Lékař: Kořeny předčasného porodu jsou zřejmě v první části těhotenství

Autor: redakce | Aktuálně , Výzkumy a studie | 11. 6. 2024

Cílem výzkumu, pro který teď lékaři sbírají klinická data, je prokázat, že už v prvním trimestru těhotenství je možné z krve rozpoznat změny v imunitním systému, které signalizují, že se spouští proces spontánního předčasného porodu. „Výzkum se zaměřuje na imunologické mapování u rizikových žen. Konkrétně ověřujeme, zda nejsou nosičkami zjevných poruch vrozené nebo získané imunity,“ řekl Koucký.

Podle něj se ukazuje, že imunologické komplikace je potřeba pro úspěšnost těhotenství zřejmě řešit ideálně před početím nebo na začátku těhotenství. Prokázalo se to podle něj u dvou třetin žen, které vyšetřil specialista na reprodukční imunologii. „Byly odhaleny poruchy imunity a byla jim doporučena imunointervenční léčba imunoglobuliny či kortikoidy,“ doplnil.

Ženy, které porodí předčasně, mají podle zjištění lékařů nemocnice zjevně snížené počty a hodnoty speciálních bílých krvinek, takzvaných T regulačních lymfocytů. Zda vede snížení těchto bílých krvinek na počátku těhotenství k předčasnému porodu, je podle Kouckého hypotéza, kterou se lékaři ve výzkumu snaží ověřit. Vyhodnotili zatím výsledky od 35 žen, v plánu jich mají ještě asi 60 až 70.

Podle přednosty kliniky Davida Cibuly se opakované potraty týkají poměrně velkého množství těhotných. Lékařka Tereza Lamberská doplnila, že předčasně se narodí asi 7000 dětí ročně, zhruba 6,8 procenta. Pro ženy, které se s některým z těchto problémů potýkaly, existuje na klinice i specializovaná poradna.

„Hledáme u těchto žen ovlivnitelné rizikové faktory, jako například poruchy imunity, vady dělohy, dekompenzované interní onemocnění,“ uvedl lékař prekoncepční ambulance Zdeněk Laštůvka. Zájem podle lékařů převyšuje kapacity poradny, s jejích fungováním se už ale seznamují odborníci z dalších pracovišť, takže by do budoucna podobné mohly vznikat i v jiných porodnicích.