Vyberte stránku

Liberec 2. října (ČTK) – Liberec nechá očkovat proti žloutence typu A i B všechny své strážníky. Nejčastěji se vystavují riziku nákazy, řekl dnes novinářům primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj). Právě v Liberci je jedno z ohnisek žloutenky typu A v Libereckém kraji, nemoc se šíří hlavně mezi nitrožilními uživateli drog a lidmi bez domova. V Liberci a Jablonci v této komunitě letos onemocnělo zatím 21 lidí.

„Strážníci přicházejí často do styku s bezdomovci, případně sbírají, když někdo najde, injekční stříkačky,“ uvedl Zámečník. Častokrát také strážníci poskytují první pomoc při úrazech nebo asistují u dopravních nehod. Na očkování strážníků vydá letos Liberec 200.000 korun a příští rok dalších 100.000 korun.

V předchozích týdnech nechali hygienici na své náklady očkovat několik desítek lidí z řad bezdomovců a uživatelů drog v Liberci a Jablonci. „Očkování v ohnisku nákazy je v tuto chvíli nejefektivnějším nástrojem, jak zabránit přenosu nákazy do většinové populace. Riziko přenosu onemocnění v těchto komunitách je opravdu velmi vysoké,“ řekla nedávno krajská ředitelka odboru protiepidemického v Liberci Jana Prattingerová.

V kraji je kromě Liberce a Jablonce aktuálně ještě jedno ohnisko nákazy, které se ale nešíří mezi bezdomovci a uživateli drog. Je v Turnově a žloutenkou typu A se tam v předchozích dvou týdnech nakazilo 26 lidí. Hygienici předpokládají, že se nakazili prostřednictvím takzvaného vehikula, kterým může například být potravina. Zdroj zatím nezjistili.

 

Více...  Růst zdravotních plateb státu za jeho pojištěnce Senát schválí