Kvalitu vlasů a nehtů narušuje menstruace i menopauza. Může za to hormonální nerovnováha i nedostatek železa

Autor: redakce | Zpravodaj | 10. 4. 2016

Vrbno pod Pradědem, 11. dubna 2016

Vypadávání vlasů a lámání nehtů patří k častým projevům hormonálních změn. Ty v životě ženy přicházejí jak v průběhu menstruačního cyklu, tak v klimakteriu. Přestože se jedná o přirozené jevy a mohlo by se zdát, že jejich příznakům nelze zabránit, není třeba panikařit. Vlasovou a nehtovou regeneraci obnoví vybrané nutriční látky a šetrná péče.

 

V klimakteriu slábne činnost estrogenu, ten podporuje růst vlasů

 

Ženě za normálních okolností vypadne průměrně 100 vlasů denně, při mytí pak i 300. V průběhu života tak přijde o několik desítek tisíc vlasů. Podle statistik dochází k řídnutí vlasů u žen mezi 25. a 35. rokem. V 90 % případů je ztráta vlasů dána genetickými predispozicemi, někdy je však viníkem též intenzivní stres, kvůli němuž můžeme ztratit až 70 % vlasů. Tento problém získal označení telogenní effluvium. Intenzita úbytku vlasů se zvyšuje také v klimakteriu vlivem hormonálních výkyvů, které jsou pro tato období charakteristické. Tomuto stavu se říká androgenní alopecie. Statistiky ukazují, že řídnutí vlasů v menopauze se týká až 50 % žen. Ženy po 50. narozeninách rovněž dospívají do stádia, kdy se přirozený úbytek vlasů objeví automaticky. Během klimakteria se totiž mění hladina pohlavních hormonů. „V období klimakteria začíná slábnout produkce estrogenu, který chrání vlasové kořínky a má vliv na zdravý růst vlasů. Naopak se zesiluje působení testosteronu, jenž vlasové kořínky ničí a omezuje buněčnou aktivitu. Vlasy jsou proto v klimakteriu jemnější, řídnou, mění strukturu a předčasně vypadávají,“ vysvětluje renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan, který doporučuje preparát Sarapis Plus, dodávající ženám v menopauze důležité živiny pro posílení vlasů.

 

Menstruace snižuje množství železa

 

Klimakterium není jedinou příčinou přirozeného úbytku vlasů. Jejich kvalitu a množství omezuje též měsíční perioda. Ta ubírá z krve železo, jež však organismus nestačí vracet. Nedostatek železa se projevuje na sníženém objemu hemoglobinu, který v krvi váže kyslík, a dochází tak k anémii, zdravotní obtíži známé spíše pod názvem chudokrevnost. Právě působení železa společně s dalšími důležitými minerály, jako je selen a zinek, se promítá do schopnosti vyživovat vlasové váčky, jež se nacházejí v kůži a podporují růst vlasů. Při menstruaci rovněž značně kolísá rovnováha hormonů, estrogen ztrácí sílu vyživovat vlasy a zvyšuje se podíl testosteronu, který negativně působí na vlasové kořínky podobně jako při menopauze. Abnormální vypadávání vlasů zaznamenávají ženy též po porodu, kdy na ně působí nejen hormonální změny, ale především velký stres, který je s tímto obdobím spojený. Menstruace a klimakterium nejsou příznivé ani k nehtům. Na jejich pevnost a kvalitu má z 95 % vliv bílkovina zvaná keratin, která je citlivá na nedostatek nutričních složek, vitamínů skupiny B a minerálů, jako je vápník, zinek, měď, a především již zmiňované železo. Na lámavosti a třepení nehtů se podílí i snížené množství estrogenu v organismu.

 

Chybějící železo doplní například červená řepa a špenát

 

Ačkoliv nepotěšujícím příznakům menstruace či klimakteria nelze zcela zabránit, můžeme do značné míry zmírnit jejich projevy. Úpravou by v první řadě měla projít dosavadní životospráva. Tělu bychom měli ve stravě dopřát právě chybějící vitamíny a minerály. Například železo, které je pro zdraví vlasů a nehtů stěžejní, je obsaženo v zelenině a ovoci, především v červené řepě a špenátu, vejcích, ořeších a luštěninách, kde vedou čočka a bílé fazole. „Důležitý je také biotin, poměrně málo známý vitamín ze skupiny B, který má však značné účinky. Právě jeho nedostatek se projevuje na vypadávání vlasů,“ uvádí Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma, která ženám nabízí přírodní preparát Sarapis Mensis, jenž zmírňuje projevy menstruace a dodává potřebné vitamíny a minerály. Vlasům a nehtům snížené kvality neprospívá ani pravidelné mechanické poškozování. V průběhu menstruace a menopauzy by tak ženy měly dát oběma přirozenou volnost a umožnit jim přísun vzduchu a světla. Vlasy by se neměly zatěžovat náročnými účesy, častým česáním ani tepelnou úpravou v podobě fénování, kulmování či žehlení. Nemělo by docházet ani k chemickým zásahům, jako je barvení či odbarvování vlasů. V případě nehtů by se pak měla omezit manikúra a lakování. Péče by měla být vždy šetrná a výživná.

 

MUDr. Pavel Turčan

Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan vystudoval obor všeobecné lékařství na lékařské fakultě Univerzity Karlovy Hradec Králové. Po studiu složil atestaci v oboru gynekologie a porodnictví prvního i druhého stupně a následně rovněž v oboru sexuologie. Dnes je zároveň členem mnoha odborných organizací, například Sexuologické společnosti, České společnosti pro menopausu a andropausu, České gynekologické a porodnické společnosti či Mezinárodní společnosti pro sexuální medicínu.

 

O společnosti VEGALL Pharma, s. r. o.

Firma VEGALL Pharma, s.r.o., vznikla v roce 2005 transformací ze společnosti Pavel Galle, Vegall. Jejími zakladateli jsou Petr a Pavel Galle, kteří podnikali v oboru zásobování lékáren již od roku 1995. V roce 1998 se jim podařilo úspěšně zahájit spolupráci s rakouským výrobcem doplňků stravy se včelími produkty. Ve spolupráci s rakouskými a českými lékaři pečlivě vybírají a vytvářejí nové přípravky, které uvádějí na trh. Ne o každém preparátu, který je v současnosti v českých lékárnách, lze říci, že by prošel tak náročnými testy kvality, vlastností a původu složek, jaké Vegall Pharma vyžaduje u vlastních přípravků. Jejich produkty již roky pomáhají ženám a mužům a jsou ověřenou zárukou kvality a bezpečnosti.

Kontakt

Markéta Kohoutková

Media Director

 

LESENSKY.CZ s.r.o.

mobil.: +420 773 049 494

e-mail: kohoutkova@lesensky.cz

Navrátilova 224/1, 616 00 Brno

www.lesensky.cz