Komora: Mezi 9000 aktivními zubaři v ČR je asi 1000 z Ruska či Ukrajiny

Stomatologické komoře, která ze zákona sdružuje všechny zubní lékaře v ČR, se v souvislosti s uprchlickou krizí způsobenou válkou na Ukrajině hlásí zájemci o členství z Ukrajiny. Jde především o ženy. Někteří zubaři či zubařky chtějí ale podle Šmuclera odejít do Německa.

 

Šmucler uvedl, že zubní lékař s diplomem ze zahraniční univerzity, který chce působit v Česku, si musí nechat nostrifikovat diplom na ministerstvu školství. Poté musí absolvovat vstupní testy z medicíny v českém jazyce. Stomatologická komora pomáhá zájemcům s přípravou na tyto testy, pořádá k tomu kurzy. Zubní lékař poté absolvuje pět měsíců praxe a pak jej čeká závěrečná zkouška. Pokud ji neudělá, musí podle Šmuclera začít znova. Podmínky zveřejnila komora v ukrajinštině na svém webu.

 

Uvolnění podmínek pro zubaře ze zahraničí Šmucler odmítá. Zubaři, kteří nebudou mít potřebné zkoušky, podle něj zatím mohou nastoupit na praxi. Ordinací, které jsou ochotné vzít ukrajinské lékaře a lékařky do praxe, je podle prezidenta komory zatím více než zájemců.

 

Šmucler dlouhodobě uvádí, že ČR má největší počet zubařů na počet obyvatel. Kapacita pro zajištění péče o ukrajinské uprchlíky, kterých přišlo od začátku ruské invaze asi 270.000, tedy podle něj v Česku je. „Z 9000 aktivních stomatologů je 1000 pracujících Ukrajinců a Rusů. Oni sami, kdyby chtěli, jsou schopni ošetřit 1,5 milionu pacientů,“ konstatoval Šmucler. „Jediný problém, který bude, že chtějí preventivní prohlídky u dětí. Dětí přišlo mnoho tisíc a tam máme trošku kapacitní problémy i u českých dětí na pojišťovnu,“ dodal.

 

Právě na prevenci dětí i dospělých se komora zaměří během akcí ke světovému dni ústního zdraví. V Praze se akce uskuteční v pondělí 21. března od 08:00 do 17:00 před radnicí Prahy 13. Na místě budou stánky, v kterých se děti hravou formou naučí ústní hygienu. Další akce se chystají v Brně, Jihlavě, Karlových Varech, Olomouci a Plzni.