Lidé mohou od ledna znovu využít slevové poukazy na pobyt v lázních za 2000 Kč

Podmínkou využití je délka pobytu alespoň na šest nocí a využití pěti procedur, určené jsou pro lidi starší 18 let. Na první tři měsíce roku je k dispozici 30.000 poukazů. Zájemci o slevový poukaz ho mohou stejně jako v předchozím období získat přes cestovatelský portál Kudyznudy.cz, který provozuje agentura CzechTourism. Proti programu COVID lázně si tentokrát jednotlivá zařízení zvolí, kolik poukazů chtějí přijmout. Nebude se tak opakovat situace, že by nemohly zájemce přijímat kvůli limitu veřejné podpory, což bylo v minulém obdobím podle ředitele CzechTourismu Jana Hergeta jednou z hlavních připomínek provozovatelů lázní.

 

Do nového projektu se podle viceprezidenta Svazu léčebných lázní ČR Martina Plachého zapojilo zhruba šest desítek lázeňských zařízení, což jsou dvě třetiny z celkového počtu. Po prvním kvartálu se podle Plachého uskuteční hodnocení projektu a rozhodne se o případném dalším pokračování. Úspěchem by podle něj bylo vyčerpat maximální počet nabízených voucherů. První čtvrtletí roku je z hlediska návštěvnosti pro lázně nejslabším obdobím.

 

Kvůli nižší hodnotě poukazu nemusí být nový program podle Plachého tak atraktivní. Z dřívějšího průzkumu agentury CzechTourism ovšem podle Hergeta vyplynulo, že přímá finanční podpora na cestování motivuje 60 procent Čechů, kteří nejsou rozhodnuti, zda na dovolenou vyrazí. Vlastními poukazy se zájem o pobyty v lázních loni na konci roku rozhodl podpořit i portál Spa.cz. Vouchery na slevu 1000 korun na wellness a lázeňské pobyty si za zhruba dva měsíce podle manažera portálu Richarda Šipoše vygenerovalo 13.301 lidí. „Vytvořili již přes 500 rezervací a další mohou vytvářet až do 30. června,“ uvedl.

 

Program MMR COVID lázně začal fungovat 1. července 2020. K dispozici byly poukazy v hodnotě čtyři tisíce korun při pobytu na alespoň šest nocí spojený s minimálně pěti procedurami. Resort dosud podle Hergeta proplatil 109.550 slevových poukazů z 438 milionů korun. O proplacení je možné žádat do konce ledna. Plachý věří, že z COVID lázně zbudou prostředky, které by mohlo ministerstvo poskytnout na pokračování podpory lázeňských pobytů.

 

Tuzemské lázně kvůli pandemii koronaviru podle Plachého v roce 2020 evidovaly zhruba o dva miliony pobytů méně, než v době před vypuknutím krize. Výsledky za loňský rok nejsou zatím dostupné, podle Plachého ale budou do velké části kopírovat rok 2020. Dá se očekávat zlepšení maximálně v jednotkách procent, uvedl.

 

Před pandemií přibližně čtvrtinu všech přenocování v ČR tvořilo podle Hergeta lázeňství.