Ke zdravotnímu pojištění se v ČR registrovalo téměř 153.000 uprchlíků z Ukrajiny

VZP vytvořila pro Ukrajince, kteří do Česka utekli po invazi Ruska na Ukrajinu, webový formulář v ukrajinštině, který umožňuje vyřízení náhradního průkazu pojištěnce online. Průkaz jim pak přijde mailem. Pracovníci VZP jsou také v krajských asistenčních centrech pomoci Ukrajině, z toho v 15 centrech pracují nonstop. Registraci ke zdravotnímu pojištění si mohou uprchlíci vyřídit také na 196 pobočkách největší tuzemské pojišťovny. Bližší informace najdou zájemci na webu pojišťovny.

 

Náhradní průkaz opravňuje k bezplatné péči ve stejném rozsahu jako mají ostatní pojištěnci v Česku, není třeba si sjednávat komerční pojištění. Doba platnosti zdravotního pojištění je shodná s platností uděleného víza, většinou je stanovená na jeden rok. Pokud uprchlíci nemají v Česku zaměstnání, pojistné za ně bude hradit stát.

 

Zákon, který minulý týden schválila Sněmovna, umožní, aby měli uprchlíci bezplatnou zdravotní péči včetně léků 30 dní před udělením víza o strpění, připomněl dnes předseda správní rady VZP Tom Philipp (KDU-ČSL). Poskytovatelé se tak podle něj nemusí obávat, že by za ošetření Ukrajinců nedostali od pojišťoven zaplaceno. Ukrajinské děti, které se v Česku narodí, budou mít ze zákona na 60 dní pojištění u zdravotní pojišťovny. Podle Philippa se předpokládá, že do té doby rodiče dítěti vyřídí vízum a zdravotní pojištění pak bude pokračovat.

 

Kromě zajištění zdravotní péče o uprchlíky VZP podle svého ředitele pracuje také na tom, aby rovnoměrně distribuovala zátěž na zdravotnická zařízení. „Pracujeme na tom, aby byla zátěž, která bude směřovat zejména do primární péče, přesměrována do nemocnic a chceme najít takový systém řešení, který v žádném případě nesníží přístup českých klientů zdravotních pojišťoven ke zdravotním službám,“ uvedl Kabátek. Situace je podle něj nyní zvládnutelná.

 

„VZP je připravená v rámci svých rezerv krýt veškeré náklady spojené s péči o ukrajinské uprchlíky,“ doplnil ředitel. Na dotaz, jaké mohou být náklady veřejného zdravotního pojištění na péči o Ukrajince, řekl, že pokud budou srovnatelné s průměrnými náklady na péči o českého občana, šlo by asi o jednu až 1,5 miliardy korun za rok na 100.000 běženců.