Klíšťata útočí a lékaři testují nové způsoby léčby

Autor: redakce | Zpravodaj | 26. 6. 2007

Brno 27.6.2007 – Klíšťata jsou postrachem výletníků, neboť stačí jedno jejich kousnutí a mohou vážně onemocnět. Díky teplému počasí se klíšťatům v poslední době daří a počet nakažených lidí roste raketovým tempem. Nejnovější lékařské výzkumy naštěstí přinášejí příznivé zprávy, neboť podle nových klinických studií stačí k léčbě Lymeské boreliózy jen desetidenní nebo dokonce jen čtyřdenní léčba antibiotiky namísto standardních tří týdnů. Turistům pomůže i projekt mapování klíšťat na území Česka, který by měl detailně zmapovat riziková místa s velkým výskytem klíšťat a ohniska nákazy klíšťové encefalitidy i boreliózy.


Výskyt nemocí přenášených klíšťaty – klíšťové encefalitidy a Lymeské boreliózy – byl v České republice rekordní již v loňském roce. Podle Státního zdravotního ústavu Praha klíšťovou encefalitidou vloni onemocnělo 1,029 pacientů, což představuje meziroční nárůst o 55 procent, a tři z pacientů zemřeli. Případů Lymeské boreliózy bylo v roce 2006 hlášeno 4,370, tj. o 600 více než v předchozím roce. Letos se má situace ještě zhoršit. Klíšťat díky teplé zimě na hostitelích, zejména myších a ptácích, přezimovalo mnohem více než v jiných letech. S klíšťaty se tak lidé mohou setkat nejen v přírodě, ale i v městských parcích, na horách a jiných netradičních místech – a již od časného jara. Ve srovnání s loňskem zdravotníci registrují další nárůsty onemocnění klíšťovou encefalitidou i boreliózou. Nejvíce případů přitom každoročně přibývá až v období prázdnin.


Několik výzkumných institucí se spojilo a připravilo projekt, díky kterému by měly být detailně zmapován výskyt klíšťat a ohniska klíšťové encefalitidy, Lymeské boreliózy a případně dalších klíšťaty přenášených původců nákaz. V současné době se mapování koná v jižních Čechách. „Projekt mapování promořenosti klíšťat by se měl v budoucnosti rozšířit na celé území České republiky. Turisté tak dostanou například informace, kterým lokalitám je lepší se vyhnout a které trasy jsou naopak málo rizikové,“ řekl Ladislav Burýšek, odborník na problematiku nemocí přenášených klíšťaty a spoluautor projektu.


K léčbě klíšťové encefalitidy neboli virového zánětu mozku účinná virostatika zatím neexistují, ale lidé se před se před touto nebezpečnou nemocí mohou chránit očkováním. Nové trendy se však objevily v léčbě Lymeské boreliózy. Situace v Evropě je velmi komplikovaná, onemocnění zde způsobují minimálně čtyři různé kmeny borelií, zatímco v USA pouze jeden. Z tohoto důvodu v Česku nemohou být bezvýhradně použity výsledky velkého množství amerických klinických studií. Navíc se stále častěji objevují rezistentní kmeny borelií, nejčastěji na antibiotika penicilinového typu. Nicméně s rozrůstajícím se arzenálem antimikrobiálních přípravků se rozšiřují také možnosti volby účinných preparátů nebo i jejich kombinací.


Nové trendy v léčbě boreliózy se netýkají jen volby nových antimikrobiálních preparátů, ale také délky jejich aplikace. První příznaky borelióz jsou v České republice standardně léčeny antibiotiky podávanými po dobu 14 až 21 dní. Z výsledků řady evropských, ale i amerických klinických studií však vyplývá, že prakticky stejného léčebného efektu lze dosáhnout i krátkodobou, maximálně desetidenní antibiotickou terapií. Tento přístup je nejen šetrnější pro zdraví pacienta, ale znamená i nemalé úspory nákladů zdravotních pojišťoven. Podle studie provedené v Izraeli je jako prevence aplikovaná ihned po kousnutí infikovaným klíštětem spolehlivě účinná dokonce pouze čtyřdenní dávka doxycyklinu. Ani u jednoho subjektu nedošlo k pozdějším projevům onemocnění.


Podle údajů serveru www.kliste.cz se promořenost klíšťat Lymeskou boreliózou i klíšťovou encefalitidou v České republice za poslední rok zvýšila v průměru o 15 procent. Nejvíce klíšťat infikovaných virem klíšťové encefalitidy bylo v Jihomoravském a Středočeském kraji, kde jejich výskyt v ohniscích dosahoval až 45 procent. Naproti tomu téměř třetina klíšťat infikovaných boreliemi byla z Ústeckého kraje. „Lidé by se měli před cestou do přírody chránit dostatečným oblečením, uzavřenou obuví a repelenty. Pokud jsou přesto napadeni klíštětem, měli by je co nejdříve odstranit nejlépe pinzetou kýváním do stran. Klíště je třeba nerozmáčknout a nedotýkat se ho rukou, ranku pak v každém případě musíme dezinfikovat,“ upozorňuje Burýšek.


Pro úspěšnou léčbu případného onemocnění je nejdůležitější jeho včasná diagnóza. Přesto většina lidí klíště likviduje a zbavuje se tak možnosti velmi rychle určit riziko nákazy přímo z klíštěte, pomocí moderní technologie ve specializované laboratoři. Nerozmáčknuté klíště je možné vložit do igelitového sáčku, ten neprodyšně uzavřít a odeslat do laboratoří společnosti Gen Trend v Českých Budějovicích. Informaci o přítomnosti či nepřítomnosti původců onemocnění zájemce obdrží nejpozději do pěti dnů po doručení vzorku. Další informace o této problematice lze nalézt na webových stránkách www.gate2biotech.comwww.kliste.cz.


O portálu Gate2Biotech.com


Všechny informace o biotechnologiích v České republice na jednom místě – to je motto ojedinělého internetového portálu www.gate2biotech.com, který vytvořilo Jihomoravské inovační centrum ve spolupráci s agenturou CzechInvest. Gate2Biotech, který má status oficiálního portálu českých biotechnologií, je určen zejména biotechnologickým firmám a jejich pracovníkům, dodavatelům, investorům, ale také institucím, studentům a odborné veřejnosti. Server není ovšem určen výhradně pro odborníky, ale i pro širší veřejnost zajímající se obor budoucnosti.


Gate2Biotech mapuje vše nové v oboru a návštěvníci na české i anglické verzi portálu najdou také kompletní databázi českých biotechnologických firem rozdělenou podle jejich specializací, poptávky i nabídky spolupráce či pracovních pozic, přehled probíhajících výzkumných projektů nebo souvisejících mezinárodních konferencí, seminářů, veletrhů a dalších významných oborových událostí. Díky portálu mohou firmy podnikající v oboru vyhledat jednoduchým způsobem výzkumná pracoviště a další partnery pro řešení technologických problémů, s nimiž se potýkají a také zde mohou prezentovat svoje služby potenciálním partnerům z česka i zahraničí. Praktický je i bohatý slovník biotechnologické terminologie, který je přístupný zdarma.


Více informací k tématu najdete na: www.gate2biotech.com


Kontakt:


Bc. Šárka Robešová, robesova@gate2biotech.com, tel.: +420 608 603 304