Lékaři v Omsku podle Navalného zdržovali jeho převoz do Německa

Moskva 6. října (ČTK) – Kritik Kremlu Alexej Navalnyj se po otravě rychle zotavuje, ale stále se mu třesou ruce a podrobuje se terapii. Navalnyj to řekl v dvouhodinovém videorozhovoru, který poskytl ruskému bloggerovi pro server YouTube. Řekl také, že lékaři v Omsku zdrželi jeho převoz do Německa, aby se z jeho organismu jed mohl vyloučit. Odhadli prý ale čas špatně. Motivem otravy podle Navalného mohl být fakt, že ho ruské úřady s blížícími se parlamentními volbami považují za hrozbu.

Podle agentury Reuters čtyřiačtyřicetiletý vůdce opozice v rozhovoru řekl, že rychlost jeho zotavování překvapuje i lékaře.

Navalnyj začal mít zdravotní potíže při letu ze Sibiře do Moskvy 20. srpna. Upadl do bezvědomí a byl hospitalizován v Omsku a později byl převezen do Německa. Tamní lékaři uvedli, že podle rozborů byl otráven nervovou paralytickou látkou ze skupiny novičok.

Navalnyj v rozhovoru řekl, že netuší, jak byl otráven. Cítil se prý dobře, ale jeho stav se náhle změnil po 20 minutách letu.

Domnívá se, že se mohl otrávit při dotyku s něčím, kde jed byl. V Omsku prý lékaři zdržovali jeho převoz, aby se jed z organismu vyloučil, ale nevypočítali čas správně.

Navalnyj si myslí, že ho otrávila ruská tajná služba na příkaz prezidenta Vladimira Putina. Nedokáže prý říci, co se přesně stalo, měl ale prý pocit, že umírá. Odhaduje, že se bude zotavovat další dva měsíce.

Navalnyj si myslí, že úřady na něj pohlížejí jako na hrozbu v souvislosti s parlamentními volbami, které se mají konat příští rok. „Pochopily, že existuje velký, velký problém, který je ohrožuje před volbami do Státní dumy,“ řekl. Volby se mají konat za rok v září, ale některá ruská média hovoří o možnosti uspíšení a možném jarním termínu.

Moskva tvrdí, že nejsou důkazy o tom, že byl Navalnyj otráven, a obviňování odmítá. Německo požádalo o otestování vzorků látky použité podle Berlína k otravě Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Podle jejího pondělního oznámení se na organizaci 1. října obrátila také Moskva se žádostí pomoci případ objasnit. OPCW proto nyní zjišťuje, o jaký typ pomoci Rusku jde.

O kauze Navalného by se mělo jednat i na konferenci členských zemí OPCW, která začíná dnes. Rusko organizaci viní z prozápadní orientace v posuzování aktivit Ruska v Sýrii a v minulosti pohrozilo, že z organizace vystoupí.

sva jd