Lékař: Lidem s nemocemi kloubů pohyb neškodí, naopak prospívá

Autor: redakce | Prevence a léčba | 10. 4. 2024

„To nejlepší, co může člověk pro sebe sám udělat, je cvičit. Ví se, že když člověk běhá, tak si snižuje riziko osteoartrózy. Dříve se tvrdilo, že zatěžování kloubů naopak škodí, ale to není pravda,“ řekl Šenolt novinářům.

V České republice se s některou z 200 různých forem revmatického onemocnění léčí zhruba půl milionu lidí. Nejčastější z nich je revmatoidní artritida, kterou lékaři nově diagnostikují u více než 3000 lidí každý rok. Pravidelný pohyb a duševní pohoda je podle odborníků důležitý pro to, aby se jejich stav nezhoršoval. Fyzioterapeutů a psychoterapeutů ale není dostatek.

„Často bojujeme s tím, že ne každý pacient s revmatickým onemocněním se dostane na pravidelné fyzioterapie,“ popsala Michaela Linková z pacientské organizace Revma Liga. I pokud pacient s fyzioterapeutem poctivě cvičí, má s ním většinou podle ní jen málo hodin a motivace cvičit doma není vysoká.

Pomoci má právě on-line kurz Revma v klidu, který je registrovaným členům organizace dostupný zdarma. Nabízí přes sedm hodin video obsahu zaměřeného jak na udržení a zlepšení funkčnosti pohybového aparátu, tak na koučink a psychickou podporu pacientů.

„Cvičení zvyšuje pohyblivost postižených kloubů, předchází ochabnutí svalů a přispívá ke zvýšení svalové síly, pozitivně ovlivňuje také kardiovaskulární systém a udržuje správnou tělesnou hmotnost,“ popsala v tiskové zprávě k projektu Kristýna Hoidekrová, vedoucí vědecko-výzkumného týmu z Rehabilitačního ústavu Kladruby, který se na přípravě cviků podílel.