Každoročně je v Česku až 20 tisíc případů zlomeniny krčku kosti stehenní, častou příčinou je osteoporóza

Autor: redakce | Zpravodaj | 16. 10. 2016

Zlomenina krčku kosti stehenní je jedním z nejčastějších důsledků osteoporózy. Podle statistik ÚZIS* je s tímto onemocněním v České republice každoročně hospitalizováno až 20 tisíc pacientů. Osteoporóza tak výrazně zhoršuje kvalitu života pacientů, u některých může mít až fatální následky. Druhým nejtypičtějším projevem tohoto onemocnění jsou kulatá záda. Stejně jako v případě zlomeniny krčku je na vině řídnutí kostní tkáně. V kostech se vytvářejí póry, dochází k opotřebování meziobratlových plotének a takzvaným mikrozlomeninám. Nejrizikovější skupinou z hlediska výskytu osteoporózy jsou ženy nad 45 let, ale nevyhýbá se ani mužům. Nepostradatelná je prevence v podobě kvalitní výživy kostí, přiměřený pohyb a také včasná diagnostika, kterou pacienti v Česku zatím nedoceňují.

 

Osteoporóza představuje problém nejen v České republice, ale i v celosvětovém měřítku. K prevenci a péči o kosti proto každoročně vyzývá Světový den osteoporózy, který připadá na 20. října 2016.

 

Zhruba od třiceti let nám ubývá kostní dřeň a mezi 50 až 55 lety se u žen vlivem hormonálních změn tento úbytek ještě zrychluje. Osteoporóza se projevuje úbytkem kostní hmoty a změnou stavby kostní tkáně. Vedle již zmíněných projevů v podobě zlomenin krčku a kulatých zad, jsou křehké kosti náchylnější ke zlomeninám, navíc bez většího násilí nebo úrazu. Jde o takzvané nízkozátěžové zlomeniny, které se přihodí například při prudkém švihu, otočení a podobně.

 

Důležité je začít řešit problém včas!

Na to jak budou naše kosti vypadat v dospělosti a v seniorském věku má velký vliv, jak se o ně staráme už od dětství. Zejména v dětském věku a v dospívání je důležité konzumovat dostatek stravy bohaté na vápník a vitamín D, které jsou nepostradatelné pro správnou výživu a funkci kostí. Správná výživa a pohyb jsou pro zdraví kostí nutností v každém věku. Důležité je vyvarovat se také rizikovým faktorům, jako je kouření a nadměrná konzumace alkoholu. Pokud má člověk podezření na osteoporózu, je v rizikové věkové skupině, nebo je mu známá jeho genetická dispozice, měl by podstoupit denzitometrické vyšetření, které slouží k určení množství minerálů a ke stanovení hustoty kostní tkáně. Důležité je toto vyšetření také pro lidi s alergií na laktózu, když nemohou konzumovat mléčné výrobky, které jsou jedním z hlavních zdrojů vápníku.

 

„Počáteční příznaky onemocnění mohou být vcelku nevinné, nejčastěji se projevují jako tupé, neurčité bolesti zad. Mnoho lidí si je však nespojí právě s osteoporózou, diagnóza proto přichází až v pokročilejší fázi onemocnění, kdy už se kosti snadno lámou,“ vysvětluje prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., Dr.hc, předseda Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu.

 

Za deset minut víte, jak jste na tom

Denzitometrické vyšetření nejčastěji předepisuje praktický lékař nebo gynekolog. „Denzitometrické vyšetření je pacienta je zcela nebolestivé, trvá asi 10 minut, je přesné a bezpečné. Přesnost je v současné době taková, že lze stanovit i zcela nepatrný úbytek kostní hmoty, říká MUDr. Barbora Hanychová z Diagnostického centra Olšanská na Praze 3. Vyšetření denzitometrem je možné provést v jakémkoliv věku i bez doporučení praktického lékaře, pak je třeba počítat s tím, že nebude zdarma, protože jej nebude hradit pojišťovna, ale náklady na něj si zaplatí pacient sám – poplatek činí zhruba od 300 do 800 korun dle zdravotnického zařízení.

 

Jak zmírnit rizika osteoporózy?

  1. Konzumujte dostatek stravy bohaté na vápník (např. mák, mléčné výrobky, sezam) a vitaminu D (např. ryby a mořské plody). Doporučený příjem vápníku pro dospělé je 1200 – 1500 mg denně.

  2. Pohybová aktivita je nedílnou součástí i prevencí osteoporózy. Není třeba trávit dlouhý čas v  posilovnách. Jako přiměřená fyzická aktivita je považováno už 2 hodiny chůze denně. U starších lidí nebo u osob s vysokým BMI lze doporučit cvičení na balónech, popř. tai-či.

  3. Omezte kouření, pití kávy a spotřebu alkoholu.

  4. Nezapomínejte na preventivní vyšetření. Nebojte se o něj požádat svého lékaře.

  5. Vždy platí, že nejlepší je dostat do těla potřebné stavební látky důležité pro zdraví kostí přirozenou cestou. Když jen to nestačí, nebo je to nad vaše možnosti, pak lze využít i volně prodejné léčivé přípravky na prevenci osteoporózy. Pro lidi intolerantní vůči mléčné bílkovině jsou dostupné i přípravky bez laktózy.

Pro doplnění nedostatku vápníku ve stravě lze využít i volně prodejné léčivé přípravky. Potahované tablety Caltrate PLUS zajišťují dostatečný přísun vápníku, vitamínu D a pěti důležitých kostních minerálů (hořčík, zinek, měď, mangan a bor), které hrají zásadní roli v budování a obnově kostí a chrupavek, jejich pevnosti a pružnosti. Přípravek navíc neobsahuje laktózu, je tedy vhodnou alternativou pro všechny, kteří trpí intolerancí na mléčný cukr.

 

 

 

*) http://www.uzis.cz/category/tematicke-rady/zdravotnicka-statistika/zlomeniny

 

Pro další informace kontaktujte:

Jana Čechová, Native PR, Záhřebská 23-25, 120 00 Praha 2

Tel.: 603 574 631

E-mail: jana.cechova@nativepr.cz