Kuba hlásí na 9400 nákaz covidem za den, celkem eviduje přes 458.000 případů

Autor: Redakce | Aktuálně | 9. 8. 2021

V červenci přibývalo na Kubě podle údajů tamní vlády v průměru na 6460 nakažených covidem-19 denně, nejvíce nákaz za den (9747) se potvrdilo 31. července. Nárůst nákaz minulý měsíc přivedl nemocnice v některých oblastech tohoto karibského ostrova na pokraj kolapsu.

Zdravotnický materiál i potraviny poslaly v předchozích několika týdnech na Kubu mimo jiné Rusko, Mexiko, Bolívie, Čína, Jamajka, Nikaragua či Venezuela, která se sama už několik let potýká s nedostatkem základního zboží či léků. O víkendu oznámila dodávku zdravotnického materiálu a léků na Kubu též Kanada a organizace UNICEF.

Zmírnit šíření koronaviru SARS-CoV-2 se Kuba snaží také očkováním. Nejméně jednu dávku vakcíny proti covidu-19 tam dostalo na 4,6 milionu z 11,2 milionu obyvatel a plně očkováno třemi dávkami místní vakcíny je na Kubě asi 2,8 milionu lidí. Kuba očkuje vlastními vakcínami Abdala a Soberana, které většina z očkovaných dostala v rámci klinických studií a které mají při podání tří dávek podle tamních vědců účinnost asi 92 procent. Až 9. července místní lékový regulátor povolil vakcínu Abdala a Kuba se tak stala první zemí Latinské Ameriky se schválenou vlastní vakcínou proti covidu-19.

Demonstrace

Zhoršení epidemické situace na Kubě přispělo minulý měsíc i k největším protivládním demonstracím v zemi od roku 1994. Konaly se 11. července a jejich důvodem byla dlouhodobá nespokojenost velké části obyvatel s autoritářskou vládou a zoufalá životní úroveň Kubánců. Tu ještě zhoršila pandemie covidu-19 a s ní související omezení turistiky, na níž je ostrov závislý. Pokračování demonstrací vláda zabránila nasazením hlídek do ulic, omezením internetu a zatčením několika stovek lidí.

Situaci se kubánská vláda snaží uklidnit i různými opatřeními, už krátce po demonstracích oznámila, že do konce roku si lidé mohou ze zahraničí vozit bez omezení množství a bez cla léky, potraviny a hygienické potřeby pro vlastní potřebu. Posléze povolila soukromým osobám také bezcelní dovoz dílů pro fotovoltaické elektrárny pro nekomerční využití a v koši základních potravin, které si Kubánci mohou za měsíc nakoupit, zvýšila množství některých položek.

Nejdůležitějším z nových opatření je podle analytiků víkendové oznámení vlády, že povoluje činnost malých a středně velkých soukromých podniků až do 100 zaměstnanců. Už přes deset let mohou na Kubě soukromě podnikat malí živnostníci, ale jen ve vládou povolených odvětvích, například v pohostinství. V současné době je takových živnostníků na 600.000. Také malé a střední podniky budou moci vznikat jen ve stanovených sektorech, tento seznam nezahrnuje například programátory, média, zdravotnictví či školství.