Lékaři v Pardubickém kraji zdarma ošetří Ukrajince s akutními obtížemi

„Rádi a zdarma je ošetříme v našich ambulancích. Je nám jasné, že mohou být akutně nemocní, můžou jim dojít léky, budou potřebovat akutní pomoc, to je to nejmenší, co pro ně můžeme udělat,“ řekla Astrid Matějková, která je v Pardubickém kraji krajskou koordinátorkou Společnosti všeobecného lékařství.

 

Pardubičtí praktičtí lékaři vydali deklaraci, že jsou připraveni pomoci lidem z Ukrajiny. Ošetří je i bez pojištění. Také pediatři rozhodně neodmítnou dětské pacienty, uvedla krajská předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Jitka Dvořáková.

 

„Není pediatra, který by neošetřil ukrajinské dítě, akutní péči poskytneme všem. Následnou péči je možné obstarat po vydání víza o strpění a vydání zdravotního pojištění,“ řekla Dvořáková.

 

Lékaři podle ní dostali jednoduchý slovníček ukrajinského jazyka. „Mám ukrajinských pacientů poměrně dost, jazyková bariéra trošičku bývá, ale většinou se domluvíme. Pak pomáhá tlumočnice přes organizaci Most pro, je velmi ochotná, přijde, nebo je na telefonu,“ řekla Dvořáková.

 

Informaci kam se obrátit, najdou zájemci rovněž na stránkách celorepublikové iniciativy Lékaři pro Ukrajinu. Sdružuje i zástupce z Pardubického kraje, a rovněž dětské lékaře. Jsou tam i další odbornosti, gynekologie, alergologie a interna. Informace jsou v českém a ukrajinském jazyce.

 

Společnost Nemocnice Pardubického kraje koordinuje humanitární pomoc se zřizovatelem, tedy Pardubickým krajem. „Za nemocnice dáváme dohromady seznam materiální pomoci, kterou bychom mohli vyčlenit. Co se týká zdravotní pomoci, jsme připraveni poskytnou neodkladnou akutní péči a na základě registrace sjednaného zdravotního pojištění pak i jakoukoliv zdravotnickou péči,“ řekla Karolína Frýdová z tiskového servisu společnosti Nemocnice Pardubického kraje.