Krajská zdravotní navrhuje smlouvou Rumburku převzetí nemocnice

Ústí nad Labem 29. července (ČTK) – Krajská zdravotní už poslala do Rumburku návrh smlouvy, která městu garantuje převzetí zkrachovalé Lužické nemocnice a polikliniky krajskou společností. Podmínkou ale je její oddlužení. Krajská zdravotní v případě uhrazení dluhů ze strany Rumburku počítá s převzetím nemocnice, která zajišťuje péči pro 55.000 obyvatel Šluknovského výběžku. V tiskové zprávě o tom dnes ČTK informoval mluvčí krajské zdravotní Ivo Chrástecký. Vyjádření vedení Rumburku ČTK zjišťuje.

Návrh smlouvy o smlouvě budoucí odeslala Krajská zdravotní do Rumburka už v pátek. Právě tato smlouva byla pro vedení města Rumburk podmínkou pro uhrazení 52 milionů korun ztráty nemocnice za loňský rok a schválení plánu letošního hospodaření. Rumburk je jediným vlastníkem nemocnice, která je od poloviny července v insolvenčním řízení. Letos na konci května už zařízení vytvořilo další ztrátu bezmála 18 milionů a finanční plán počítá v tomto roce s deficitem až 47 milionů. Podle insolvenčního návrhu dluží dalších 37 milionů korun bankám, pojišťovnám a dodavatelům.

„Jsme zde připraveni poskytovat zdravotní služby v rozsahu ambulantní péče a akutní lůžkové péče v odbornostech vnitřní lékařství, chirurgie, multioborová jednotka intenzivní péče a dlouhodobá lůžková péče,“ uvedl předseda představenstva Krajské zdravotní Jiří Novák. Smlouva garantuje převzetí části aktiv a části smluv včetně pracovněprávních smluv zaměstnanců tak, jak požadovalo vedení města Rumburk. „Teď je na řadě tamní zastupitelstvo, aby schválilo uhrazení dluhů a umožnilo tak zrušit insolvenční řízení,“ dodal Novák.

Krajská zdravotní dostala teprve minulý týden výsledky auditu Lužické nemocnice, v Praze se jí pak podařilo vyjednat s pojišťovnami zvýšení úhrad za péči. „Jsme si se vší odpovědností vědomi, že v případě zachování zajištění zdravotní péče pro obyvatele Šluknovského výběžku jde o čas,“ dodal Novák. Pokud vše dobře půjde a zastupitelé Rumburka peníze pro nemocnici schválí, mohla by Krajská zdravotní péči převzít už na přelomu září a října.