaj | 9. 3. 2020

Praha 9. března (ČTK) – Sociální správa dnes dostala zhruba tisícovku elektronických neschopenek kvůli nařízené karanténě pro lidi, kteří se vrátili z Itálie. Za dnešek ministerstvo práce eviduje asi 13.000 e-neschopenek, což je průměrný počet. Novinářům to dnes před jednáním vlády řekla šéfka resortu Jana Maláčová (ČSSD). Lékaři by měli lidem v karanténě vypisovat pětidílný tiskopis, využít mohou ale i e-neschopenky.

Maláčová řekla, že elektronický systém funguje bez problémů. „Máme za dnešek 13.000 e-neschopenek, takže jsme zhruba na standardním průměru, vyšší částky neevidujeme,“ uvedla. Lékaři by měli v e-neschopence do kolonky profese zapisovat slovo „karanténa“. „Víme zhruba o 1000 případech, kde je použita,“ dodala Maláčová.

Podle pátečního nařízení ministerstva zdravotnictví se musí všichni obyvatelé Česka, kteří se od soboty vrátili či vrátí z Itálie, ohlásit svému praktickému lékaři. Ten je pak musí poslat do dvoutýdenní karantény. Týká se to i cizinců, kteří v Česku žijí přechodně či trvale. Zaměstnanci v karanténě mají nárok na náhradu mzdy. V prvních dvou týdnech jim zaměstnavatel má platit 60 procent základu příjmu. Náhradu odměny mají dostat i ti, kteří pracují na dohodu. Pokud by karanténa trvala déle než dva týdny, lidé s nemocenským pojištěním by pak pobírali nemocenskou.

Lékaři by měli těm, které pošlou do karantény, vypisovat pětidílné tiskopisy. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) doktory ale informovala o tom, že jí mohou posílat místo papírových formulářů e-neschopenky. Kromě slova „karanténa“ uvedou do příslušných políček k diagnóze kód Z209 pro kontakt s neurčenou přenosnou nemocí a také nestanoví žádné vycházky. S člověkem se dohodnout i na způsobu doručení průkazu pacienta. Ten je možné si vyzvednout až po skončení izolace. Zaměstnavatelé dostanou informace o pracovníkově karanténě stejně, jako získávají zprávy o jeho nemoci a pracovní neschopnosti.

Lékař může vyplňovat ale také pětidílné propisovací potvrzení o karanténě. Pracovník by měl dostat postupně tři části tiskopisu. „Jelikož je v současné situaci žádoucí zamezit pobytu pojištěnce ve vnějším prostředí, je možné, aby mu příslušné díly papírového tiskopisu byly vydány i následně,“ uvedl v dopise lékařům ústřední ředitel ČSSZ František Boháček. Podle něj pracovník ale musí bez průtahů o své izolaci informovat zaměstnavatele, který si může informaci ověřit u příslušné okresní sociální správy.

Podle vlády se v době vydání nařízení o dvoutýdenní karanténě v Itálii nacházelo asi 16.500 Čechů.

opm rem jzf ktk mal